Chcete se dozvědět, co vše o vás ví Google?

Publikuje: David Bárta — 29. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Chcete se dozvědět, co vše o vás ví Google?

Google je jednou z největších společností na světě, která se specializuje na vyhledávání informací na internetu a poskytování různých služeb.

Google IPA je americká společnost sídlící v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Francisca v Kalifornii; její areál je přezdíván Googleplex. Je vlastněna holdingovou společností Alphabet Inc. Od podzimu 2006 je Google oficiálně zastoupen pobočkou v Česku, sídlící v Praze. Společnost je známá především díky svému internetovému vyhledávači, jehož popularita je taková, že se dnes již používá i sloveso „googlovat či googlit,“ ve smyslu hledat na internetu. V roce 2006 se toto sloveso objevilo v Oxford English Dictionary,“ uvádí k tématu obecně otevřená encyklopedie wikipedia.org.

V roce 2006 se podle pravidelného průzkumu Brandz Top 100 agentury Millward Brown ve spolupráci s ekonomickým deníkem Financial Times stal Google nejcennější značkou světa s hodnotou 66,434 miliardy dolarů, což znamená meziroční růst o 77 procent. Název Google vychází ze slova „googol“, označujícího číslo složené z jedničky a sta nul (10100), které bylo poprvé použito v roce 1938 devítiletým Miltonem Sirrotou, synovcem amerického matematika Edwarda Kasnera,“ píše otevřená encyklopedie.

Google kampus. Zdroj: Sebastian Bergmann – originally posted to Flickr as Google Campus / CC BY-SA 2.0

Google sbírá, dle veřejně dostupných informací mnoho informací o uživatelích, aby mohl poskytovat tzv. personalizované služby a reklamy.

Zde je několik informací, které Google o vás může vědět:

 1. Vyhledávání: Google ukládá historii vašich vyhledávání, což zahrnuje klíčová slova, která jste zadali, a webové stránky, které jste navštívili.
 2. Poloha: Pokud používáte služby Google na mobilním zařízení, Google může sledovat vaši polohu pomocí GPS. Toto umožňuje Google poskytovat personalizované informace o místech, která vás zajímají a která navštěvujete.
 3. E-maily: Pokud používáte službu Gmail, Google ukládá kopie všech e-mailů, které jste odeslali a přijali.
 4. Sociální síť: Pokud používáte služby Google, jako je například Google+, může společnost Google sledovat vaši aktivitu na sociálních sítích. (Pro upřesnění tato služba byla společností Google již dříve pozastavena a následně zrušena).
 5. Aplikace: Pokud používáte aplikace od společnosti Google, jako je například Google Maps nebo server YouTube a další může opět i zde společnost Google sledovat vaše aktivity v těchto aplikacích.
 6. Reklamy: Google používá informace o vašich aktivitách na internetu k personalizaci reklam, které vidíte. Je důležité, že Google sbírá tyto, aby mohl poskytovat personalizované služby a reklamy. Nicméně, Google má také zodpovědnost, a to poměrně výraznou chránit vaše soukromí a dodržovat zákony a platnou mezinárodní právní legislativu o ochraně osobních údajů. Pokud máte obavy ohledně toho, co o vás vše ví, můžete si prohlédnout své nastavení soukromí a zvolit, které informace chcete a které nikoliv. 

Je důležité si uvědomit, že sběr dat a informací o uživatelích na internetu je běžnou praxí mnoha společností, včetně dnes zmiňované společnosti Google.

Nicméně existuje několik způsobů, jak minimalizovat sběr vašich dat a informací:

 1. Po soukromém režimu prohlížeče – tímto způsobem se vaše prohlížení obecně neukládá do historie prohlížení samotného a neukládány nejsou ani soubory cookies.
 2. Používejte VPN. VPN (Virtual Private Network) vám umožní připojit se k internetu přes tzv. šifrovaný kanál, což ztěžuje sledování vaší online internetové aktivity.
 3. Používejte alternativní prohlížeče a aplikace – existuje mnoho alternativních prohlížečů a aplikací, které nejsou vlastnění společnosti Google a nejsou také úzce propojeny s vaším Google účtem například přes standardní @gmail.
 4. Vypněte personalizaci reklam – v nastavení svého účtu Google můžete vypnout personalizaci reklam, což minimalizuje sběr vašich dat pro účely reklamy.
 5. Používejte soukromé vyhledávače – existují vyhledávače, jako například DuckDuckGo, které neukládají vaše vyhledávání a nejsou přímo propojeny s vaším účtem Google. 

Známé a veřejně dostupné vyhledavače:

Existuje mnoho vyhledávačů na internetu, některé jsou velmi populární a jiné zase méně známé a uživateli využívané.

 1. Google – největší a nejpopulárnější vyhledávač na světě.
 2. Bing – vyhledávač společnosti Microsoft, který se snaží konkurovat Google.
 3. Yahoo – vyhledávač, který byl v minulosti velmi populární, ale v posledních letech ztrácí na popularitě.
 4. DuckDuckGo – vyhledávač, který se zaměřuje na ochranu soukromí uživatelů a neukládá žádná data o uživatelích.
 5. Baidu – největší vyhledávač v Číně.
 6. Yandex – největší vyhledávač v Rusku.
 7. Ask – vyhledávač, který se zaměřuje na odpovědi na otázky.
 8. Vyhledávač AOL – vyhledávač společnosti AOL.
 9. Wolf Alpha – vyhledávač, který se zaměřuje na poskytování faktů a informací.
 10. StartPage – vyhledávač, který se zaměřuje na ochranu soukromí uživatelů a využívá výsledky vyhledávání z Google, ale neukládá žádná data o uživatelích! Je důležité zmínit skutečnost, že existuje mnoho dalších privátních vyhledávačů na internetu, které zaměřují například na různé oblasti a mohou být užitečné pro různé účely. Samozřejmě i na obecné informace pro jakákoliv témata či zdroje.
DŘÍVE JSME PSALI:

David Bárta — 

Vážení čtenáři našeho online magazínu, pokud jsme v článku něco zajímavého či důležitého opomněli, co vyloženě souvisí s tématem sběru informacích o vás v souvislosti se zmiňovanou společností Google můžete nám o tom napsat v komentářích pod článkem. Rádi se následně k tématu vrátíme.

Věděli jste, že…

Google analyzuje například to, jaké stránky navštěvujete, eviduje také věk, pohlaví či zájmy uživatelů. Co pomocí Googlu vyhledáváte? Google ukládá historii vyhledávání. Ti, kteří využívají účet u Googlu, najdou na této stránce informace o tom, co si z vyhledávání pamatuje vyhledávač.

Zajímavou a užitečnou věcí, kterou musíme zmínit může být Google Dashboard – www.google.com/settings/dashboard. To hlavně proto, že zde zjistíte přehled všech služeb, které váš účet u Google používá. A dostat se k nastavením a dalším potřebným aktivitám.

Google My Activity – myactivity.google.com – je poněkud pokročilejší verze záznamů o tom, co všechno jste se svým účtem dělali. Od vyhledávání až třeba po záznamy hlasových dotazů položených přes Google Home.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu