Opalování v létě: přehled výhod, nevýhod a důležitost ochrany před sluncem

Publikuje: David Bárta — 04. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Opalování v létě: přehled výhod, nevýhod a důležitost ochrany před sluncem

Když nás sluneční paprsky hřejí na kůži a dovolují nám vychutnat si slastné letní dny. Pozor na zdraví!

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že opalování však přináší jak výhody, tak i nevýhody, a je důležité si uvědomit, jak pečovat o své zdraví a chránit se před negativními účinky slunce. Podívejme se blíže na tato hlediska v kontextu opalování jak v Česku, tak i v zahraničí u moře.

Opalování – obecně je činnost, při které je kůže vystavována ultrafialovému záření za účelem jejího ztmavnutí. Nejčastější formy opalování jsou buď na přímém slunci, v soláriích, nebo za použití samoopalovacích přípravků. Nadměrné opalování způsobuje spálení kůže a může podnítit rakovinu kůže,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Žena opalující se na pláži u moře, ilustrační foto. Zdroj: Jess Loiterton ze služby pexels

Výhody opalování jsou zřejmé. Slunce je zdrojem vitamínu D, který je nezbytný pro zdraví našich kostí a imunitního systému. Opalování také zlepšuje naši náladu, díky uvolnění endorfinů, a může pomoci při léčbě určitých kožních onemocnění, jako je například lupénka. Zároveň opálení pokožky dává mnoha lidem pocit sebevědomí a dobře vypadajícího vzhledu.

Preference opálené kůže se v různých obdobích a kulturách lišila. Na Západě bylo až do 20. let 20. století vnímáno opálení jako nežádoucí, protože bylo asociováno s lidmi z nižších vrstev, kteří často pracovali venku. To se i vlivem módy a reklamy změnilo a tento trend pokračuje dodnes. Tak tomu však je výhradně na Západě, v asijských zemích lidé nadále preferují co nejsvětlejší kůži, především u žen. To se týká Číny, Japonska, Indie a dalších asijských zemí. Zde je naopak velká poptávka po krémech vybělujících kůži a trh s nimi rychle roste. V Indii se v současnosti zvyšuje poptávka po vybělovacích prostředcích hlavně mezi muži. V Asii je také běžné nosit slunečníky, což na Západě vymizelo spolu se vzrůstem popularity opalování,“ píše se dále na Wikipedii.

Nicméně, je důležité být obezřetní a zvážit také nevýhody, které opalování může přinést. Nejvážnějším rizikem je předčasné stárnutí kůže a zvýšená pravděpodobnost vzniku kožních nádorů. Prolézání slunečními paprsky bez dostatečné ochrany může také způsobit spáleniny, které jsou bolestivé a mohou mít dlouhodobé následky. Další nevýhodou je riziko dehydratace, protože sluneční teplo způsobuje zvýšenou potivost a může (někdy i výrazně) vyčerpat tělesné tekutiny.

Ochrana před sluncem je klíčová a měla by být samozřejmou součástí každého opalování.

SPF faktor
SPF faktor neboli Sun Protection Factor je číslo, které v opalovací kosmetice udává stupeň ochrany před UVB zářením. Při výběru opalovacího krému SPF napovídá, jak dobře nás tento přípravek ochrání. Čím je jeho číslo vyšší, tím více UVB záření blokuje,“ upřesňuje internetová encyklopedie.

Typy SPF faktoru:

  • SPF 50 blokuje 98 % UVB záření, tzn. k pokožce pustí 2 % záření
  • SPF 30 blokuje 97 %
  • SPF 20 blokuje 95 %
  • SPF 15 blokuje 93 %
  • SPF 10 blokuje 90 %

Při pobytu na slunci je důležité používat ochranné opalovací prostředky s vysokým SPF (faktorem ochrany před sluncem), které chrání před škodlivými UV paprsky. Je také doporučeno nosit ochranné oblečení, klobouky a sluneční brýle. Měli bychom se také vyhýbat přímému slunci během nejintenzivnějších hodin dne a pravidelně hydratovat své tělo pitím dostatečného množství vody.

V zahraničí u moře může opalování přinášet jiné aspekty, které je třeba zvážit. Například některé pláže nabízejí vybavení, jako jsou slunečníky a lehátka, které poskytují stín a snižují vystavení slunci. Na druhou stranu, turisté by měli být obezřetní, pokud jde o silně sluncem vystavené oblasti a případná rizika přehřátí či úžehu.

V Česku, kde moře není přítomné, můžeme využít venkovních bazénů, jezer nebo vodních parků k opalování a osvěžení se v letních měsících. Je však třeba si uvědomit, že sluneční paprsky mohou pronikat i přes zatažený oblačný den a měli bychom stále dbát na ochranu před UV zářením.

Opalování je příjemnou činností, která může přinést řadu výhod pro naše zdraví a pohodu. Avšak je nezbytné být si vědomi potenciálních rizik, která s sebou opalování nese, a správně se chránit před slunečním zářením. Bezpečné a odpovědné opalování je klíčem k užitku z letních dní a zároveň ochraně našeho zdraví na dlouhodobější období.

Použité zdroje: Internet, Wikipedia (Opalování),
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu