Pendlery často trápí tzv. společenská neplodnost

Publikuje: David Bárta — 13. 07. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Pendlery často trápí tzv. společenská neplodnost

Kuchaři, řidiči kamionů nebo vojáci, kteří jezdí do práce přes hranice – tato povolání často spojuje takzvaná společenská neplodnost.

Podle specialistů na reprodukci je typická právě pro přeshraniční pracovníky (pendlery), kteří pracovně pobývají dlouhé týdny v zahraničí, a nemají tak šanci počít dítě během partnerčiných plodných dnů.

„Vajíčko je schopno oplození pouze během ovulace a asi 24 hodin po ní. Šance, že pár mladší 30 let v době ženiny ovulace otěhotní, je přibližně 20 %. Snaha o početí dítěte proto může trvat i rok s tím, že se partneři snaží každý měsíc. Jestliže jeden z nich kvůli práci odjíždí na několik týdnů mimo domov, šance na zplození potomka se mnohonásobně snižuje,“ říká MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Tento problém se podle něj často týká řidičů kamionů nebo lidí, kteří pracují v gastronomickém průmyslu v zahraničí – tedy kuchařů a číšníků. Páry se pak o dítě pokouší bez úspěchu i několik let, aniž by měly zdravotní potíže.

„Přijdou k nám na vyšetření a my zjistíme, že je vše v naprostém pořádku, jediným problém je to, že se zkrátka doma nepotkávají ve vhodnou dobu. Plodné dny si totiž nikdo neposune podle toho, jak se mu to zrovna hodí,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Páry poté stojí před volbou, zda založení rodiny ještě o nějaký čas odložit, nebo využít umělé oplodnění, při kterém lékaři ženě odeberou několik vajíček naráz a vně těla je oplodní spermiemi. Šanci na početí dítěte tak významně zvýší.

„Já všem samozřejmě doporučuji nejprve zkoušet počít dítě standartní cestou bez lékařského zásahu. Někdy už ale hraje velkou roli čas. Ženy do 30 i do 35 let si mohou dovolit těhotenství odložit o několik měsíců. U žen starších 35 let se ale s každým měsícem, kdy se vajíčko neoplodní, snižuje šance stát se matkou,“ popisuje MUDr. Machač a dodává: „Víme, že plodnost žen po 35. roce začíná rapidně klesat a v těchto případech odkládání rodičovství nedoporučuji. Mohlo by se totiž stát, že až přijde ten ‚správný čas‘, nebude už těhotenství možné vůbec.“

Společenská neplodnost se ale netýká pouze pendlerů nebo řidičů kamionů.

Život může ovlivňovat i hasičům či vojákům. Vojáci, kteří jezdí na mise do válečných oblastí, si také nechávají preventivně zmrazit své spermie kvůli obavě z možného zranění ve válce, které by způsobilo neplodnost.

„Zároveň se zmražením spermií obvykle také podepisují souhlas, který je dle našich zákonů platný půl roku, že můžeme jejich partnerku oplodnit právě v době, kdy pobývají v zahraničí. Chtějí tím zkrátit čas při snažení o miminko,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu