E-cigarety: skryté nebezpečí pro dospělé a mládež

Publikuje: Nikola Macáková — 23. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » E-cigarety: skryté nebezpečí pro dospělé a mládež

Nahříváním tabáku se uvolňují škodlivé látky, jako jsou karcinogeny, které mohou způsobovat rakovinu a další zdravotní problémy.

Mladí uživatelé pod tlakem: epidemie elektronických cigaret mezi školáky! Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že elektronické cigarety užívají nejen dospělí lidé, ale bohužel také mladí či nezletilí, kteří možná ani netuší, jak mohou být tyto e-cigarety nebezpečné pro jejich organismus a zdraví.

Co způsobuje nahřívaný tabák:

 • Vysoce návykový: obsahuje nikotin, což vede k rychlému vzniku závislosti.
 • Nahřívaný tabák obecně obsahuje karcinogenní látky. 
 • Poškození plic: při inhalaci nahřívaného tabáku mohou nastat závažné zdravotní problémy s dýcháním a poškození plicní tkáně.
 • Další vážná onemocnění

Elektronické cigarety. U elektronických cigaret obecně neznámé dlouhodobé účinky: i když se elektronické cigarety údajně (což tvrdí především jejich prodejci) považují za méně škodlivé než klasické cigarety, stále neznáme všechny dlouhodobé účinky na zdraví. Nikotinová závislost. Většina elektronických cigaret obsahuje nikotin, což může vést k návyku a problémům s odvykáním.

Nicméně by bylo dobré zmínit skutečnost, že existují respektované instituce, které pravidelně publikují vědecké studie a hodnotí dopady elektronických cigaret na zdraví.

Mezi ně patří například:

 • Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) – CDC často aktualizuje informace a výsledky studií o elektronických cigaretách na svých webových stránkách.
 • Mezinárodní ústav zdraví (National Institutes of Health) – NIH podporuje výzkum a publikuje studie zaměřené na různé aspekty elektronických cigaret.
 • Světová zdravotnická organizace (WHO) – WHO zveřejňuje informace o vědeckých studiích a hodnotí vliv elektronických cigaret na veřejné zdraví.

Druhy elektronických cigaret a jejich rozdíly:

Existuje několik typů elektronických cigaret, které se mohou lišit svým designem a způsobem fungování. Některé z nich jsou:

 • Cigalike: jsou podobné tradičním cigaretám velikostí a tvarem. Jsou jednoduché na použití, mají baterii a náplň s kapalinou obsahující nikotin a aroma.
 • Vape pero (vape pen): větší než cigalike, ale stále poměrně kompaktní. Mají větší kapacitu baterie a náplně s různými koncentracemi nikotinu.
 • Modifikované vape pero (mod): jsou větší a umožňují uživatelům více nastavení, jako je regulace teploty a výkonu. Můžete je také upravovat a přizpůsobovat.
 • Vape boxy: Jsou podobné modifikovaným vapům, ale mají obvykle větší baterii a více funkcí.
 • IQOS: elektronická cigareta s nahřívaným tabákem. (V České republice patří mezi jeden z nejoblíbenější mezi uživateli e-cigaret).

Zde je jedna ze studií, která se zabývá elektronickými cigaretami:

Název studie:Electronic Cigarettes: Vulnerability of Youth“ Autoři: National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. Tato studie byla provedena v roce 2018 a zkoumala dopady elektronických cigaret na mládež.

Kouření elektronických cigaret nezletilými:

V minulosti bylo zaznamenáno zvýšení používání elektronických cigaret mezi nezletilými v Česku, což je prakticky do dnes. I když jsou elektronické cigarety často propagovány jako méně škodlivá alternativa k tradičním tabákovým cigaretám, jsou stále nebezpečné pro nezletilé kvůli jejich vysoké závislosti na nikotinu a potenciálním dlouhodobým zdravotním rizikům.

Reakce českého zákona a legislativy:

V Česku byla přijata řada právních předpisů na omezení kouření, včetně elektronických cigaret, mezi nezletilými. Na základě zákona o ochraně veřejného zdraví je zakázáno prodávat elektronické cigarety osobám mladším 18 let. Tímto opatřením se snaží česká legislativa chránit mladé lidi před nebezpečím nikotinové závislosti a možných zdravotních rizik spojených s kouřením.

Postoj učitelů v českém školství:

V českém školství je, dle zjištěných informací redakce kladen poměrně velký důraz na prevenci kouření a osvětu o rizicích spojených s užíváním tabákových a nikotinových výrobků, včetně moderních elektronických cigaret. Učitelé a školy mohou hrát klíčovou roli ve vzdělávání mladých lidí o škodlivých účincích kouření a podporování zdravého životního stylu.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) zveřejnilo 19. září 2019 ve 12:00 ET aktuální údaje o řadě případů poškození plic spojovaných s používáním elektronických cigaret/vapovacích zařízení. V současné době probíhá vyšetřování prudkého nárůstu plicního poškození spojovaného s tímto typem výrobku,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

Elektronická cigareta je zařízení, které vytváří aerosol zahřátím kapalné náplně (komerčně nazývané také e-liquid apod.). Tento aerosol poté uživatel elektronické cigarety vdechuje do plic.

Náplň do elektronické cigarety může obsahovat: nikotin, tetrahydrokanabinol (THC)* a kanabinoidní (CBD) oleje a další látky a přísady,“ udává dále resort zdravotnictví.

Co se ví – obecně

 1. V USA bylo hlášeno 530 případů poškození plic. V 6 státech bylo potvrzeno 7 úmrtí.
 2. CDC obdržela kompletní údaje o pohlaví a věku u 373 z 530 případů.Téměř tři čtvrtiny (72 %) případů jsou muži
 3. Dvě třetiny (67 %) případů jsou ve věku 18 až 34 let
 4. 16 % případů je mladších 18 let a 17 % je starších 35 let
 5. Všechny hlášené případy mají v anamnéze používání/inhalaci výparů z elektronických cigaret.

Příznaky onemocnění hlášené některými pacienty: „kašel, dušnost nebo bolest na hrudi, nauzea, zvracení, průjem, únava, horečka, bolest břicha. Někteří pacienti uvádějí, že se u nich příznaky rozvinuly během několika dní, jiní udávají několik týdnů. Infekce se nejeví být příčinou těchto příznaků,“ uvedlo, dle sdělení lékařů české ministerstvo zdravotnictví.

Většina pacientů uvedla v anamnéze používání elektronických cigaret s náplní obsahující THC. Mnoho pacientů uvedlo, že užívají THC a nikotin. Někteří uváděli použití elektronických cigaret obsahujících pouze nikotin.

Co se neví!

Dosud není známa konkrétní příčina těchto plicních poškození. Šetření neidentifikovalo žádnou konkrétní elektronickou cigaretu/vapovací zařízení (zařízení, e-liquid/ náhradní náplň) ani látku, která je spojena se všemi případy.

Použité zdroje: Světová zdravotnická organizace (WHO), Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Národní ústav rakoviny (National Cancer Institute), Americká lékařská asociace (American Medical Association), Ministerstvo zdravotnictví ČR (Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k používání e-cigaret / vapovacích zařízení v souvislosti s varováním amerického CDC).
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu