Jaké byly příčiny a následky požáru v Karlových Varech? A jaké záhady a legendy obklopují toto lázeňské město?
Historie požárů v Karlových Varech. „Karlovy Vary, jedno z nejznámějších lázeňských měst na světě, mají bohatou a často dramatickou historii. Jedním z nejtragičtějších momentů v historii města byl požár, který vypukl v roce 1604. Tento požár zničil velkou část města, včetně mnoha významných budov a lázeňských zařízení. Požár začal ve večerních hodinách a rychle se rozšířil díky dřevěným konstrukcím budov a silnému větru. Mnoho obyvatel přišlo o své domovy a město bylo nuceno projít rozsáhlou rekonstrukcí,“ uvádí k tématu portál KarlovyVary.cz.
Příčiny a následky požáru
Příčiny požáru nejsou dodnes zcela známi. „Nedostatečné hasicí prostředky a úzké uličky města přispěly k rychlému šíření plamenů. Následky požáru byly devastující – většina dřevěných staveb byla zničena a město přišlo o mnoho historických památek. Po požáru bylo rozhodnuto, že nové budovy budou postaveny převážně z kamene a cihel, aby se minimalizovalo riziko dalšího požáru,“ píše portál KarlovyVary.cz.
„Město tehdy pomáhali hasit lidé z celého širého okolí. I přesto, že obrovský požár nakonec do večerních hodin zvládli, přišly Karlovy Vary o několik ikonických staveb. Na obnovu přispěl i tehdejší císařský pár. Nikdo dodnes přesně neví, co přesně bylo příčinou, že ve městě začalo hořet. Podle toho, co zaznamenali kronikáři, se ale zlověstný tmavý dým poprvé objevil nad dílnou cínařského mistra Josefa Heolongöttera. Ta se nacházela v dnes už velice známém Domě u Tří mouřenínů,“ uvádí k tématu web zoom.iprima.cz a dodává, že tehdy jako na potvoru vál silný a prudký vítr. Kvůli němu netrvalo dlouho, a v plamenech se ocitl celý dům. A ještě kratší dobu trvalo, než plameny přeskočily i na sousední střechy.
Čtyři lidské oběti a přes dvě stě zničených domů
„V té chvíli už se živel nedal jen tak zastavit. Místní se z počátečního šoku rychle vzpamatovali a ze všech sil se vrhli do boje s plameny. Postupně se přidávali další dobrovolníci ze všech okolních měst a vesnic a obyvatelé Lokte s sebou dokonce přivezli i velkou hasičskou stříkačku. Oheň se nakonec povedlo zvládnout, a dokonce i poměrně rychle. Okolo šesté hodiny večer bylo po všem. Město ale bohužel plameny stihly úplně zdevastovat. Při požáru zemřeli čtyři lidé. Popelem lehlo celkem 224 domů, což byly v té době skoro dvě třetiny celého města,“ dodává v krátké citaci zoom.iprima.cz.
Obnova lázeňského města a nové začátky
„Po požáru se město Karlovy Vary pustilo do rozsáhlé rekonstrukce. Byly postaveny nové lázeňské domy, hotely a veřejné budovy, které měly zvýšit bezpečnost a přilákat zpět návštěvníky. Město se postupně zotavovalo a opět se stalo oblíbeným cílem lázeňských hostů z celé Evropy. Nová architektura města, která kombinovala barokní a klasicistní prvky, dodala Karlovým Varům jejich charakteristický vzhled,“ uvádí Katalog Lib.cas.cz.
Legendární záhady Karlových Varů
„Karlovy Vary nejsou jen městem lázní a historických událostí, ale také místem, které je opředeno mnoha záhadami a legendami. Jedna z nejznámějších legend hovoří o zjeveních a podivných úkazech, které se údajně objevují v okolí města. Místní obyvatelé často vyprávějí příběhy o duchách a záhadných světlech, které viděli v lesích kolem města. Někteří dokonce tvrdí, že viděli neidentifikovatelné létající objekty (UFO) nad Karlovými Vary,“ píše dále k tématu web Kpufo.cz.
Rok 1727 – poslední poprava
V Karlových Varech se uskutečnila poslední poprava. Karlovarské městské popraviště se šibenicí stávalo na skalním ostrohu na Šibeničním vrchu, v místech dnešního altánu Bellevue.
Počátek výroby Becherovky
Karlovarský lékárník Josef Vitus Becher zahájil výrobu proslulého karlovarského žaludečního likéru Becherovka. Původní recept mu daroval osobní lékař Christian Frobrig anglického knížete Maxmilliana Friedricha von Plettenberg roku 1805. Nutno zmínit, že samotná receptura a složení tohoto známého alkoholického nápoje, je přísně utajována a údajně uložena na zabezpečeném místě.
Největší povodeň
Dne 24. listopadu 1890 postihla lázně největší povodeň v historii Karlových Varů, která způsobila městu obrovské škody. „Zničeno bylo na 400 obchůdků a přes 200 domů vážně poškozeno, řada z nich musela být následně stržena. Při záchranných pracích během povodně zemřel tehdejší oblíbený starosta města Eduard Knoll,“ upřesňuje web KarlovyVary.cz.
Návštěva T.G.Masaryka
Karlovy Vary navštívil československý prezident Tomáš Garigue Masaryk. Do roku 1933 v lázních následně pobýval celkem osmkrát. Nejraději přebýval v hotelu Sawoy-Westend, na kterém je dnes umístěna pamětní deska.
UFO v Karlových Varech
„V roce 1995 bylo v Karlových Varech zaznamenáno několik hlášení o pozorování UFO. Svědci popisovali zářivá světla, která se pohybovala po obloze neobvyklými způsoby. Tyto události přitáhly pozornost nejen místních obyvatel, ale i odborníků na paranormální jevy a ufology. Přestože nebyly nalezeny žádné konkrétní důkazy, tyto příběhy přispěly k mystické atmosféře města,“ dodává web Kpufo.cz.
Současné Karlovy Vary
Dnes jsou Karlovy Vary krásným, moderním lázeňským městem, které spojuje historické dědictví s moderními lázeňskými procedurami. Požár v roce 1604 je jen jednou z mnoha událostí, které formovaly historii tohoto fascinujícího lázeňského města. Mnozí návštěvníci stále přicházejí, aby zažili léčivé účinky termálních pramenů a obdivovali krásnou architekturu, která je výsledkem staletí rekonstrukcí a přestaveb.
Karlovy Vary jsou městem bohatým na historii, plným záhad a legend. Navštivte Karlovy Vary a objevte sami, co všechno toto fascinující město skrývá. Od léčivých pramenů, přes různé lázeňské domy, až po tajemná zákoutí, které jistě stojí za návštěvu a pozornost. V neposlední řadě lázeňské město proslavil také známý mezinárodní karlovarský filmový festival, v jehož čele, již hezkou řádku let stojí známý český herec Jiří Bartoška.