Záhadné egyptské pyramidy: tajemství čísel skrytá v kamenech

Publikuje: David Bárta — 06. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Záhadné egyptské pyramidy: tajemství čísel skrytá v kamenech

Egyptské pyramidy jsou nepřehlédnutelnými symboly lidského inženýrství a mystiky. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Jejich monumentální krása a precizní konstrukce oslňují nás dodnes, ale skrývají také tajemství, která čekají na odhalení. Při pečlivém zkoumání těchto starověkých zázraků architektury se nám otevírá fascinující svět číselných vzorců a mystických symbolů. Zdá se, že dávní stavitelé měli hlubší chápání matematiky, astronomie a spirituálního významu, než jsme si mysleli.

Jedním z těch, kteří se touto záhadou fascinují, jsou odborníci na židovskou tajnou nauku zvanou kabala. Kabala je nauka založená na mystice čísel a symbolů, která tvrdí, že pochopením těchto číselných vzorců lze proniknout do tajemství stvoření a lidského osudu. A zdá se, že tato kabalistická symbolika pronikla i do staveb, které byly považovány za most mezi pozemským a božským světem – egyptských pyramid.

Když se podíváme na pyramidy v Gíze, je těžké se nezamyslet nad tím, jak byly tyto monumenty postaveny. To, co nás však může ještě více ohromit, jsou číselné vzorce, které se do nich zakomponovaly. Matematici, astronomové a archeologové z celého světa se pokoušeli rozluštit tyto záhady zakleté v kamenech, ale některé z nich zůstávají stále nerozluštěny.

Jedním z nejzajímavějších aspektů pyramid je jejich přesná orientace na světové strany. Každá z hlavních pyramid – Cheopsova, Chafrova a Mykerinova – je velmi přesně zarovnána podle světových stran. Zdá se, že egyptští stavitelé měli dokonalé znalosti astronomie a geometrie, které jim umožnily dosáhnout takové úrovně přesnosti. Navíc se ukázalo, že tyto pyramidy vytvářejí matematické a geometrické vzorce, které obsahují složité výpočty spojené s astronomickými jevy, jako je poloha hvězd a slunce.

Dalším fascinujícím číslem je poměr mezi obvodem a výškou pyramidy. Tento poměr se nazývá „pi“ a je základem pro výpočty v geometrii. V případě egyptských pyramid se zdá, že stavitelé použili přibližnou hodnotu pi (3,1416) k výpočtům obvodů a výšek pyramid, což ukazuje na jejich pokročilé znalosti matematiky.

A co více, někteří badatelé tvrdí, že v samotných rozměrech pyramid se skrývají další číselné vzorce a symboly, které mají kabalistický význam. Tato teorie nás přivádí k otázce, zda egyptští stavitelé mohli mít nějaký tajný důvod pro zakomponování těchto číselných symbolů do svých staveb. Byli to pouze geometrické výpočty a astronomické pozorování, nebo měli také spirituální dimenzi?

Je důležité si uvědomit, že pyramidy nebyly pouze hrobky pro faraony, ale také chrámy sloužící k uctívání božstev a komunikaci s božským světem. Možná právě zde spočívá klíč k pochopení tajemství těchto číselných symbolů. Mohli být egyptští stavitelé přesvědčeni, že tímto způsobem vytvářejí spojení mezi pozemským a nadpozemským?

A tak zůstáváme před nerozluštěnou záhadou pyramid v Gíze. Jejich precizní konstrukce, matematické vzorce a kabalistické symboly nám ukazují, že dávní Egypťané měli znalosti a dovednosti, které nejsou snadné pochopit. Možná je čas přijmout, že tyto stavby nesou v sobě daleko více, než jsme dosud byli ochotní přiznat, a pokusit se rozluštit jejich tajemství až do samotného kamene, který je tvoří. Egyptské pyramidy nám stále nabízejí vzrušující výzvu: odhalit čísla zakletá v kameni a proniknout tak do dávného světa znalostí a mystiky.

Matematické hrátky

Teprve moderní technologie v roce 1993 odhalily, že některé šachty, jimiž je egyptská chlouba doslova protkána, nemusely nutně sloužit k větrání. Směřují totiž k nebesům – konkrétně k souhvězdí Orionu, jež mělo pro Egypťany mimořádný význam: Spojovali jej s bohem podsvětí Usirem, a podle odvážnějších teorií tak šachty představovaly jakési „výtahy“ do posmrtného života. Sousední pyramidy – Rachefova a Menkaureova – pak byly dle některých hypotéz postaveny tak, aby kopírovaly rozmístění hvězd v Orionu,“ píše k tématu web stoplusjednicka.cz.

Podobně jako u všech velkých záhad je ovšem nutné i v případě Cheopsovy pyramidy přistupovat k interpretacím kriticky. Značná část číselné „magie“ vzniká nejspíš jen zbožným přáním záhadologů: Hmotnost a poloha pyramidy vztažená k rozměrům Země, pozice vůči hvězdám nebo vztahy ke Slunci – to vše jsou číselné hry, které bychom s trochou snahy mohli uplatnit u jakékoliv pozemské stavby. Nikdo však nemůže zpochybnit, že se pyramidy staly na dlouhé tisíce let vrcholem architektonického umu a že je dokázala překonat teprve moderní díla vytvořená během průmyslové revoluce v 19. století,“ dodává k tématu stoplusjednicka.cz.

Použité zdroje: stoplusjednicka.cz, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu