Nejlepší lyžařské destinace v Evropě, které to jsou a nezklamou vás

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 02. 2023
Zdroj: Jana Horká
Úvodní stránka » Magazíny » Nejlepší lyžařské destinace v Evropě, které to jsou a nezklamou vás

Zimní lyžařská střediska v Alpách jsou legendární. Každoročně je navštěvují tisíce návštěvníků a všichni jistě dobře chápeme proč.

Tématu se věnoval portál planetware.com s tím, že na horách v Itálii, Francii, Švýcarsku a Rakousku najdete jedny z nejlepších lyžařských středisek na světě. Některé systémy svahů a lanovek jsou natolik dlouhé a propracované, že vám nestačí ani celý den, abyste všechny stihli navštívit. Vysoká nadmořská výška pak znamená spolehlivé sněhové podmínky, takže je zde dlouhá sezóna a na lyžovačku se dá vyrazit i na jaře.

Nezapomeňte, že tyto hory nejsou jen pro zkušené lyžaře, ale naučit se zde lyžařskému umění mohou i děti nebo začátečníci. Jde jen o to vždy si vybrat vhodný svah a nepodcenit také odborné vedení. Naplánujte si příští zimní lyžařskou dovolenou s naším seznamem nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Courchevel, Francie

Courchevel je největší a nejznámější z několika vzájemně propojených lyžařských středisek známých jako Les Trois Vallées (Tři údolí), která tvoří největší lyžařskou oblast v Evropě. Nabízí neuvěřitelných 150 kilometrů vysokohorských sjezdovek, na které se můžete dostat z 60 vlastních vleků se zde můžete napojit také na celkem 600 kilometrů propojených sjezdovek a čtyři ledovce. Je to tedy skutečně resort, který připomíná spíše pořádnou metropoli plnou sněhu, lyžařů, ale i všech dalších služeb, které si s lyžařskou dovolenou spojujeme. Je sice pravda, že tento resort bývá velmi oblíbený zejména u zkušenějších lyžařů, najdete zde sjezdovky také pro začátečníky a středně pokročilé. Velmi přívětivý je také pro rodiny s dětmi.

Zermatt, Švýcarsko

Nejvýše položený areál zimních sportů v Alpách s největším převýšením ve Švýcarsku a lyžařskými sjezdovkami v nadmořské výšce až 3 900 metrů má mnohem víc předností než jen slavné a známé jméno. Zermatt je známý svými dlouhými sjezdovkami, z nichž některé končí přímo ve vesnici – na lyžích můžete dojet doslova až na vaše ubytování. Lanovka Matterhorn Glacier Ride, která byla otevřena v sezóně 2019, je nejvýše položenou lanovkou 3S na světě a na ledovec dokáže vyvézt až 2000 lyžařů za hodinu. Síť sjezdovek je skutečně rozsálá, a proto si lyžaři mohou zdarma stáhnout aplikaci, která využívá GPS a informuje o počasí a sněhových podmínkách i provozu lanovek, aby lyžaře bezpečně vedla mezi jednotlivými místy.

Cortina d’Ampezzo, Itálie

Pět rozeklaných vrcholků Cinque Torri vysoko v italských Dolomitech nabízí nádherné prostředí a také vynikající lyžařské terény. Poté, co se zde v roce 1956 konaly zimní olympijské hry, stala se oblíbeným zimním střediskem mnoha lidí. Ačkoli má nyní mnohem širší klientelu než dříve, stále se zde nacházejí elegantní obchody a stylové zábavní podniky, takže si zde na své přijde každý. Najdete zde strmé svahy, ale zhruba polovina lyžařského terénu je spíše středně náročná a sněhu je tu dost i pro začátečníky. Kromě sjezdového lyžování nabízí Cortina kilometry malebných běžeckých tratí, bobovou dráhu, která je v noci osvětlená, a olympijské kluziště pro bruslaře. Vyžití zde tedy najde i ten, kdo lyžím třeba moc neholduje.

St. Anton am Arlberg, Rakousko

Milovníci lyžování míří do rakouské oblasti Arlberg za skutečnými výzvami, které najdou na více než tuctu super-expertních sjezdovek ve Svatém Antonu. Nejdelší z nich je náročná desetikilometrová Valluga-St. Anton s převýšením 1 347 metrů. Ale i červeně značené sjezdovky zde svou obtížností výrazně převyšují ostatní alpská střediska. Na vleky se nastupuje přímo z vesnice, kterou tvoří shluk tradičních tyrolských chat a hostinců s živou aprés-ski scénou, díky níž patří k nejlepším lyžařským střediskům v Evropě, pokud jde o noční život.

Kitzbühel, Rakousko

Těžko budete hledat hezčí a romantičtější lyžařské středisko, než je právě Kitzbühel v rakouských Alpách nedaleko Innsbrucku a Salcburku. „Ačkoli se v jeho barevných budovách s freskami nacházejí luxusní hotely a drahé obchody jako v Cortině nebo Svatém Mořici, Kitzbühel vítá také rodiny a úspornější cestovatele v malých rodinných hostincích. Najdete zde na 170 kilometrů sjezdovek, na kterých si přijdou na své všichni lyžaři. Oblíbený je také u mladé generace, pro kterou je zde spousta příležitostí k nočnímu vyžití. Není ale třeba se bát nočního hluku – jen je potřeba vybrat si to správné ubytování, které poskytuje záruku nočního klidu,“ dodává portál planetware.com.

Alpy aneb, co uvádí veřejné zdroje

„Alpy (německy Alpen, francouzsky Alpes, rétorománsky Alps, italsky Alpi, slovinsky Alpe) jsou rozsáhlé evropské pohoří. Název „Alpy“, resp. francouzský a latinský název „Alpes“, pravděpodobně pochází z latinského albus (bílý) nebo altus (vysoký). Dalším možným vysvětlením je keltský výraz „alp“, který označuje vysoké pohoří. Alpy zasahují do území devíti evropských států: Francie, Monaka, Itálie, Švýcarsko, Německo, Rakousko, Lichtenštejnsko, Slovinsko a Maďarsko (vzhledem k tomu, že na území Monaka a Maďarska zasahují Alpy méně než 0,009 % své rozlohy, tyto země se standardně v literatuře o Alpách neobjevují; jedná se o zcela bezvýznamnou část). Horstvo s názvem Alpy se ale nenachází jen na evropském kontinentě – existují také Australské Alpy, Japonské Alpy a Jižní Alpy, rozprostírající se na Novém Zélandu. Podle Alp je pojmenováno pohoří Montes Alpes na přivrácené straně Měsíce,“ uvádí veřejný zdroj Wikipedia.

Pohoří se táhne v šířce od 130 až 260 kilometrů a v délce kolem 1200 kilometrů celkem přes devět států od francouzské Riviéry a pobřeží Středozemního moře na jihozápadě až k Vídni na východě. Zaujímá rozlohu kolem 200 000 km². Řeka Rýn na švýcarsko-rakouských a švýcarsko-lichtenštejnských hranicích a přibližná spojnice Lichtenštejnska s italským městem Como vytyčují hranici mezi dvěma základními pod celky: Západními a Východními Alpami.

Obec Tux v Tuxských Alpách v Tyrolsku. Zdroj: Friedrich-Karl Mohr / CC BY-SA 3.0 de

Alpy patří k nejoblíbenějším světovým cílům lyžařů a cestovatelů. Je to nejpopulárnější oblast tohoto typu na světě. Počty návštěvníků se pohybují v řádu jednotek milionů turistů za rok. Projevuje se to pozitivně na ekonomice jednotlivých alpských států.

Dějiny hromadného cestování do Alp začínají v 19. století, když cizinci cestovali poznávat krajinu alpských hor nebo relaxovat v různých odpočinkových střediscích. Část hotelů byla vystavěna v období kolem francouzsko-pruské války roku 1871. Později se začala stavět různá centra ve vyšších nadmořských výškách a zároveň s nimi i první vleky. První vlek byl postaven roku 1908 v Grindelwaldu.[4] Počátkem 20. století se zde uskutečnilo mnoho soutěží v krasobruslení. Po konci první světové války byla na švýcarské a rakouské straně vystavěna zařízení k ubytování. Letní turismus byl v té době stále významnější než zimní,“ píše veřejný zdroj.

Ve 20. století do Alp přicházelo velká množství turistů i sportovců. Konala se zde řada zimních olympijských her. „V roce 1924 se konaly v Chamonix (Francie), 1928 v Svatém Mořici (Švýcarsko), 1936 v Garmisch-Partenkirchenu (Německo). V průběhu druhé světové války byly olympijské hry přerušeny, ale po roce 1948 opět obnoveny. Ve druhé polovině 20. století se popularita sjezdového lyžování značně zvýšila a byly postaveny další vesnice i na francouzské straně, určené hlavně zimním návštěvníkům. Nejznámějším takovým střediskem je Les Menuires (Francie). Postupem času se zimní střediska inovovala a dnes jsou Alpy navštěvovanější spíše v zimě než v létě (dříve tomu bylo naopak),“ dodává server Wikipedia.

Použité zdroje: Wikipedia, planetware.com, courchevel.com
Překlad/Text: Jana Horká & redakce

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu