Miliony let ženy: tajemství jejich psychologické síly

Publikuje: Nikola Macáková — 27. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Miliony let ženy: tajemství jejich psychologické síly

Ženy, často považované za „slabší pohlaví,“ mají v lidské historii bohatou tradici moci a psychologické síly.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že vědci se dlouho zabývali otázkou, co stojí za tímto fenoménem, a nyní se zdá, že objevili dva hlavní zdroje této nevšední síly.

Historická perspektiva

Od pravěku do dneška byly ženy považovány za méně fyzicky silné než muži, což vedlo k nespravedlivému rozdělení rolí a moci v tradiční společnosti. Avšak, pokud se podíváme do minulosti, objevují se důkazy o tom, že ženy byly v mnoha ohledech skutečnými hrdinkami. Od starověkých královen až po moderní feministické ikony, ženy hrály klíčovou roli v utváření společnosti a kultury.

Psychologická síla žen

Podle výzkumu v oblasti psychologie a sociologie existují dva hlavní faktory, které přispívají k psychologické síle žen. Prvním z nich je empatie. Ženy mají často vyvinutější empatii a schopnost vcítit se do emocí a potřeb druhých. Tato schopnost umožňuje vytvářet silné mezilidské vztahy a efektivněji řešit konflikty, což je klíčový prvek pro udržení harmonie ve společnosti.

Druhým faktorem je odolnost. Ženy čelily mnoha výzvám a diskriminaci v průběhu historie. Tato zkušenost je posiluje a vede k vývoji psychické odolnosti. Ženy se často dokážou lépe vyrovnat se stresovými situacemi a náročnými okolnostmi.

Moderní ženy a rovnost pohlaví

V dnešní době jsme svědky pozitivního vývoje směrem k rovnosti pohlaví. Ženy získávají stále více příležitostí ve všech sférách společnosti, a to díky odhodlání mnoha aktivistek a bojovnic za rovnost. To nám ukazuje, že psychologická síla žen může být klíčem k lepší budoucnosti pro všechny.

Závěrem, historie a výzkum nám ukazují, že ženy byly vždy mnohem více než jen „slabší pohlaví.“ Jejich psychologická síla, založená na empatii a odolnosti, je nesmírně cenná pro společnost. Důležité je, abychom tuto sílu uznávali a podporovali, a tím vytvářeli rovnost a spravedlivější svět pro všechny.

Hladomory v minulosti zanechaly své stopy na lidském metabolismu. Je skutečností, že náš organismus si vyrábí zásoby. V normální stravě mužský organismus ukládá většinou bílkoviny, ženský zase tuky. Ale mozek reaguje na hubené příděly u různých pohlaví odlišně. Dr. Robert S.B. Clarke z Medical Center University v Pittsburgh (UPMC) studoval krysy, které mají strukturu mozku nejblíže lidskému. Modeloval na jejich neuronech, nervových buňkách mozku, jen 72 hodinové hladovění. Zjistil, že samčí mozek je mnohem více postižen hladem,“ píše k tématu magazín zahadyzivota.cz.

„Samičí neurony využívají zásoby mastných kyselin a přežívají. Samčí neurony ale umírají,” říká Clarke. Už po 24 hodinách se v samčích mozcích katastrofálně – o 70 % – snižuje schopnost k buněčnému dýchání. Dochází u nich k intenzivní tzv. autofagii, tedy rozkladu proteinů. Samčí neurony pojídají samy sebe a jejich majitelé silně hloupnou. Opačné pohlaví však zůstává zdravé mysli i paměti. A tady snad leží tajemství tak dlouhé existence matriarchátu na Zemi. Vždyť naši předkové hladověli docela často.

Během těchto těžkých časů muži – otupení bez pořádné stravy – nemohli nic dělat, a tak byli pod pantoflem. Kdežto ženy lépe vydržely útrapy chudé stravy. A tak vnesly do života nový nápad: hledání jedlých bylin a plodů na podporu oslabených samců,“ konstatuje web zahadyzivota.cz.

DŘÍVE JSME PSALI:

Kruh života: co nám mohou prozradit minulé životy o našem současném osudu?

Nikola Macáková — 03. 09. 2023
Naše chování, osobnost a vzory myšlení jsou často utvářeny zkušenostmi a událostmi, které jsme prožili během dětství a dospívání.

„Zátěž rozhodování ležela na ženách. Byly to ony, které byly náhle chytřejší než muži a musely zajistit přežití kmene. Je možné, že právě v hubených letech vznikl matriarchát. A skončil tehdy, když potravin bylo více díky rozvoji zemědělství a chovu zvířat,” říká Dr. Clark. Rada mužům od té doby zní – nechcete-li se vrátit do matriarchátu, měli byste sebe i své ženy dobře živit a nijak daleko je od sebe nepouštět.

Použité zdroje: zahadyzivota.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání