Je tradiční čínská medicína opravdu tak tradiční, jak se tvrdí?

Publikuje: David Bárta — 01. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Je tradiční čínská medicína opravdu tak tradiční, jak se tvrdí?

Tradiční čínská medicína (TCM) je termín, který zní jako starobylý a do značné míry nezměněný systém léčby, který má své kořeny hluboko v čínské historii.

TCM se v posledních desetiletích těší velkému zájmu a popularitě po celém světě, a to především v reakci na rostoucí nedůvěru vůči západní medicíně a farmaceutickému průmyslu. Nicméně, jak tradiční je TCM doopravdy a má skutečně kořeny v tisícileté historii čínské medicíny?

Pojem tradiční čínská medicína jistě dobře znáte

Tématu se věnoval také cestovatelský web zajimavaevropa.cz, který píše, že cizí  přístupy a metody přeci vždy fungují lépe než ty domácí, a navíc je západní medicína celá zkažená farmaceutickým lobby a dalšími systémovými chybami. Jenže tato tradiční záležitost vlastně vůbec není tak tradiční, jak by se mohlo zdát. Dozvuky módní vlny 70. let 20. století vnímáme ještě dnes. Jak se to má s tradovanými úspěchy čínské medicíny doopravdy? Zbaví nás akupunktura, cvičení tai-či, vykuřování, aromaterapie, bylinky, výluhy a zvláštní diety všech tělesných a duševních neduhů? Jaké jsou ve skutečnosti základy a kořeny těchto metod?

Začněme tím, že tradiční čínská medicína je komplexní systém léčby, který zahrnuje různé metody, jako je akupunktura, bylinná medicína, dietetika, cvičení a další. Mnoho z těchto metod je starobylých a má historický základ. Například akupunktura má kořeny v Číně více než 2000 let a bylinná medicína byla používána v čínské kultuře po staletí.

Nicméně, tvrzení, že TCM je tradiční a nezměněný systém, není zcela pravdivé. V průběhu modernizace a industrializace Číny v 20. století prošla TCM výraznými změnami. Komunistická vláda v Číně pod vedením Mao Ce-tunga se pokusila integrovat TCM s moderní západní medicínou a vytvořit tak hybridní systém zdravotní péče. Byly standardizovány léčebné postupy, vytvořeny nové léky a postaveny moderní nemocnice, kde se TCM používala vedle západní medicíny.

Tato reorganizace TCM měla za následek, že některé tradiční postupy byly upraveny nebo ztraceny. Některé bylinné léky byly nahrazeny syntetickými léčivy, a to kvůli jejich rychlejšímu působení a konzistenci. To vedlo k obavám o zachování autentičnosti a účinnosti TCM.

Dnes se TCM stále vyvíjí a mění. Mnoho moderních praktikantů TCM používá tradiční metody vedle moderních diagnostických technik a léků. To vytváří hybridní přístup k léčbě, který může být účinný, ale někdy i kontroverzní, protože tradiční a moderní metody ne vždy harmonicky spolupracují.

Takže, je tradiční čínská medicína skutečně tradiční? Odpověď není jednoznačná. TCM má své kořeny v historii a určité tradiční prvky jsou stále součástí této medicíny. Nicméně, moderní TCM je ovlivněna změnami a inovacemi provedenými v průběhu 20. století a 21. století. Proto, když se zabýváme TCM, je důležité rozlišovat mezi tradičními a moderními prvky a brát v úvahu kontext a historický vývoj této medicíny.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu