Od mimozemských teorií k lidskému žertování: příběh kruhů v obilí

Publikuje: Nikola Macáková — 01. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Od mimozemských teorií k lidskému žertování: příběh kruhů v obilí

Tajemné kruhy v obilí: od záhad po přiznání. Přečtěte si, co stojí za tímto enigmatickým fenoménem.

Kruhy v obilí – enigma, která dlouhodobě fascinuje nadšence přes záhady i laiky. Tento záhadný jev přírody, který se objevuje na polích takřka po celém světě, byl v průběhu 20. století předmětem mnoha diskuzí, výzkumů a divokých spekulací a nejrůznějších teorií. Zdánlivě náhodné tvary a vzory na polích obilí vyvolaly otázku, zda by za nimi mohlo být něco víc než jen vtipálek následovaných pytláky.

Zpochybnění pravosti kruhů v obilí

Kruhy v obilí se čas od času objevují na různých místech nejen v Česku, ale i po celém světě. Jejich vznik a původ byl dlouho záhadou. Veřejnost byla rozdělena mezi ty, kteří věřili v nadpřirozené síly, mimozemskou aktivitu, nebo dokonce duchy, a těmi, kteří viděli ve vzorcích pouze práci šprýmařů a vtipálků.

Podle informací z webu ZajimavaEvropa.cz a časopisu EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby, se téma kruhů v obilí stalo předmětem rozsáhlých debat a výzkumů. Tyto zprávy poskytují základní informace o historii a kontroverzích týkajících se tohoto jevu.

Hledání vysvětlení

Ve 20. století se s kruhy v obilí roztrhl pytel různých teorií a pokusů o vysvětlení. Mnozí věřili, že jsou to zprávy od mimozemských civilizací, zatímco jiní viděli v těchto kruzích pouze práci šprýmařů a vtipálků. Tato kontroverze a různé teorie byly diskutovány v citovaných zprávách.

Mnozí samozvaní badatelé se tak pustili do vypracovávání všemožných teorií o původu těchto záhadných obrazců. Některé přitom byly skutečně absurdní. Mnozí se domnívali, že na vzniku kruhů mají podíl některé druhy větrného proudění anebo různá magnetická pole Země, případně další fyzikální vlivy,“ píše se na webu ZajimavaEvropa.cz.

Jiní, poněkud odvážnější, naopak tvrdili, že vzorce mohli vytvořit cestující v čase z daleké budoucnosti. Podle nich mohly být zamýšleny jako určité zprávy nebo vzkazy. Dle některých se zase mohlo jednat o kruhy vytvořené mimozemšťany nebo neviditelnými energetickými paprsky z vesmíru. Ti střízlivější zase hovořili o zvířatech, či dokonce o mimořádné sexuální aktivitě ježků, kteří při námluvách divoce běhají v kruzích,“ dodává k hledání vysvětlení web.

Přiznání

Přestože byla vědecká komunita skeptická, nebylo možné zcela vyloučit, že některé kruhy by mohly mít neobvyklý původ. Bylo zaznamenáno, že některé z nich obsahují radioaktivní prvky nebo změněnou chemickou strukturu obilí. Tyto anomálie někteří označovali za důkaz mimozemského původu.

Podle informací ze zmíněného webu a časopisu EPOCHA bylo zásadním momentem v historii kruhů v obilí přiznání dvou anglických šprýmařů, Davida Chorleyho a Douga Boweryho, kteří veřejně uznali, ba dokonce přiznali, že vytvářeli kruhy jako legraci. Tvrdili, že k vytváření používali prkna a provazy a inspirovali se právě zprávou o přistání UFO v Tully, Austrálie. Toto přiznání zpochybnilo věrohodnost mnoha teorií o mimozemském původu kruhů v obilí a změnilo pohled veřejnosti na tento jev.

Zklamání i vystřízlivění

I toto odhalení přispělo k tomu, že se kruhy v obilí přestaly brát tak vážně a většina lidí nyní věří tomu, že jde o lidské žertíky. Tématu se věnoval web ZajimavaEvropa.cz a časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby, což ukazuje na význam těchto pramenů při formování veřejného názoru.

Celkově lze tedy říci, že i když se za většinou kruhů v obilí skrývá lidská legrace, zůstávají tyto záhadné obrazce fascinujícím fenoménem, který nás připomíná, že náš svět je stále plný tajemství a nepoznaných míst. Ať už jsou kruhy v obilí dílem vtipálků, umělců nebo něčeho většího, zůstávají nám jako záhadné podpisy, které nám připomínají krásu a záhadu naší přírody.

Použité zdroje: ZajimavaEvropa.cz, časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby, redakční informace a zdroje,
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání