Šest tipů, jak v létě cestovat se psy

Publikuje: David Bárta — 20. 06. 2024
Zdroj: Mgr. Barbora Kroutilíková
Úvodní stránka » Magazíny » Šest tipů, jak v létě cestovat se psy

Blíží se čas letních dovolených, na které lidé často vyráží i se svými čtyřnohými mazlíčky. Zejména na cesty do zahraničí je důležité psa dobře připravit.

Tématu se dnes věnovala Mgr. Barbora Kroutilíková z MaVe PR, která o tom informovala náš magazín s tím, že kromě potřebných dokumentů a očkování by měli majitelé myslet i na prevenci, která zvíře ochrání před nezvanými parazity, například srdečním červem. Ten je hojně rozšířený v jihoevropských státech, ale v posledních letech také na sousedním Slovensku. Jak se na dovolenou se psem nachystat tak, aby byla bezpečná a především bezstarostná, radí veterinářka MVDr. Andrea Štusáková z veterinární ordinace VET-S v Litomyšli.

 Nezapomeňte na pas

Stejně jako člověk, i pes potřebuje na dovolenou do zahraničí svůj cestovní doklad – mezinárodní pas, takzvaný pet pas. Ten slouží jako potvrzení o tom, že je zvíře naočkované proti vzteklině. O doklad by si majitel měl požádat s předstihem u veterináře schváleného Krajskou veterinární správou. „Zvláště pokud se pas vystavuje nově, tak platnost vakcíny začíná až 21 dní po očkování. Teprve pak může zvíře vycestovat. Lidé mají často tendenci nechávat vakcinaci a následné vyřízení dokladu na poslední chvíli, třeba týden před odjezdem, ale v tomto případě to tak nefunguje,“ vysvětluje veterinářka MVDr. Andrea Štusáková z veterinární ordinace VET-S v Litomyšli. Kromě toho musí být zvíře také očipované.

V každé zemi platí jiná pravidla

Už při výběru dovolené by měl majitel zvážit, jestli je lokalita bezpečná i pro psa. Ideální je konzultovat plánovanou cestu s veterinárním lékařem, který by měl mít přehled o rizicích v dané zemi. Podle toho pak doporučí vhodné očkování nebo antiparazitika, která zvíře při pobytu v zahraničí ochrání. Majitel se s ním může poradit také o legislativě, která v dovolenkové destinaci platí, a psa dle ní na cestu připravit. „Například země na severu Evropy jako je Finsko, Irsko nebo Anglie vyžadují k základnímu očkování navíc ještě speciální odčervení proti echinokokům,“ přibližuje MVDr. Štusáková.

 Vybavte se lékárničkou

Na cestu by si majitelé měli přibalit kromě základní výbavy také lékárničku. „Obsah lékárničky pro psa se nijak zásadně neliší od výbavy pro člověka. Kromě běžných věcí, jako je desinfekce, obvaz, nůžky a rukavice, doporučuji mít v lékárničce oční kapky, háček na vytáhnutí klíšťat, antihistaminika pro případ alergické reakce, černé uhlí a jiné. Pokud chodíte se psem po horách, hodí se s sebou mít botičku, kdyby si zvíře rozřízlo polštářek,“ doporučuje MVDr. Andrea Štusáková.

 Riziko srdečního červa hrozí i u sousedů

V zahraničí se vyskytují jiní parazité než u nás a někteří pro psy představují vážné zdravotní riziko. Příkladem je červ Dirofilaria immitis, který se v posledních letech rozšířil z jihu Evropy do Maďarska i sousedního Slovenska. Jeho přenašečem jsou komáři a svým bodnutím infikují psí tělo zárodky, které se v průběhu několika měsíců vyvinou v dospělé červy. Usazují se v plicních cévách nebo v srdci. Nejenže je léčba zdlouhavá a náročná, ale pes může nemoc šířit dál. Proto je důležitá prevence. „Před dovolenou je potřeba aplikovat speciální druh antiparazitik, které doporučí veterinární lékař, a poté je podávat tak dlouho, aby ještě měsíc po návratu bylo zvíře chráněno. Ideální je nechat psa na srdeční parazity otestovat půl roku po pobytu v endemické oblasti, kdy už se prokáže případná pozitivita,“ vysvětluje MVDr. Štusáková.

 Ochranu proti klíšťatům zopakujte

Pokud lidé vyráží se svým čtyřnohým mazlíčkem na výlet do přírody, ať už v zahraničí, nebo v tuzemsku, měli by neustále myslet na ochranu před klíšťaty, která jsou velice aktivní především v teplejších měsících. K dispozici jsou antiparazitika ve formě kapek za krk, antiparazitních obojků nebo třeba žvýkacích tablet. „Vždy je důležité přečíst si příbalový leták a hlídat dobu, kdy je zvíře ještě chráněno. Určitě doporučuji tyto preparáty pořizovat přímo ve veterinárních ordinacích, po poradě s ošetřujícím lékařem, který dané zvíře zná,“ říká MVDr. Štusáková. Klíšťata mohou zvíře nakazit například lymskou boreliózou, anaplasmózou nebo babeziózou.

Pozor na přehřátí

Na dovolenou se psem lidé zpravidla vyráží autem. Cestu je dobré psovi co nejvíce uzpůsobit, vybavit se dostatkem vody, pustit ve vozidle klimatizaci a dělat pravidelné přestávky. „Důležité je nevystavovat zvíře přímému slunečnímu záření, a hlavně ho nenechávat v autě,“ radí MVDr. Štusáková. Pokud k přehřátí přece jenom dojde, postup by měl být stejný jako u člověka – přenést psa na chladné místo, zabalit ho do mokrého ručníku, zchladit mu packy a nabídnout studenou vodu.

Cestování se psy a tipům, jak se na dovolenou s mazlíčkem správně přichystat, se věnuje také podcast s veterinární tematikou Dogtoři.


Použité zdroje: mavepr.cz
Text: Mgr. Barbora Kroutilíková

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu