Pokusy o atentát na Fidela Castra: tajemství bizarních plánů CIA

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Pokusy o atentát na Fidela Castra: tajemství bizarních plánů CIA

Nejbizarnější pokusy CIA o atentát na Fidela Castra. Zasáhli do cigaret, koktejlů i letadel. Jak daleko šla CIA v boji proti tomuto vůdci.

Kubánský revolucionář Fidel Castro byl v průběhu svého života terčem několika pokusů o atentát, které byly natolik bizarní, že by se daly zpracovat do scénáře filmu. Agentura NBC News v článku „Fidel Castro: CIA’s 7 Most Bizarre Assassination Attempts“ (Fidel Castro: 7 nejbizarnějších pokusů CIA o atentát) a časopis „100+1 zahraničních zajímavostí“ nám přinášejí přehled několika nejzajímavějších plánů na odstranění tohoto kontroverzního vůdce.

Jedním z nejznámějších pokusů byl plán na otrávení Castrových cigaret. „CIA nabídla jeho milovnici cigarety s otráveným tabákem,“ uvádí NBC News. Podobný pokus byl i s jeho oblíbeným mléčným koktejlem, do kterého se měly dostat jedové látky. Bohužel pro plánovače, žádný z těchto útoků nebyl úspěšný, a Castro zůstal v čele Kuby dalších padesát let.

Dalším pokusem byl výbuch letadla, který měl zabránit jeho návratu na Kubu. Tento plán provedl Milan Bílek, československý občan, pracující pro CIA. Ačkoli byl téměř úspěšný, byl nakonec zmařen.

Dokonce i pod vodou se objevil pokus o atentát na Fidela Castra, kdy byl cílem harpoon, který měl zabít kubánského vůdce pod hladinou.

Pokusy o atentát na Fidela Castra jsou připomínkou studené války a extrémního zápasu mezi USA a Kubou. Bez ohledu na to, co si o Castrovi myslíme, tyto příběhy nám připomínají, jak daleko byla CIA ochotna jít, aby se zbavila svého nepřítele.

Castro zadržený po útoku na kasárna Moncada. Zdroj: Moncada Barracks — in Santiago de Cuba. / Wikipedia commons / CC0 (volné dílo)

Castrovi spolupracovníci tvrdí, že se jej americká administrativa prezidenta Eisenhowera pokusila zlikvidovat osmatřicetkrát. Za Kennedyho bylo prý v plánu více než čtyřicet dva pokusů, za prezidenta Johnsona až dvaasedmdesát, za Nixona sto osmdesát čtyři, za Cartera šedesát čtyři, za Reagana sto devadesát sedm, za George W. Bushe staršího šestnáct a za Clintona snad i jednadvacet,“ uvádí k tématu web zajimavaevropa.cz s odkazem na nbcnews.com.

Zpočátku se CIA dušovala, že žádné takové akce nepodniká, ale již roku 1975 přímo před Senátem přiznali, že přeci jen nemůžou říkat úplnou pravdu, protože by to logicky bylo v rozporu se zájmy tajné služby. Plány tedy určitě byly, bezpochyby se podporovaly i různé nezávislé skupiny, které měly šanci se k diktátorovi dostat, ale žádné oficiální vyjádření k tomu samozřejmě nebylo,“ píše dále web.

Spektrum nápadů na odstranění bylo skutečně pestré. Utajovaná operace CIA nesla název Mongoose a využívalo se různorodých postupů včetně klasických ataků palnými zbraněmi, ale i daleko méně tradičními nápady. Bohužel se vždy ukázalo, že tyto nápady přicházely vždy až příliš pozdě a nebyly pořádně dotažené do konce.

Najmout osamělého ma­fiánského střelce bylo možná reálné uskutečnit v šedesátých letech, kdy se ještě diktátor rád sám procházel ulicemi, ale už jen o deset let později jej hlídalo přes 15 000 mužů Castrovy ochranky Dirección General de Inteligencia. Od roku 1987 diktátor už ani nekouřil, takže otrávený doutník nepřipadal v úvahu. Počíhat si na něj někde v džungli? S dvaceti vilami po celém ostrově, tucty dvojníků a vozovým parkem, který měl přes 800 vozů, to rozhodně nebylo jednoduché.

El Comandante však nebyl tím, že je lovnou zvěří, nijak vystresovaný. Rád si užíval života a plnými doušky relaxoval. Nejraději odpočíval při potápění v kubánských zálivech. Právě proto i CIA vymyslela plán na vytvoření nádherné mořské lastury, kterou by nešlo v moři přehlédnout. Pokud by se jí ale někdo dotknul, měl následovat ohromný výbuch připojené podmořské miny.

Stejně tak bylo v plánu obdarovat vůdce novou kombinézou s potápěčskou výstrojí. Jenže tento nový neopren měl být napuštěn smrtícími bakteriemi sněti slezinné. Útok ale neuspěl jen kvůli tomu, že advokát James B. Donovan, který měl dárek předat, se nakonec cítil trapně a raději mu pořídil obyčejný potápěčský oděv bez bakterií,“ píše se na webu nbcnews.com.

Každého samozřejmě také napadne, že na muže se musí jedině přes ženu. Fenomenální vůdce tak měl dojet na svou bývalou milenku Maritu Lorenz. Ta dokonce do jeho blízkosti propašovala pilulky se smrtícím jedem a plánovala mu otrávit večeři. Bohužel je ale přenášela v krému na obličej, kde se také rozpustily, a bylo po plánu.

Ve hře bylo i luxusní kuličkové pero, které bylo vybaveno mikrohrotem napuštěným smrtícím jedem. Jenže opatrnost ochranky i samotného diktátora rozhodně nebyla tak naivní, aby pominula takové zjevné riziko,“ konstatuje k tématu web a dodává, že další pokusy o zneškodnění diktátora zahrnovaly i doutníky a cigarety inkubované botulinovými sporami. Nechyběl ani antrax a další mikrobiální pochout­ky. Nic z toho ale neprošlo a Fidel Castro vlastně nakonec zahynul velice fádně – 25. listopadu 2016 zemřel ve věku 90 let přirozenou smrtí.

Použité zdroje: nbcnews.com, časopis 100+1, zajimavaevropa.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu