Dětí s alergiemi či astmatem přibývá, pomáhá jim jeskyně

Publikuje: Nikola Macáková — 24. 08. 2022
Úvodní stránka » Zdraví » Dětí s alergiemi či astmatem přibývá, pomáhá jim jeskyně

Počet dětí s astmatem, alergiemi i atopickým ekzémem stále roste, nemocemi v Česku trpí statisíce z nich.

Jen s atopickým ekzémem se potýká až 20 % školních dětí, s alergiemi asi 30 % a s astmatem 10 %. Informovala UdálostiExtra.cz o tématu Mgr. Veronika Ostrá z agentury MaVe PR.

Příčin je několik – kromě horšího životního prostředí, oslabená imunita, větší citlivost na alergeny, či nezdravý životní styl. Kromě klasických léčebných metod pomáhá dětem v boji s chorobami dlouhodobý pobyt v jeskyni – tzv. speleoterapie. Jedinečné prostředí, které v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí jak své nemoci, tak infektům. Zájem rodičů o tuto formu terapie prudce roste. I proto u jediné krasové vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro speleoterapii – v Ostrově u Macochy – vzniká léčebna, která pojme trojnásobně více malých dětí s doprovodem než ta původní.

„Dětí s nejrůznějšími alergiemi, atopickým ekzémem, poruchami imunity a na to navazujícími chronickými stavy neustále přibývá. Kromě negativních dopadů zevního prostředí, či stresu, ovlivňuje rostoucí čísla také to, že děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované. Přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Když se pak pravidla uvolnila, potýkali jsme se s vlnou respiračních infektů, z nichž se některé bohužel opakují a děti prochází z jednoho infektu do druhého několik měsíců po sobě,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. „Pro takto nemocné děti máme k dispozici řadu léků, ale ideální je léčba komplexní. Se speleoterapií máme výborné zkušenosti. Aby byl efekt dlouhodobý je třeba aby se pobyt v jeskyních pravidelně opakoval. To někdy naráží na plnou kapacitu zařízení, která tuto péči poskytují, a také na ochotu a schopnost rodičů malých dětí na několikatýdenní pobyty jezdit,“ popisuje MUDr. Hülleová.

Od příštího roku se dětem a jejich rodičům otevře nová větší léčebna a tím další příležitost, jak chorobám úspěšně čelit.

„Krasová jeskyně v Ostrově u Macochy je nyní v tuzemsku jedinou, která se využívá pro speleoterapii. Není volně přístupná veřejnosti, což se odráží mimo jiné na čistotě vnitřního prostředí. Její pozitivní vliv na zdraví dětí uznávají dětští lékaři, alergologové a imunologové a speleoterapii hradí zdravotní pojišťovny. Zájem o pobyt v ní je obrovský, a proto jsme se rozhodli nahradit starou léčebnu novou, o větší kapacitě a v blízkosti jeskyně. Děti a jejich rodiče budou mít k dispozici 75 lůžek. Zvýší se i kapacita pro pobyt dětí s doprovodem, doposud jsme pro ně měli pouze 7 pokojů, nyní jich bude 30. Budeme mít vlastní stravování, na děti čekají i nové procedury – Kneippův chodník, sauna či bazén se slanou vodou,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Děti tráví v jeskyni 3 hodiny denně po dobu 15 dnů. V jeskynním prostředí cvičí, sportují, vše pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. Speleoterapie v Česku funguje přes 40 let.

„Z praxe víme, že opakovaný pobyt v jeskyni dokáže děti posílit natolik, že mimo jiné lépe čelí infektům, klesá jejich nemocnost a nemusí tolik užívat antibiotika,“ doplňuje primářka dětské léčebny MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá.

Jak dále uvádí, přírodní krasová jeskyně s vodou poskytuje čisté, klimaticky stálé prostředí bez alergenů, s vlhkostí, která dělá nemocným dobře.

„V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – 6x vyšší než v malých a 20x vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů a zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucím k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, která ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková.

Umělé jeskyně či tolik populární solné nemohou ty přírodní dle odborníků nahradit

„Nedochází zde k přirozenému procesu čistění, patřičné ionizaci a někdy mohou být naopak původem alergenů, které chronicky nemocným mohou paradoxně uškodit,“ uzavírá prim. Zmrzlá. Společně s Akademií věd ČR a Masarykovou univerzitou usiluje nyní o na Ministerstvu zdravotnictví o grantovou podporu pro výzkum speleoterapie.

Vliv jeskynního prostředí na respirační choroby je podle předsedy České aliance proti chronickým respiračním onemocněním prim. doc. MUDr. Milana Sovy nepopiratelný. 

„Za posledních 50 let významně stoupl výskyt astmatu a alergií. Mezi teorie, proč se tak děje, patří kromě znečištěného prostředí i to, že děti vyrůstají ve sterilním prostředí, nevytvářejí si přirozené protilátky, a jsou tak hypersenzitivní na vnější podněty. Chronická respirační onemocnění typu astma atp. jsou často důsledkem nepodchycených alergií v dětství. Cokoliv, co pomůže posílit schopnost organismu s vlivy prostředí bojovat a vyhnout se tak pozdějším dopadům na respirační systém, vítáme,“ doplňuje doc. Sova s tím, že by bylo zajímavé prozkoumat vliv jeskynního prostředí na stav postcovidových pacientů, kteří se stále potýkají s dechovými potížemi.

„Nová léčebna v Ostrově u Macochy projde kolaudací 8. prosince, rezervační systém spustí už na podzim letošního roku,“ dodala závěrem Mgr. Veronika Ostrá z MaVe PR.

Autor: Mgr. Veronika Ostrá
Zdroj: MaVe PR

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu