Mateřská znaménka: ďáblovo znamení nebo symbol krásy?

Publikuje: Nikola Macáková — 18. 03. 2023
Zdroj: Jana Horká
Úvodní stránka » Zdraví » Mateřská znaménka: ďáblovo znamení nebo symbol krásy?

Mateřská znaménka a pihy byly vnímány jako symboly krásy, ale také symboly ďábla, zla nebo zlých mocných sil.

Dnes, v moderní době, je vidíme především z lékařského hlediska jako potenciálně nebezpečná kvůli možnému riziku rakoviny kůže. Jaká je ale historie jejich vnímání a jak se na tyto drobné „vady na kráse“ dívali v minulosti? Tématu se věnoval časopis EPOCHA z vydavatelství Rf-hobby.

Z čistě odborného hlediska se jedná o zbarvení kůže, se kterým se člověk už narodí, anebo se objeví během několika prvních týdnů života. Většinu z nich lze roztřídit do dvou hlavních kategorií, a to sice na cévní či pigmentová. Znaménka mohou mít různé tvary i barvy, ale také velikost. Je známé, že některá mohou po čase vyblednout a prakticky zmizet, jiná zase mohou růst, nebo zůstávají stejná po celý život. Ale ať už jsou jakákoliv, jejich nositelé to v minulosti mnohdy vůbec neměli lehké.

Obdivované i nenáviděné

Už v antickém Řecku se kolem mateřských znamének točilo hodně pověstí a pověr. Považovala se například za ukazatele charakteru a lidé si velmi všímali toho, kde se na jejich těle nacházejí. Ve středověku pak měla mateřská znaménka špatnou pověst a mnohokrát mohla jejich nositele dostat do vážných potíží. Říkalo se totiž, že některé tvary, barvy i umístění mohou být velmi výmluvným znamením nežádoucích kontaktů s temnými silami. Jiné evropské kultury se ale na znaménka dívaly i pozitivně – například se věřilo, že pokud se dotknete člověka s výrazným mateřským znaménkem, může vám to přinést štěstí.

V 17. a 18. století proběhla Evropou závažná epidemie neštovic, které na tvářích lidí zanechávaly nepěkně stopy v podobě jizev. Neurozeným to bylo jedno, ale aristokracie si začala vyrábět umělá mateřská znaménka z hedvábí, taftu nebo kůže na jejich zakrytí.

Pověry přetrvávají dodnes

I když bychom si mysleli, že v dnešní době nikdo nemůže věřit tomu, že mateřská znaménka jsou něčím jiným než jen pigmentovou skvrnou, opak je pravdou. Některá náboženství mají tradice, které také souvisejí s mateřskými znaménky. Známé je například smyšlení etiopské ortodoxní církve, které je považuje za stopy polibků od Panny Marie.

Příznivci hnutí New Age jsou zase přesvědčeni, že podle tvaru mateřských znamének se dá určit duchovní zvíře dotyčného člověka – může se například podobat otisku tlapky nebo ptačího křídla či peříčka.

Znaménka ve tvaru tradičních symbolů štěstí, mezi které patří podkova nebo čtyřlístek, jsou prý velmi příznivá pro ty, kdo věří těmto pověrám. Flíčky v podobě posvátných geometrických tvarů, třeba Davidovy hvězdy, pyramidy nebo kříže mohou ukazovat, že daný člověk oplývá hloubavou myslí a duchovním zaměřením.

Dívejme se na znaménka zdravým selským rozumem

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o mateřských znaménkách je i dnes široce rozšířené přesvědčení, že vznikají jako reakce na prožití nějakého zážitku matky ještě během prenatálního období. Může se jednat třeba o děsivé setkání, leknutí, nebo dokonce absolvování obyčejného rentgenu,“ píše k tématu magazín zajimavaevropa.cz.

Predispozice k pihatosti je genetická a je ovlivněna přítomností zrzavých vlasů. Zdroj: Freckles2006 / Wikipedie (volné dílo)

I když se v minulosti na znaménka mnohdy pohlíželo negativně, od 20. století se staly symbolem krásy. Mateřské znaménko Marilyn Monroe se dokonce stalo tak ikonickým, že je po něm pojmenován typ piercingu. Podobně je mateřské znaménko také nezaměnitelným identifikátorem pro supermodelku Cindy Crawfordovou.

Dnes už tedy znaménka negativní pozornost nepoutají, ale rozhodně bychom si jich měli všímat. Čas od času není od věci nechat si je zkontrolovat na dermatologii, a to zejména pokud náhle změní tvar, barvu či velikost. I když to nikomu nepřejeme, může se jednat o melanom, druh rakoviny kůže,“ dodává magazín.

Co k tématu uvádí veřejný zdroj?

Pihy jsou žlutohnědé ostře ohraničené skvrny na lidské kůži obsahující zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu). Objevují se především na obličeji, hlavně v oblasti nosu, ale také na jiných místech těla jako je hruď, ruce, ramena či záda. Množství pih ovlivňuje sluneční záření. Větší míra expozice zvyšuje počet a kontrast pih. V letním období se výskyt pih zvyšuje. Důležitým faktorem jsou také genetické predispozice,“ píše Wikipedia.

Pihovatost je kožní vada – nerovnoměrné rozložení kožního pigmentu. „Pihy lze odstranit nebo potlačit užíváním speciálních kožních krémů, skalpelu nebo pomocí laseru. Účinnou prevencí zůstává ochrana před slunečními paprsky zvláště u jedinců s citlivou pokožkou,“ dodává veřejný zdroj.

Text: Jana Horká & redakce
Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby, Wikipedia

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu