Primitivní umělá inteligence ve finančních službách

Publikuje: Martin Moc — 08. 12. 2022
Zdroj: Martin Moc
Úvodní stránka » Magazíny » Primitivní umělá inteligence ve finančních službách

Počátky používání pokročilé matematiky ve finančnictví bývají spojovány s vydáním práce Teorie spekulace.

Autor Teorie spekulace Louis Bachelier ji publikoval již v roce 1900.

IBM ROUNDTABLE: AI nejen ve finančních službách…

Dílo je uznáváno jako jedna z prvních prací, která se věnovala využití matematických metod pro hodnocení akcií. Teorie spekulace uvedla do finančního světa statistické modelování a odstartovala v odvětví éru umělé inteligence, jakkoli šlo o její primitivní formy.

Zlatá osmdesátá

Alespoň na jednom projektu umělé inteligence pracovaly v 80. letech 20. století více než dvě třetiny společností z žebříčku Fortune 1000. Ve finančních službách se začaly objevovat první počítačově podporované neuronové sítě, systémy pracující s fuzzy logikou a zejména šlo o zlatý věk tzv. expertních a znalostních systémů. Jejich primárním cílem bylo snížit výskyt chyb, za nimiž stáli zaměstnanci finančních institucí.

Přínosy AI pro FSI

Mezi nejčastěji využívané technologie umělé inteligence ve finančním sektoru podle společnosti McKinsey patří robotická automatizace procesů (36 %), virtuální asistenti (32 %) a techniky strojového učení (25 %) pro odhalování podvodů a řízení rizik.

Raketový start i let

Globální výdaje bank na řešení umělé inteligence před dvěma lety činily 3,88 miliardy dolarů. Podle analytiků firmy Allied Market Research do konce desetiletí vzrostou na více než 64 miliard dolarů. Pokud hledáček zacílíte na celé finanční odvětví, uvedené hodnoty se v podstatě zdvojnásobují.

AI jako lék starých bolestí

Oboroví analytici – a to jak finanční, tak technologičtí – se netají tím, že umělá inteligence ve světě finančních služeb hojně asistuje u více než tradičních problémů a situací. K nejčastějším aplikacím v praxi patří detekce podvodů, podpora realizace procesů a analýz, kybernetické zabezpečení, personalizace produktů a služeb, péče o klienty nebo správa majetku.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu