Pátek třináctého je opředen mnoha pověrami a obavami. Co stojí za tímto smolným dnem a jaké události mu dodaly jeho špatnou pověst?
Pátek třináctého je den opředený mnoha pověrami a obavami, často spojovaný s neštěstím a smůlou. „Nejčastějšími událostmi spojenými s pátkem třináctého jsou zánik templářských rytířů a biblické příběhy,“ uvádí web styl.magazinplus.cz. Tento den bývá spojován s událostmi, které skončily tragicky, jako bombardování Buckinghamského paláce nebo havárie lodi Costa Concordia.
William Fowler, známý voják, bojoval proti pověrám spojeným s číslem 13 a založil Klub třinácti. První setkání klubu proběhlo 13. září 1881. „Fowler si všiml, že číslo 13 ho pronásledovalo po celý život,“ píše web styl.magazinplus.cz.
Historie páteku třináctého sahá až do středověku, kdy v pátek 13. října 1307 byli zatčeni templářští rytíři. Přestože byli obviněni z údajných zločinů, pravým důvodem byla touha francouzského krále po jejich bohatství. Z události se postupem času stala legenda.
Třináctka je často vnímána jako nešťastné číslo kvůli biblickým událostem, jako je Jidášova zrada nebo Velký pátek, kdy byl Ježíš ukřižován. Třináctka v biblickém odkazu souvisí s Jidášovou zradou.
Pátek třináctého je také spojen s moderními událostmi, jako je smrt rappera Tupaca Shakura nebo cyklón, který v roce 1970 zabil více než 300 000 lidí v Bangladéši. Klíčové události jako smrt Tupaca a cyklón v Bangladéši se staly právě v pátek třináctého.
Pro mnoho lidí je pátek třináctého dnem, kdy se vyhýbají rizikovým aktivitám a jsou opatrnější. Někteří trpí až extrémním strachem z tohoto dne, což se nazývá friggatriskaidekafobie. „Miliony Američanů se bojí pátku třináctého,“ zdůrazňuje web styl.magazinplus.cz.
Existuje mnoho teorií a legend o tom, proč je pátek třináctého považován za nešťastný den. Ať už je pravda jakákoli, tento den zůstává pro mnoho lidí dnem opředeným tajemstvím a obavami. Pátek třináctého zůstává pro mnoho lidí dnem plným nástrah, obav a pověr.