Pět varovných signálů blížícího se tornáda

VIDEO
Publikuje: Lukáš Závodský — 12. 04. 2023
Zdroj: @neskutecnysvet
Úvodní stránka » Záhady » Pět varovných signálů blížícího se tornáda

Víte, jak poznat blížící se tornádo? Tato otázka může být životně důležitá pro obyvatele oblastí, které jsou ohroženy tímto přírodním jevem.

Tématu se věnoval spolupracovník redakce Lukáš Závodský na našem partnerském YouTube kanálu Neskutečný svět s tím, že z posledních dob víme, že i u nás jsou tornáda čím dál tím častějším jevem. Proč? Tornádo je jedním z nejnebezpečnějších větrných jevů, které mohou způsobit rozsáhlé škody a ztráty na životech. Existuje několik signálů, které mohou naznačovat blížící se tornádo a v tomto videu se podíváme na některé z nich. Budeme se zabývat změnami počasí, zvukovými a vizuálními signály a dalšími faktory, které by vás mohly varovat před blížícím se tornádem. Zůstaňte tedy se mnou a dozvíte se, jak poznat, kdy je nejvyšší čas k opuštění ohrožené oblasti a vyhledat bezpečný úkryt.

Tornádo nad městem… Zdroj: Lukáš Závodský / @neskutecnysvet (publikováno se svolením autora)

Existuje několik přírodních signálů, které mohou naznačovat blížící se tornádo. Čím více těchto signálů zaznamenáte, tím je větší pravděpodobnost tornáda a je čas vzít nohy na ramena.

Prvním signálem je nálhá změna barvy oblohy. Pokud se obloha začne měnit na tmavší barvy, zpozorněte. Většinou se před příchodem tornáda mění na tmavší barvy, jako je temně modrá, fialová, šedá nebo černá. Toto zbarvení oblohy může být způsobeno tím, že se tornádo blíží a začíná zvedat prach a zemské částice z povrchu, což může způsobit, že obloha vypadá tmavší než obvykle.

Druhým signálem je zvláštně se chovající bouřkový mrak. Bouřky známe všichni a většinou víme co od nich očekávat. Pokud se ale v blížící oblačnosti objeví horizontálně rotorovitý pohyb na spodní základně oblaku, může to naznačovat formující se tornádo. Téměř úplnou jistotu ale budete mít, když pod oblakem spatříte tzv. „Wall cloud“, což je celkem zlověstný druh mraku, který se tvoří pod základnou bouřky a má charakteristický vzhled. Bude vám připadat jako mrak, který byl k bouřce přilepen a nepatří tam- Pokud se „wall cloud“ začne otáčet, stává tornádem a vy tedy na nic nečekejte utíkejte do nejbližšího krytu.

Třetím signálem je dramatické snížení atmosférřického tlaku. A nemusíte mít u sebe zrovna barometr, abyste snížení tlaku poznali.  Znáte to, před letní bouřkou bývá pořádné horko, které vrcholí těsně před příchodem bouřky. Když už je bouřka za rohem, mírně se ochladí a vzduch je vlhčí. To je způsobeno snižováním tlaku. Pokud je ale ochlazení neobvykle velký a zároveň cítíte všudypřítomný vlhko, může to znamenat, že se vytvoří tornádo, protože tornádo provází velký propad tlaku v jeho bezprostředním okolí. V některých případech může být pokles atmosférického tlaku dostatečně velký na to, aby měl vliv na lidské tělo a způsobil vám například bolesti hlavy nebo silný tlak v uších, projevující se pícháním v uchu, či zalehnutím uší. No a v neposlední řadě, dramatické snížení atmosférického tlaku v oblasti, kde se vyskytuje tornádo, se projevuje kondenzací vodní páry těsně nad povrchem. To vede k rychlému vytváření mraků nízko nad zemí. Tyto mraky se mohou pohybovat rychle směrem k tornádu, nebo ve směru tornáda. Jakmile tornádo přejde, mraky se rychle rozptýlí, protože tlak vzduchu se rychle zvyší, jak vidíte na tomhle videu.

Čtvrtým signálem je zvuk, tedy konkrétně podivný hukot, který se line směrem k vám od bouřky. Pokud má podobu blížícího se nákladního vlaku nebo proudového letadla, na nic nečekejte a utečte, běžná letní bouřka se takhle neohlašuje.

Když náhle uvidíte mračno poletujících různých předmětů vysoko nad zemí, tak se jedná o pátý signál, který zvěstuje příchod silného tornáda. Typicky se jedná o větve, listy, trávu, papír, či části střešní krytiny nebo prach. Při blížícím se tornádu může být množství těchto předmětů velký a tornádo je tlačí před sebou. Nejsou tedy zachyceny ve víru samotném, ale díky své lehkosti, je silný vítr předcházející samotnému tornádu, drží ve vzduchu a tlačí ve směru, kterým se pohybuje tornádo. Pokud tento jev vidíte, máte přibližně minutu až dvě, než se objeví samotný tornádo. Takže mobil do kapsy, žádné natáčení a rychle do úkrytu, můžete si zachránit život.

Důležité je brát tyto přírodní signály vážně a v případě, že máte na základě pozorování podezření, že se blíží tornádo na nic nečekejte a schovejte se. Nezapomeňte, že tornáda jsou extrémně nebezpečné přírodní jevy, které mohou způsobit velké materiální škody a ohrozit lidské životy a to nemusíme koukat jen do USA, stačí si vzpomenout na události na Hodonínsku v roce 2021, kdy se tam vyskytlo ničivé tornádo o síle F4,“ dodal závěrem autor videa Lukáš Závodský.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nejnebezpečnější sopky světa aneb děsivá síla podzemí

Lukáš Závodský — 07. 04. 2023
Na světě je několik sopek, které představují skutečné nebezpečí. Tématu se věnoval Lukáš Závodský z YouTube kanálu TOP témata.
Použité zdroje: Lukáš Závodský, YouTube, @neskutecnysvet,
Text: Lukáš Závodský (redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu