Více než 70 lodí a letadel pohlcených tajemnými vodami. Co se skutečně skrývá v Bermudském trojúhelníku?
V rozlehlých vodách severního Atlantiku, nedaleko pobřeží Spojených států, se rozprostírá oblast opředená tajemstvím – místo, kde beze stopy zmizelo více než padesát lodí a dvacet letadel. Hranice a přesná rozloha této oblasti, známé jako Bermudský trojúhelník, zůstávají dodnes předmětem dohadů.
Zhruba se rozkládá od břehů Floridy k Bermudským ostrovům a Portoriku, což jí propůjčuje nejasnou rozlohu, odhadovanou mezi 1,3 milionu až 3,9 milionu kilometrů čtverečních.
Zprávy o nevysvětlitelných zmizeních plavidel a letadel se s tímto regionem pojí již od poloviny devatenáctého století. Některé lodě zmizely bez jediného nouzového signálu a nikdy nebyly nalezeny. Jiné byly objeveny zcela opuštěné, bez zjevné příčiny. Vypadalo to, jako by posádky zmizely uprostřed běžných denních činností. Stejný osud potkal i letadla a následné záchranné operace. Častým rysem těchto událostí jsou odchylky od kurzu a nesrovnalosti v hlášených polohách. Lodě hlásily pozice, které se neshodovaly s jejich trasou.
Co za těmito zmizeními stojí? Tajemné síly, nebo prosté přírodní jevy? Ačkoli Bermudský trojúhelník (označení bez oficiálního statutu) podněcuje fantazie o UFO a branách do jiných dimenzí, vysvětlení mohou být mnohem prozaičtější. Jedna z teorií naznačuje, že piloti při vstupu do oblasti neberou v úvahu vliv magnetické deklinace, což vede k navigačním chybám a následným neštěstím.
![](https://udalostiextra.cz/wp-content/uploads/2024/12/Bermuda_Triangle.png)
Poloha bermudského trojúhelníku/ Bermudan_kolmio Zdroj: Majestic / převzato z Wikipedia commons – CC0 (volné dílo)
Další populární hypotéza přisuzuje zmizení lodí takzvaným „rouge waves“ – osamělým vlnám s nečekaným výskytem, dosahujícím výšky až třiceti metrů. Tyto vlny mají teoreticky dostatečnou sílu k potopení lodí i nízko letících letadel. Vzhledem k častým bouřkám v této oblasti je pravděpodobnost výskytu těchto vln vyšší. Navíc přes trojúhelník prochází většina atlantických bouří a hurikánů. Před zdokonalením meteorologických modelů si tyto meteorologické jevy vyžádaly mnoho plavidel. Přítomnost Golfského proudu navíc způsobuje prudké a nepředvídatelné změny počasí.
První zmínky o záhadných událostech v této oblasti sahají až do dob Kryštofa Kolumba. Během své první plavby měl v této oblasti pozorovat oheň padající do moře. Do centra pozornosti se však trojúhelník dostal až ve dvacátém století, a to v souvislosti se zmizením nákladní lodi amerického námořnictva USS Cyclops s 300 lidmi na palubě. Působení Bermudského trojúhelníku je často ilustrováno i záhadným zmizením pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger dne 5. prosince 1945.
Poslední známá událost tohoto druhu se odehrála v květnu 2021, kdy zmizelo malé dvoumotorové letadlo se čtyřmi lidmi na palubě. Stroj se během letu z Portorika na Floridu náhle ztratil z radarů a později byly nalezeny pouze trosky. Poslední zaznamenaný případ potopení lodi se odehrál během ničivého hurikánu v roce 2015, což nabízí logické vysvětlení.
Fakta versus fikce
Mezi nejoblíbenější teorie patří působení mimozemšťanů a nadpřirozených sil – od únosů po brány do jiných časoprostorů. Další populární teorií je vliv ztracené Atlantidy, jejíž energetické krystaly údajně narušují navigaci. Vědecký výklad poukazuje na anomálie v elektromagnetickém poli Země, které mohou ovlivňovat kompasy a navigační systémy. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) však uvádí, že k záhadným zmizením nedochází v Bermudském trojúhelníku o nic častěji než v jiných frekventovaných oblastech oceánu. Mnoho plavidel a letadel tudy proplulo bez jakýchkoli incidentů. Nabízí se tedy otázka, zda není pověst tohoto místa spíše uměle udržována.
Další zajímavosti
- Vliv metanu: jedna z vědeckých teorií hovoří o uvolňování metanu z mořského dna. Metanové hydráty, které se nacházejí pod mořským dnem, se za určitých podmínek mohou uvolnit ve formě bublin. Tyto bubliny by mohly snížit hustotu vody natolik, že by se lodě potopily, a zároveň by mohly ovlivnit i letadla letící nízko nad hladinou. Tato teorie sice nevysvětluje všechna zmizení, ale je považována za jednu z možných příčin některých nehod.
- Elektronická mlha: některé zprávy hovoří o podivných atmosférických jevech, jako je například „elektronická mlha“. Mělo by jít o jakýsi druh atmosférické poruchy, která by mohla způsobovat poruchy elektronických přístrojů, včetně navigačních systémů letadel a lodí. Tato teorie je však spíše spekulativní a neexistují pro ni jednoznačné vědecké důkazy.
- Příběhy o časových anomáliích: kolem Bermudského trojúhelníku kolují i příběhy o časových anomáliích. Některé zprávy hovoří o tom, že se letadla nebo lodě objevily na místě určení s nečekaným zpožděním nebo naopak s předstihem, který neodpovídal jejich rychlosti a vzdálenosti. Tyto příběhy jsou však často považovány za legendy a nebyly vědecky potvrzeny.
- Vojenské testy: v oblasti Bermudského trojúhelníku probíhaly v minulosti i vojenské testy, včetně testů ponorek a námořních zbraní. Je možné, že některé z nehod mohly být způsobeny právě těmito testy, i když to nebylo oficiálně potvrzeno. Tato možnost se však často objevuje v konspiračních teoriích.
- Přehnaná publicita: jak již bylo zmíněno, Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) tvrdí, že počet zmizení v Bermudském trojúhelníku není nijak vyšší než v jiných frekventovaných oblastech oceánu. Je tedy možné, že pověst Bermudského trojúhelníku je do značné míry výsledkem přehnané publicity a senzacechtivosti médií. Každé zmizení v této oblasti je medializováno mnohem více než zmizení v jiných částech oceánu.
- Vliv Golfského proudu: intenzivní mořské proudy, jako je Golfský proud, které protékají oblastí, mohou hrát roli při zmizení vraků lodí a trosek letadel. Silné proudy mohou rychle odnést trosky daleko od místa nehody, což ztěžuje pátrání a vyšetřování. To by mohlo vysvětlovat, proč se v některých případech nenašly žádné stopy po zmizelých plavidlech.
- „Ztracený let 19“ a poručík Taylor: zmizení pěti bombardérů TBF Avenger v roce 1945, známé jako „Ztracený let 19“, je jedním z nejznámějších případů spojených s Bermudským trojúhelníkem. Zajímavé je, že velitel letu, poručík Charles Taylor, měl v minulosti již několik navigačních problémů. Některé teorie naznačují, že právě jeho navigační chyba mohla být hlavní příčinou neštěstí.