Mužské cykly: taje změn chování silnějšího pohlaví

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Mužské cykly: taje změn chování silnějšího pohlaví

Dlouhou dobu byla společnost zahalena pověrami a stereotypy ohledně ženských cyklů a jejich vlivu na chování.

Vědecký výzkum se většinou soustředil na ženskou menstruaci a její možný dopad na náladu a produktivitu. Nicméně nedávný průlomový výzkum provedený na univerzitě v Leidenu nás zavádí do úplně nového pole objevování mužských cyklů a jejich vlivu na chování.

Důkazy o mužských cyklech přináší časopis s názvem Npj Digital Medicine. Na základě analýzy „interakcí” více než 300 milionů lidí s obrazovkami chytrých telefonů bylo odhaleno určité totožné mužské období, jaké zažívají s pravidelností ženy. Ukázalo se, že uživatelé čas od času jistým způsobem změní svůj způsob jednání, začnou se totiž dotýkat displeje mobilního zařízení jinak,“ píše magazín zahadyzivota.cz z vydavatelství spol. Ramaja, který se tématu rovněž dříve věnoval.

Stoletími jsme byli svědky předsudků ohledně ženských cyklů. Ženy byly často stigmatizovány jako nepředvídatelné a náladové během svých „dnů“. To se projevovalo zejména ve společenském vnímání, a dokonce i ve způsobu, jakým byly ženy v profesním světě vnímány. Nedůvěra k ženám během menstruace vedla k neprávem zlehčování jejich schopností a výkonu.

Avšak díky nedávnému průzkumu, který využil masivní množství dat ze smartphonů, se nám otevřela nová perspektiva. Vědci analyzovali interakce více než 300 milionů uživatelů chytrých telefonů a odhalili vzorec, který se zdá být spojen s mužskými cykly. Výsledky tohoto výzkumu ukázaly, že muži také procházejí zhruba třicetidenními cykly, během kterých dochází k výrazným změnám v jejich chování.

To nejzajímavější na tomto objevu je fakt, že muži projevují určité vzory v závislosti na fázích svých cyklů. Tyto fáze nejsou náhodné, ale pravidelné a opakují se v přesně vymezených intervalech. Tento objev nám naznačuje, že existuje něco, co ovlivňuje mužské chování v pravidelných intervalech, a to není náhoda.

Jedním z nejzajímavějších aspektů této studie je způsob, jakým muži mění své chování. Hlavním ukazatelem jsou změny ve způsobu, jakým se dotýkají displeje svých mobilních zařízení. Tato změna je subtilní, ale významná. Někdy může jít o zvýšenou frekvenci dotyků, jindy o změnu intenzity dotyků. Právě tyto změny odhalily vzory spojené s mužskými cykly.

Dopad tohoto objevu může být obrovský. Znamená to, že i muži mají své období, kdy procházejí určitými fyziologickými a psychologickými změnami. Tento poznatek by mohl vést k lepšímu porozumění vlastnímu chování a výkonu. A stejně tak jako rehabilitace žen během jejich menstruačního cyklu, může tento objev vést k odstranění předsudků a k většímu uznání mužských emočních a fyzických proměn.

Věda nám ukázala, že mužské cykly jsou reálné a pravidelné, a že i muži mají své „dny“ s určitými vzory chování. Je naší povinností přijmout tento objev a otevřít diskuzi o mužském zdraví a psychologii bez stigmatizace a předsudků. Možná je čas, abychom se pokusili pochopit a respektovat všechny aspekty lidského prožívání, bez ohledu na pohlaví.

Použité zdroje: zahadyzivota.cz, nature.com
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu