Jak na jaře pečovat o pleť: rady pro ženy i muže

Publikuje: David Bárta — 04. 03. 2024
Zdroj: Mgr. Petra Ďurčíková
Úvodní stránka » Zdraví » Jak na jaře pečovat o pleť: rady pro ženy i muže

Přivítejte jaro s oživenou a svěží pletí. Čeští dermatologové radí, jak se o pleť starat po zimě a připravit ji na slunečné dny.

Mastnou pleť nejčastěji pozorujeme u mladých lidí, v jejichž těle probíhají důležité hormonální změny. Mastná pleť je označována za problematickou, kromě mastného vzhledu podmiňuje zvýšená tvorba kožního mazu také tvorbu „černých teček“ a následně akné jakožto zánětlivých ložisek. Sklony k mastné pleti mohou být geneticky dané, výsledný stav je vždy souhra vnějšího prostředí a hormonálního stavu jedince. Proto mají například často mastnou pleť ženy v těhotenství. Mastná pleť se také může objevovat v závislosti na menstruačním cyklu nebo v důsledku nadměrného stresu. Vliv může mít také používání některých léků nebo nevhodné kosmetiky. Například mýdla s velmi vysokým pH sice pleť jednorázově odmastí, ale podráždí pokožku a ta ve snaze udržet si stálé prostředí produkuje maz ještě rychleji,“ uvádí v úvodu k tématu zdravotnický portál priznaky.vitalion.cz.

Pokud máte mastný typ pleti, je vhodné ji dostatečně hydratovat nemastnými krémy, které zaručí dostatek vody a zároveň nelesknoucí se pokožku. Základem pro předcházení akné, ke kterému mají osoby s mastnou pletí větší sklony je dokonalé a časté čištění pleti správnými kosmetickými přípravky. Pokud mastná pleť podmiňuje takové komplikace, že by akné a zánětlivá ložiska zanechávala jizvy, stojí za to stav pleti konzultovat s dermatologem, který může předepsat jak antibiotika na bakterie usazující se v pórech mastné pleti, tak, v krajnějším případě i hormonální léčbu,“ dodává portál priznaky.vitalion.cz a upřesňuje, že ta bývá předepisována, pokud akné způsobuje na pleti rozsáhlá vřídková ložiska, po kterých se tvoří jizvy.

Po zimě je naše pleť často dehydratovaná, citlivější a může působit unaveně. Jaro je ideální doba pro její regeneraci a přípravu na sluneční dny. Tento článek vám poskytne odborné rady, jak na jaře správně pečovat o pleť, s ohledem na doporučení českých dermatologů.

Dostatečná hydratace

Zima zanechává na pleti stopy v podobě dehydratace a citlivosti. Je klíčové zaměřit se na hloubkovou hydrataci pomocí kvalitní kosmetiky. Dermokosmetika, obsahující koncentrovanou kyselinu hyaluronovou, je pro tento účel ideální. Kromě denních a nočních krémů lze uvažovat o speciálních ošetřeních, jako je mezoterapie pro obnovu pokožky a anti-aging efekt.

Exfoliace a masky

Pravidelná exfoliace pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a podporuje regeneraci pleti. Na jaře je vhodné začít s používáním jemných peelingu. Doporučuje se také používání masek, zejména těch, které jsou bohaté na vitamíny a kolagen, pro urychlení regenerace.

Lehká textura přípravků

S nástupem teplejšího počasí je vhodné přejít od výživných krémů k lehčím hydratačním gelům, které jsou na bázi vody. Ty jsou pro pleť v tomto období příjemnější a nedráždí ji.

Ochrana před sluncem

Nesmíme zapomínat na ochranu pleti před UV zářením. I v jarních měsících je slunce dostatečně intenzivní, aby mohlo poškodit naši pokožku. Dermatologové doporučují používat přípravky s UV filtrem alespoň SPF 30 a pravidelně je obnovovat, zejména pokud trávíte čas venku.

Zdravý životní styl

Nezapomínejte také na zdravý životní styl, který je klíčový nejen pro vaše celkové zdraví, ale i pro vzhled pleti. Dostatečný příjem vody, kvalitní strava bohatá na vitamíny a minerály, spolu s pravidelným pohybem, jsou základem pro krásnou pleť.

Jak pečovat o pleť po náročné zimě?

Zimní období je pro pleť nejnáročnější z celého roku. Pokožka je během zimy vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům. Což vede k jejímu vysušení, popraskání, podráždění a celkově horší kondici. S nástupem jara je čas dopřát pleti speciální, hloubkovou péči dřív, než bude slunce v plné síle.

Kvůli mrazům, častým přechodům ze zimy do tepla nebo studenému větru je důležité se o pleť důsledně starat – dostatečně ji hydratovat, používat vhodné krémy a jíst stravu bohatou na živiny. Zdraví pleti pomáhají i doplňky stravy s ceramidy, které podpoří přirozenou ochrannou bariérou. S příchodem jara je na čase pleť zregenerovat. „Součástí jarní péče o pleť by měla být zejména její obnova a vyživení. Používejte jemné exfoliační produkty na odstranění odumřelých kožních buněk, podpoříte tak obnovu pokožky. Pokud se pleť jeví mdlá či hrubá, nabízí se chemický peeling nebo ošetření laserem. Tyto neinvazivní metody účinně omlazují, barevně sjednocují a rozjasňují pleť. Také si umí poradit s jemnými vráskami, pigmentovými skvrnami nebo zjemní jizvičky po akné. Jsou vhodné pro všechny typy pleti a podstoupit je lze v jakémkoli věku,“ doporučila Eva Harapátová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Důležitý je pitný režim i zdravá strava. Lidské tělo je z 60 procent tvořeno vodou, pro jeho správné fungování je tedy nepostradatelná. Nedostatečný pitný režim může vést k celkové ztrátě vody v těle a narušení ochranné kožní bariéry. To vede k projevům předčasného stárnutí i řadě dalších problémů, jako je nadměrné vysoušení pleti. Dehydrovaná pleť navíc vypadá starší a unavená. Nejefektnější způsob, jak dodat pleti hloubkovou hydrataci, je mezoterapie nebo plazmaterapie. „Jak stárneme, pokožka ztrácí kolagenová a elastinová vlákna. Kůže se proto ztenčuje, je povadlá a stále častěji se na ní objevují vrásky. Díky mezoterapii dostane pleť potřebnou dávku cenných látek jako kyselina hyaluronová, která se postará o potřebnou hydrataci pleti, vitamíny i aminokyseliny. Velmi populární je i omlazení pleti sérem z vlastní krve, takzvaná plazmaterapie. Toto neinvazivní ošetření redukuje vrásky, vyhlazuje a regeneruje pleť. Výhodou je použití tělu vlastní látky, což ocení alergici i lidé s velmi citlivou pletí,“ doplnila Eva Harapátová.

Novinkou mezi dermatologickými ošetřeními je biostimulace polynukleotidy. Mezi ostatními estetickými procedurami vyniká díky svým regeneračním vlastnostem a schopností stimulovat přirozené hojivé procesy v těle. „Na rozdíl od dermálních výplní nebo botulotoxinu se polynukleotidová terapie zaměřuje na omlazení pokožky zevnitř a poskytuje přirozenější a jemnější vylepšení. Polynukleotidy výrazně zlepšují pevnost, hustotu a kvalitu pokožky, aniž by došlo ke změně rysů obličeje. Ošetření je bezpečné, rychlé a vhodné pro osoby s poškozenou kožní bariérou i citlivou pletí,“ zmínila Sabina Sellner, korektivní dermatoložka.

Velkým tématem pro pleť není jen její dehydratace. Oblíbené zimní dovolené u moře s sebou mohou přinést i problémy s akné. Vyšší teploty, vlhkost v kombinaci se zvýšeným vystavením slunečnímu záření a opalovacími krémy mohou způsobit ucpání pórů. „Akné není zdaleka problémem výhradně náctiletých, trápí zhruba každou osmou ženu nad 25 let, výjimkou ale není jeho výskyt ani v pozdějším věku. Akné se dá ovlivnit domácí péčí – lokálně, dietními opatřeními a také tím, že se budete vyhýbat stresu. Pokud problémy přetrvávají, dermatolog může doporučit laserovou terapii, která zamezí rozvoji zánětlivé fáze, urychlí hojení a tím sníží riziko vzniku jizviček. Laser celkově vylepšuje estetický vzhled a v léčbě akné má své nezastupitelné místo,“ řekla Sabina Sellner.

Jak po zimě pleť regenerovat?

  • Správné čištění: Jemná čisticí kosmetika, která nevysušuje pokožku.
  • Exfoliace: Produkty k odstranění odumřelých kožních buněk a podpoře obnovy pokožky.
  • Hydratace: Hydratační krémy, mezoterapie nebo plazmalifting.
  • Ochrana proti slunci s odpovídajícím ochranným faktorem.
  • Pitný režim: Ideální je čistá voda.
  • Vyvážená strava + doplňky stravy: Vitamíny, ceramidy, kolagen.

Použité zdroje: priznaky.vitalion.cz, Medicom Clinic
Odborná konzultace: Eva Harapátová, Sabina 
Sellner, dermatoložka
redakční informace a zdroje – redakční text, ve spolupráci s
Mgr. Petra Ďurčíková / pear__media

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu