Kulový blesk: tajemný jev, který skrývá nebezpečí

Publikuje: David Bárta — 04. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Počasí » Kulový blesk: tajemný jev, který skrývá nebezpečí

Právě když si myslíte, že jste slyšeli o všech možných jevech spojených s bouřkami a blesky, objeví se něco tak neobvyklého jako kulový blesk.

Tento záhadný jev představuje záhadu pro vědce i laiky a nese s sebou nebezpečí pro lidské zdraví i počasí. V tomto článku se podíváme na to, co kulový blesk je, jak vzniká, jaké jsou jeho rozměry a jakým způsobem může ovlivnit náš svět.

Počasí dokáže být vskutku vynalézavé, občas projeví smysl pro humor, poté si pohraje a vytvoří neskutečné umělecké dílo, jindy si bez ptaní a bez kompromisů bere životy a zůstává po něm spoušť…,“ píše k tématu web epochaplus.cz.

„Jedním z nejznámějších a zároveň nejtajemnějších meteorologických úkazů je kulový blesk. Přesto, že je jeho výskyt bezpečně prokázán, věda si s ním dodnes neví rady. Neví, jak vzniká, proč vzniká, jaké má vlastnosti, zkrátka zde mají vědci před sebou ještě pořádný kus práce,“ uvádí dále web epochaplus.cz.

Co je to kulový blesk?

Kulový blesk je vzácný a záhadný jev, který je spojen s bouřkami a blesky. Oproti tradičním bleskům, které se šíří jako jasný elektrický výboj, má kulový blesk formu malého svítícího koule. Tato koule může být různých barev, od červené až po modrou, a zároveň vydává charakteristický syčivý zvuk.

Jak vzniká kulový blesk?

I přes mnoho pokusů nebylo dosud plně objasněno, jak kulový blesk vzniká. Existují však některé teorie, které se pokoušejí vysvětlit tento jev. Jedna z teorií tvrdí, že kulový blesk vzniká v důsledku ionizace vzduchu během bouřkového počasí. Jiná teorie naznačuje, že se jedná o jev spojený s uvolněním elektrické energie z půdy.

Velikost a nebezpečí kulového blesku

Kulový blesk může mít různé velikosti, ale obvykle se pohybuje v rozmezí od několika centimetrů do několika metrů. I přes svoji zdánlivou malou velikost může být kulový blesk extrémně nebezpečný. Může způsobit požáry, poškodit elektrická zařízení a ohrozit lidské životy. Některé zprávy dokonce uvádějí, že kulový blesk dokáže prorazit stěny budov.

Pokud se ocitnete v blízkosti kulového blesku, měli byste okamžitě hledat úkryt. Kontakt s tímto jevem může způsobit popáleniny nebo vážné zranění.

Kulový blesk a počasí

Kulový blesk je nejen nebezpečný pro lidi, ale také může mít vliv na počasí. Vědci se domnívají, že tento jev může ovlivnit atmosférické podmínky, což může vést k náhlým změnám počasí v dané oblasti. To zahrnuje rychlé teplotní změny, vítr, a další nepředvídatelné jevy.

Kde se kulový blesk vyskytuje?

Kulový blesk je zřídka pozorován a vyskytuje se v různých částech světa, ale především v oblastech s bouřkovou aktivitou. Jedny z nejvíce ohrožených oblastí jsou horské regiony a otevřené krajiny, kde se bouřky mohou snadno rozvinout a generovat tento záhadný jev.

Kulový blesk zůstává jedním z nejzajímavějších a záhadných přírodních jevů. I přes pokroky ve výzkumu zůstává mnoho otázek nezodpovězeno. Co je však jisté, je, že kulový blesk nese s sebou nebezpečí pro lidské zdraví i počasí. Pokud byste se někdy ocitli v jeho blízkosti, mějte na paměti, že je třeba jednat rychle a bezpečně, abyste se chránili před jeho ničivými účinky.

Použité zdroje: epochaplus.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu