V dnešní velmi uspěchané době je náš svět přeplněn znečištěným prostředím, extrémním stresem a nezdravými životními návyky.
Naše strava často obsahuje nevhodné kombinace potravin, přidáváme si do těla škodliviny v podobě kouření, užívání návykových látek a nadměrné konzumace alkoholu. Tím všechno zatěžujeme a poškozujeme náš organismus. „Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.
Takovéto škodlivé látky, které se v našem těle nazývají volné radikály, jsou zodpovědné za vznik mnoha civilizačních onemocnění. Když se v našem organismu hromadí volné radikály, mluvíme o stavu známém jako oxidační stres. Tento oxidační stres má za následek předčasné stárnutí našeho těla a rychlé opotřebování a poškozování buněk či tkání. Naštěstí naše tělo je chytře nastavené a dokáže se bránit proti tomuto destruktivnímu procesu tím, že vytváří vlastní obranné mechanismy.
Co to jsou antioxidanty
Antioxidanty jsou zázračnými silami, které nám umožňují eliminovat tyto škodlivé procesy. I když naše tělo dokáže produkovat určité množství antioxidantů samo v játrech, bohužel to nestačí a potřebuje naši pomoc. Proto je důležité zahrnout do naší stravy pravidelný přísun antioxidantů prostřednictvím vyvážené a rozmanité stravy. Antioxidanty mají klíčový význam pro naše celkové zdraví a pomáhají udržovat rovnováhu v našem těle při boji proti volným radikálům. Volný radikál je nestabilní částice, která ztratila svůj elektrický náboj a může samostatně existovat a způsobovat škody v našem těle, což přispívá ke vzniku různých civilizačních a nevyléčitelných onemocnění. Antioxidanty se váží na volné radikály a neutralizují je, čímž brání jejich škodlivému působení v našem těle a pomáhají zpomalovat proces stárnutí buněk.
Kde najdeme antioxidanty?
Antioxidanty se obecně nacházejí téměř ve všech zdravých potravinách, bez ohledu na jejich původ – mohou pocházet z rostlin nebo živočišných zdrojů. Každá potravina obsahuje různé druhy antioxidantů. Obecně lze rozdělit antioxidanty na ty, které jsou rozpustné ve vodě, a ty, které jsou rozpustné v tucích. Je důležité získávat co nejširší spektrum antioxidantů pro udržení zdraví, protože se vzájemně doplňují. Rozmanitost můžeme zajistit prostřednictvím pravidelné vyvážené stravy.
Mezi hlavní antioxidanty patří vitamín C a vitamín E
Správný příjem antioxidantů z potravy je pro naše tělo velmi důležitý. Mezi nejvyhledávanější přírodní antioxidanty patří vitamín C, vitamín E a karotenoidy. Vitamín C je rozpustný ve vodě a je jedním z esenciálních živin, které musíme získat prostřednictvím stravy. Vitamín E je rozpustný v tucích a chrání buňky před poškozením buněčných membrán. Karotenoidy jsou také rozpustné v tucích, takže je třeba dbát na jejich správné dávkování. Kromě toho existuje řada dalších známých antioxidantů, jako je vitamín A, vitamín B6, zinek, selen, koenzym Q10, beta-karoten, lutein a astaxanthin.
Víte jak zvýšit množství antioxidantů v těle?
Všichni odborníci se shodují, že klíčem k zdravému životnímu stylu je vést zdravý životní styl. Pro získání maximálního množství antioxidantů je nejlepší zaměřit se na pestrou kombinaci ovoce a zeleniny a dodržovat zásady zdravé výživy. Je důležité si uvědomit, že přírodní zdroje antioxidantů jsou účinnější než syntetické varianty, protože s umělými zdroji je riziko předávkování.
Naše Tipy:
- nejlepší je čerstvé ovoce – brusinky, červené víno, švestky, pomeranče
- zeleninu jezte chřupavou a syrovou nebo jí jen lehce poduste – vařte co nejkratší dobu ať zachováte všechny cenné látky – top je brokolice, špenát, mrkev, červená a žlutá paprika
- svačte dopoledne oříšky, protože mají spoustu antioxidantů např. arašídy, mandle, pekanové ořechy aj., ale pozor obsahují hodně kalorií
- používejte bylinky, skořici kurkumu, hřebíček, ale také česnek, cibuli a zázvor
- přidávejte do salátů panenský olivový olej
- nezapomínejte na houby – vynikající je houba ústřičná nebo shiitake
- pijte kávu a čaj – zelený a černý v sobě obsahuje spoustu antioxidantů
- dopřejte si červené víno – ženy si mohou dovolit 2 dl vína denně muži 4 dl vína denně
Určení rozmanitosti antioxidantů nám může pomoci rozpoznat barva a intenzita chuti potravin. Různé barvy signalizují přítomnost různých skupin vitaminů a antioxidantů. Proto je dobré konzumovat co nejvíce barevného ovoce a zeleniny. Například fialová barva je spojena s určitou skupinou antioxidantů, kterou najdeme v potravinách jako jsou borůvky, maliny, brusinky, rybíz, ostružiny, směsi lesního ovoce, třešně, švestky, granátová jablka atd. Zelená barva zase indikuje přítomnost jiné skupiny antioxidantů, které se nacházejí například v brokolici, špenátu, kapustě, řasách a dalších potravinách.
Jídlo ve středověku aneb byla tehdejší strava z dnešního pohledu zdravější?
3 tipy na superpotraviny plné antioxidantů:
- Acai bobule: Jedná se o jednu z nejzdravějších plodin na světě, která je bohatá na přírodní antioxidanty. Obsahují vitaminy A, B1, B2, B3, C a E, vlákninu, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, minerály a antokyany.
- Maqui berry prášek: Prášek z Maqui Berry patří mezi nejsilnější antioxidanty podle tabulek ORAC, s hodnotou 75 000 bodů. Má sladkou chuť s výraznou podobností s dozrálými borůvkami.
- Kakaové boby: Kromě vysokého obsahu antioxidantů mají také vysoký obsah hořčíku. Alternativou může být i tmavá čokoláda s vysokým obsahem antioxidantů.