Sebeobrana se dá trénovat i v baru, v tramvaji i v parku

Publikuje: Monika Lukešová (Hrušová) — 19. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Sebeobrana se dá trénovat i v baru, v tramvaji i v parku

Krimi zprávy plní příběhy o napadení, šikaně a různých útocích. Určitě je dobré trénovat sebeobranu v tělocvičně, ale boj o vlastní život či zdraví se odehrává v parku, v podchodu nebo v i dopravním prostředku.

„Umět se bránit by měl takřka každý. Natrénovat v tělocvičně se dá lecos, ale je dobré si techniky vyzkoušet i venku a nejlépe bez rizika,“ uvedl v úvodu pro náš magazín Michal Otipka šéf kravmaga.cz 

Instruktoři IKMF CZ letos na 26. – 28. května připravili již 11. ročník projektu Urban combat. Během tří dnů si nováčci i studenti krav magy vyzkouší řešení aktuálních hrozeb v reálném prostředí, jako je tramvaj, park, budova, bar atd.

KRAV MAGA URBAN COMBAT KVĚTEN 2023. kravmaga.cz (publikováno se svolením autora)

Naším cílem je, aby si lidé díky propracované metodice vyzkoušeli sebeobranu v reálném prostředí. Skupinová dynamika a motivace strhnou a osloví každého, kdo chce zvýšit své šanci na obranu či prostě zažít něco jedinečného. Ve dvou dnech se účastníci naučí základy útoků a obran, ochranu třetích osob, taktiky boje s více útočníky, koncept boje za snížené viditelnosti, využití běžných předmětů k sebeobraně, jak se vyrovnat s útočníkem ozbrojeným nožem a mnoho dalšího,“ popisuje Michal Otipka šéf kravmaga.cz.

Nácvik boje v baru

Častým místem, kde dochází k potyčkám jsou bary. „Chceme lidem ukázat, jak se bránit v prostředí plném lidí a předmětů omezujících pohyb, v hluku, kde nikdo neuslyší volání o pomoc, v dýmu či za blikání stroboskopů, které ztěžují již tak obtížnou orientaci v mele, která sem tam vypukne. Jak se vypořádat s letící skleničkou, alkoholem nabuzeným agresorem, jak ochránit svou přítelkyni, pomoci někomu dalšímu či se jen prostě co nejrychleji dostat se zdravou kůží ven,“ vyjmenovává jeden z bodů programu Michal Otipka.

Nejdůležitější je prevence

Samozřejmě důležité je dívat se po okolí, nechodit do temných uliček a dát na intuici. Stává se, že hodně lid po nějakém konfliktu vypoví, že cítili, že je něco špatně. Ale na svůj šestý smysl nedali. Určitě se je někdy lepší jít delší a přehlednější cestou, vystoupit o zastávku dřív, nebo se vyhnout temné uličce.

Co je krav maga?

Krav maga znamená v hebrejštině ve volném překladu boj z blízka. Zakladatel krav magy byl Izraelec narozený v Bratislavě Imi Lichtenfeld. Ten vyvíjel krav magu postupně již od 30. let. V té době se účastnil obrany bratislavské židovské čtvrti proti sílícím antisemitským útokům.

Základní principy jsou:

  • Způsob co nejvíc škody v co nejkratším čase
  • Přejdi z obrany do útoku v co nejkratším čase (nebo simultánně)
  • Použij veškeré dostupné prostředky k získání výhody
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu