Když se Silvestr zvrhne v oční pohromu. Na těchto 5 situací dávejte pozor!

Publikuje: Nikola Macáková — 30. 12. 2022
Zdroj: Vlaďka Svobodová / GUIDELINE DIGI & PR, s.r.o.
Úvodní stránka » Magazíny » Když se Silvestr zvrhne v oční pohromu. Na těchto 5 situací dávejte pozor!

Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Oční lékařka prozradila, jak může být váš zrakový orgán na Silvestra ohrožen.

Co dělat v případě nehody? Poradíme vám.

Pozor na letící špunt!

Možná vás nenapadlo, že Silvestr může představovat pro oči krizové období. Ve víru bujarých oslav ovšem snadno dochází k úrazům. Nejednou už se například stalo, že při otevírání sektu letící špunt zamířil do obličeje – a oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky bylo na světě! „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ upozorňuje oční lékařka MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha. Abyste takovému riziku předešli, doporučuje se sekt či šampaňské řádně vychladit (na minimálně 7 °C), rychlost letícího korku potom není tak vysoká. S lahví nekarbujte a také hrdlo směřujte od sebe i od ostatních lidí kolem. Ideální je při otevírání lahev přikrýt, například utěrkou, aby špunt vůbec nevystřelil.

Zábavní pyrotechnika ohrožuje nejen zrak

Ohňostroje, petardy a další pyrotechnické výrobky k silvestrovským oslavám neodmyslitelně patří. Jejich používání má však každoročně také neblahé zdravotní následky. „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ varuje oftalmoložka Jerhotová. Riziko pro oči představují i „obyčejné“ prskavky, z nichž létají jiskry. A nepříjemné může být rovněž podráždění spojivek od štiplavého kouře, který vzniká jako druhotný efekt pyrotechniky.

Laserová ukazovátka mohou způsobit nezvratné změny na sítnici

Barevný paprsek laseru a svícení s ním na velkou vzdálenost může na Silvestra představovat zábavnou kratochvíli, v nesprávných rukou ale bývá nebezpečnou „hračkou“. „Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ varuje oční specialistka. Proto by laserová ukazovátka neměla přijít do rukou dětem, anebo lidem v podnapilém stavu.

Rizika silvestrovské hostiny

Kapka citronu skvěle doladí chlebíčky s rybí pomazánkou, pokud ale po stisknutí citrusu dojde k vystříknutí kyselé šťávy do oka, může tento proud způsobit nepříjemné podráždění. V tomto případě ovšem nemusíte mít obavy – nejde o žádný závažný problém. „Zpravidla se jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, vyhledejte lékaře,“ uvádí MUDr. Jerhotová. Podobně je třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení, anebo při poškození oka příborem. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři.

Novoroční koulovačka

Trávíte-li Silvestr na horách, možná vás napadne přivítat první minuty nového roku radovánkami na sněhu. Jestliže se však pustíte do novoroční koulovačky, nikdy nemiřte na obličej druhých! „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění,“ varuje Jerhotová.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu