Česko zasáhly silné bouřky, výrazně se ochladilo

Publikuje: Jana Malá — 20. 06. 2022
Úvodní stránka » Počasí » Česko zasáhly silné bouřky, výrazně se ochladilo

Českou republiku v pondělí 20. června zasáhly v mnoha regionech silné bouřky. V pohotovosti jsou hasiči i energetici.

Český hydrometeorologický ústav aktuálně vydal další své varování. Pekelné horko, pak extrémní bouřky a kroupy. Česko bičují lijáky, platí výstraha!

Očekává se ojedinělý velmi výskyt silných bouřek doprovázených kroupami nad 2 cm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu:
„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ uvedla aktuálně Český hydrometeorologický ústav.

„Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ doplnil k aktuálnímu varování ČHMÚ.

V Křepicích na Znojemsku napadla vrstva krup silná 30 centimetrů, uvedli krajští hasiči na twitteru.

Následky krupobití na Znojemsku. Zdroj: HZS Jihomoravského kraje (tiskový servis)

V Pardubickém kraji bylo v pondělí v podvečer celkem 26 000 domácností bez elektrického proudu. Bouřky zasáhly všechny okresy, vítr lámal stromy, voda zatopila několik sklepů a parkoviště, v Chrudimi i ulice. V půl desáté večer se číslo domácností bez proudu snížilo na 6000.

Silný vítr také ničil rodinné domy a střechy domů.

Stržené střechy v Ronově nad Doubravou na Pardubicku. Zdroj: HZS Pardubického kraje (tiskový servis)

V Chrudimi vlak narazil do spadlého stromu, přibližně 60 cestujících vyvázlo bez zranění. Na místě události zasahovali policisté a také Drážní hasiči. Doprava na trati byla, dle sdělení informačního servisu Český drah zastavena. Pro cestující byla následně zřízena náhradní autobusová doprava.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu