Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokumentární film Civilizace

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 16. 09. 2022
Zdroj: Mgr. Pavlína (Procházková) Kotěšovcová
Úvodní stránka » Magazíny » Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokumentární film Civilizace

Nový dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací.

O proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou naší současnou je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Snímek, který filmaři natáčeli celých sedm let ve více než 30 zemích světa, dorazí do kin 13. října.

Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? Dosud všechny civilizace rostly, dosáhly vrcholu a pak je vystřídala civilizace jiná. Co když ale poprvé v dějinách lidstva zkolabuje globální civilizace? Egyptolog Miroslav Bárta a režisér Petr Horký se vydali na cestu kolem světa, aby společnými silami hledali pravidla a zákony, podle kterých se civilizace mění.

„Tohle je možná můj poslední cestopisný film. Shrnuji v něm, co jsem za 25 let cestování po celém světě viděl, a co se potkává s teoriemi Miroslava Bárty. Procestovali jsme snad 30 zemí, všude natáčeli a já smekám před kameramany, zvukaři a dalšími členy týmu, kteří se nelekli podmínek, do kterých jsem je s touto produkcí vtáhl. Párkrát šlo i lehce o život a já mám radost, že teď už se snad všichni té premiéry dožijeme ve zdraví,“ vysvětlil své nadšení pro téma filmu režisér a spisovatel Petr Horký s tím, že jde možná o největší produkci moderní české cestopisné tvorby.

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta přidává i vědecké vysvětlení. „Kolaps tak, jak jej chápeme v souvislostech společenských věd, neznamená genocidu, válku a smrt. Je to změna pravidel, hodnot a složitosti systému, který doposud fungoval a najednou ztratil svůj smysl. Když se dnes rozhlédneme, nebude málo lidí, kteří si řeknou, že právě to se děje kolem nás a na celém světě. Ale tak jednoduché to není. Známe sedm pravidel, která popisují koloběh růstu a kolapsu civilizací. S jejich pomocí je budoucnost v našich rukou.“

V dokumentu vystupuje i anglická bioložka Jane Goodall, která je známá především svým zkoumáním šimpanzů. „Byly doby, kdy jsem byla přesvědčená, že ještě existuje časové okno, během kterého je možné změnit náš přístup ke světu. Teď už nevím. Nejsem si jistá. Ale mám zůstat sedět s rukama v klíně?“

Kromě známé vědkyně se ve filmu díky archivům z dob jeho spolupráce s Petrem Horkým objeví například i dnes již nežijící norský archeolog Thor Heyerdahl: „Všechny civilizace rostly, až dosáhly svého vrcholu a vymizely. Zatím žádná nedokázala fungovat trvale. A to je největší úkol pro současnou vědu, protože pokud zmizí globální civilizace, co zbude?“ uslyší diváci ve filmu.

Snímek obsahuje opravdu velké množství materiálů. „Linii filmu vyprávíme i díky materiálům, které jsme měli možnost natočit v uplynulých letech s osobnostmi, z nichž některé už nežijí,“ osvětluje režisér s tím, že se na plátně objeví například Eugen Cernan, poslední astronaut, který chodil po Měsíci, již zmíněný legendární dobrodruh a mořeplavec Thor Heyerdahl, velitel legendární expedice KON-TIKI, lékař a mentor Deepak Chopra.

i vizionář a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů sci-fi Sir Arthur C. Clarke. „Jsme hrdí, že mezi respondenty je i Jane Goodallová, slavná bioložka, která jako první na světě nezvratně doložila schopnost zvířat užívat nástrojů a tím zcela překvalifikovat vnímání lidí v živočišné říši,“ dodávají filmaři.

Na začátku natáčení si prý někteří lidé z okolí tvůrců klepali na čelo. „O čem že to natáčíte?! O kolapsu civilizací? Rozhlédněte se kolem, máte pocit, že ten prudce se rozvíjející svět čelí kolapsu? Nesmysl!“ S příchodem covidu se ovšem situace změnila. Najednou si všichni uvědomili, jak moc je náš svět křehký a jak snadno můžeme ztratit do té doby stabilní jistoty. „Z legrace jsem říkal, že jsme si u jakési agentury v Číně objednali virální kampaň a kluci to vzali příliš doslova. Ale postupně mi začal tuhnout úsměv na rtu. A když letos Rusko vtrhlo na Ukrajinu, tak mě smích přešel úplně. Svět už nikdy nebude stejný jako v době, kdy jsme s filmem začali. Netvrdím, že snad bude bezpodmínečně horší, taky máme podtitul Dobrá zpráva o konci světa, ale to, jak to všechno dopadne, je v našich rukou. Nic neskončí jinak, než jak sami budeme chtít. Otázkou je, jestli víme, co chceme,“ vysvětlil režisér Petr Horký.

(Film Civilizace uvede do kin od 13. 10. 2022 distribuční společnost Bioscop.)

Tvůrci

Polárník, youtuber a režisér Petr Horký za více než pětadvacet let své dokumentaristické praxe procestoval na sto zemí světa a každá výprava, každá expedice poskytla podklady pro projekt, který v říjnu doputuje do kin. Expediční deníky uplynulých let tak nabídly konkrétní podklady pro scénář a pro lokace natáčení.

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta se za svůj život archeologa a egyptologa zúčastnil desítek převážně vědeckých expedic. Vždy šlo o to aby vše, co se najde, bylo dobře zachyceno a zdokumentováno. Archeologicky, geoinformačně, fotograficky.

Natáčení filmu Civilizace zahrnovalo hned několik výprav, prakticky pokaždé v jiném složení. Lidé s temperamentem, lidé zamlklí a uzavření, vždy ale s talentem a posedlí prací. Spojovala je oddanost tomu, aby získali ten nejlepší možný záběr nebo filmovou sekvenci s co nejčistším zvukem. „Naše dny při natáčení se neřídily fyzikálním časem nebo během slunce, ale vždy a pouze tím, kdy a kde najdeme ten nejlepší záběr. To bylo při každé cestě jinak, protože pokaždé jsme měli co do činění s jinými lidmi s naprosto odlišnými zvyky a chováním, vírou a viděním světa. Nezřídka jsme se také ocitli v situacích, kdy magický prožitek prakticky vylučoval dokumentaci. Byl to třeba šaman v nočním temnu svého příbytku při zpěvu dávných písní bojovníků nebo dnešní potomci předkolumbovských Indiánů při provádění magických zápalných rituálů. Nebo šlo o starobylá místa tak nabitá energií a myšlenkami uplynulých staletí a tisíciletí, že se to nedá ani popsat,“ svěřil se Miroslav Bárta.

„Pro mě je to určité životní shrnutí toho, co jsem za 25 let filmování a focení po celém světě zažil, viděl a pochopil, navíc spojené s teoriemi o kolapsu civilizací Miroslava Bárty. Chci vyjádřit svůj obdiv a dík za nasazení, jaké Ferdinand Mazurek, Pavel Otevřel, Ondřej Hošek a Petr Jan Juračka předvedli za kamerami a spolu s nimi zvukař Michal Deliopulos na place i později ve studiu. Využili jsme záběry ze severního i jižního pólu, od indiánského kmene Waorani ztraceného v ekvádorské Amazonii i třeba z evropské Bretaně. Natočené záběry pak v život uvedl střihač Petr Svoboda a hudební skladatel MAOK. Sound design stvořil Deli,“ dodal režisér Petr Horký.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu