Letiště hrůzy: Kde i zkušení cestovatelé se bojí vzlétnout

Publikuje: Nikola Macáková — 07. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Letiště hrůzy: Kde i zkušení cestovatelé se bojí vzlétnout

Když si představíte letiště, pravděpodobně se vám vybaví obraz moderního terminálu s pohodlnými sedačkami a rychlým Wi-Fi připojením.

Ale co kdybychom vám řekli, že existuje letiště, které by mohlo dát i těm nejzkušenějším cestovatelům noční můry? Tématu se věnuje portál zajimavaevropa.cz.

Toto netradiční letiště se nachází v Nepálu. Jeho betonová dráha je jedinou spojnicí mezi ostrovem a zbytkem světa. A právě tato dráha je to, co dává leckterým pasažérům pocítit nevolnost. Letadla musí totiž přistát na velmi krátké dráze, kterou obklopuje hluboký kaňon. Pokud pilot nesprávně změří svoji rychlost či úhel náběhu, hrozí mu pád do propasti.

Jedná se o letiště Lukla (Tenzing-Hillaryho Airport) nacházející se, jak již bylo zmíněno v Nepálu.

Lukla se nachází v Himalájích a slouží jako výchozí bod pro výpravy do hor, zejména na Mount Everest. Kvůli svým geografickým podmínkám a obtížnému terénu je Lukla právem považováno za jedno z nejnáročnějších letišť na světě. Přistání zde vyžaduje velmi zkušené piloty, kteří dokážou přistát na krátké dráze a zároveň zvládnout výrazné změny počasí a větrné podmínky.

Mount Everest je nejvyšší hora Země nad hladinou moře, která se nachází v podoblasti Mahalangur Himal v Himalájích. Čínsko-nepálská hranice vede přes jeho vrcholový bod.  Jeho nadmořská výška (výška sněhu) 8 848,86 m (29 031 stop) 812+ in) byla naposledy založena v roce 2020 čínskými a nepálskými úřady,“ uvádí otevřená encyklopedie Wikipedie.

Letiště Lukla. Zdroj: Reinhard Kraasch , Lizenz: CC-BY-SA 4.0 DE

Přistání na letišti Lukla je pro mnoho pasažérů zvláštní a může způsobovat nevolnost nebo obavy. Vzhledem k jeho charakteristikám je považováno za jedno z nejnebezpečnějších letišť na světě, jak již bylo zmíněno.

A co je nejhorší – toto letiště nemá žádné moderní navigační systémy. Piloti se musí spoléhat pouze na svůj zrak a manuálně řídit letadlo k přistání.

Pasažéři, kteří se rozhodnou cestovat tímto ostrovním spojením, si musejí být uvědomit rizika, kterým čelí. Ale pro ty odvážné cestovatele, kteří jsou ochotni riskovat kvůli dobrodružství, může být tento ostrov skutečným rájem.

Takže pokud hledáte adrenalinový zážitek a máte dostatek odvahy, vydejte se na toto netradiční letiště. Ale buďte opatrní – i ti nejzkušenější pasažéři by mohli pocítit lehkou nevolnost před startem!

Panoramatická fotografie letiště Lukla a jeho okolí. Zdroj: Bigforrap / CC BY 3.0

Nyní vám prostřednictvím webu zajimavaevropa.cz představíme hned několik řekněme velmi „zajímavých letišť.“ Například:

Mezinárodní letiště princezny Juliany
Toto letiště je známé také jako Mezinárodní letiště Svatý Martin a nachází se tedy, logicky, na ostrově Svatý Martin v Karibiku. Představuje vstupní bránu do oblasti celých Malých Antil. Je pojmenováno po nizozemské korunní princezně a pozdější královně Juliáně, která jej roku 1944 slavnostně otevřela. Pro piloty nepředstavuje přistání na tomto letišti žádnou výzvu, ale mnohem zajímavější je pro ty, kteří se rekreují na krásných plážích poblíž. Letiště je známé především díky velmi malé výšce, kterou letadla mají nad přiléhající pláží Maho. Turisté tedy mohou sledovat, jak jim letadla prolétávají doslova pár metrů nad hlavou. Při startu zase vytváří proud vzduchu z motorů lokální uragán, který naštěstí už nad pláží nedosahuje příliš vysokých teplot.

Mezinárodní letiště Gibraltar
Na Gibraltaru se trochu bojuje s místem, to je asi jasné každému. Přesto se tam podařilo najít prostor pro výstavbu letiště, to však funguje v trochu netradičních podmínkách. Slouží zároveň jako civilní i vojenské letiště a je zde pro tento účel civilní terminál, přičemž v současnosti jsou z letiště pravidelně provozovány civilní lety pouze do Spojeného království. Letiště má jedinou přistávací a vzletovou dráhu, kterou prochází silnice Winston Churchill Avenue, která vede do Španělska. Ta musí být pokaždé uzavřena, když se nějaké letadlo chystá vzlétnou či přistát. Snad i kvůli tomu bylo letiště označeno za páté nejnebezpečnější na světě a nejnebezpečnější z evropských letišť. Kromě gibraltarských cestujících je letiště využíváno i pro cesty z a do blízkých oblastí Španělska, například na Costa del Sol a Campo de Gibraltar.

London City Airport
V Londýně najdete mnoho letišť. Většina z nich se ale nachází pěkný kus od “skutečného” Londýna. London City Airport však zůstává většině pasažérů utajeno, přestože jeho jediná dráha odbaví několik milionů cestujících ročně. Důvodem je i to, že jediná dráha je poměrně dost krátká, takže na ní mohou přistávat maximálně menší proudové letouny. Další rozvoj letiště je limitován přísnými předpisy upravujícími maximální hladinu hluku startujících letadel a omezeným počtem typů letadel, které jsou schopné přistát a vzlétnout z krátké dráhy tohoto letiště. Samotná ranvej je umístěna na umělém poloostrově. V roce 2014 vyhrálo letiště cenu Airport of the Year v kategorii do deseti milionů pasažérů.

Letiště Courchevel
Velice netradiční letiště najdete také ve francouzském lyžařském středisku Courchevel. Rovné místo pro vybudování přistávací ranveje byste však mezi alpskými masivy hledali jen stěží, takže se přistávací dráha poměrně divoce vlní a přistání rozhodně nepatří mezi nejkomfortnější záležitosti. Výhodou ale je, že pasažéři mohou doslova rovnou po přistání vyrazit na sjezdovku, která začíná jen pár metrů od ranveje ve výšce 2008 metrů nad mořem. Jak asi správně tušíte, velkým letadlem sem nedoletíte. Toto letiště je určeno jen pro malé soukromé letouny.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz / Jana Horká, Wikipedia (Mount Everest) 
(redakční text) *

 

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu