Češi a turistika aneb nezapomeňte se před výletem pořádně připravit

Publikuje: David Bárta — 24. 07. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Češi a turistika aneb nezapomeňte se před výletem pořádně připravit

Mnoho Čechů se dalo na pověstné outdoorové dobrodružství. Snaží se zdolat jakoukoliv překážku – alpské vrcholy, hory, lesy a další.

Mnohdy chodí v kraťasech, sandálech a jen tak nalehko. A mnohdy se vrtnou i tam, kde je to kolikrát stojí život. Kromě zdravého rozumu byste si sebou měli vzít pár užitečných pomůcek a vychytávek.

Existují různé cesty a překážky, které vyžadují rozdílné vybavení. Do svých turistických batohů byste se měli nabalit pokaždé podle toho, kam jdete a podle délky pobytu. A vybavení se rozděluje i podle ročního období. Ale zásady se nemění a musí se jimi řídit každý, kdo si nechce zapříčinit úraz nebo něco jiného.

1. Pevná turistická obuv  
Libujete si ve vícedenních výšlapech nebo spíše vyrážíte obhlížet hory a jejich krásu? V obou případech musíte mít pevnou terénní obuv. Hlavním kritériem je určitě pohodlí, protože jakmile si koupíte boty, ve kterých budete trpět, tak zaprvé si výlet neužijete a za druhé se nemusíte vrátit v pořádku.

Ať už dámské turistické boty, nebo pánské, musí dobře sedět na noze a nesmí vás nikde dřít. I když se chystáte na túru, která čítá pár kilometrů, stejně máte před sebou náročný kamenitý a svažitý terén. Každá oděrka, puchýř či jiná bolístka, vás může stát mnohé.

2. Ponožky do bot
Do bot neodmyslitelně patří ponožky, které chrání vaší kůži před odřením a v zimě před omrzlinami. Pochopíte smysl ponožek, až si nasadíte kotníkovou obuv a projdete se těžkým terénem. Přírodní vlákna jsou příjemná a bojují se zápachem. Naproti tomu máme vlákna syntetická mají lepší fyzikální vlastnosti – odolné, pružné, trvanlivé, tvárné.

3. Batoh pro vybavení
 Pohodlný batoh musí mít každý, kdo chce provozovat turistiku a výšlapy. Batoh by měl splňovat správnou velikost, nastavení popruhů a opěrku zad. Nezapomeňte si zabalit správné turistické oblečení, především když jdete na několika-ti denní túru. Správný cestovatel ví, že by měl mít vybavení ze syntetického materiálu.

4. Outdoorová lékárnička
Lékárničku byste neměli nikdy podceňovat. Tato výbava by se pro vás měla stát povinnou! Na mnoha výletech po horách si můžete snadno roztrhnout ruku nebo nohu. I zdatní a profesionální cestovatelé někdy špatně šlápnou a úraz je na světě. Základem jsou vždy obvazy a obinadla, stejně jako náplasti a dezinfekce – tu si nabalte klidně po dvou kusech. I maličká a banální bolístka může zhnisat, když se nevyčistí dezinfekcí!

Na několikadenní výlet si přibalte prášky na zažívání, pinzetu, olej, vatové tyčinky. Protizánětlivé masti a léky, stejně tak léky na bolest. Pokud trpíte chronickým onemocněním, je logické že jako první si zabalíte tyto léky, i když půjde jen o jednodenní výlet.

5. Další šikovné vybavení
Nezapomeňte na pokrývku hlavy, která vás bude chránit před sluncem nebo před deštěm. Čepice ale chrání i vaše oči před sluncem, sněhem, deštěm či krupkami. A ptáte se, jak si vybrat kvalitní a spolehlivou kšiltovku? Tak především musí být prodyšná, perfektně sedět na hlavě a měla by disponovat utahovacím páskem.

Abyste se měli kde vyspat, zabalte si závěsnou houpací síť. Nic neváží a vám skvěle poslouží k odpočinku. Je jich několik druhů, a pokud vám vadí večerní hmyz, kupte si hamaku se sítí. Taky nezapomeňte na solární nabíječku! I menší nabíječka dokáže poměrně rychle nabít notebook, hodinky, telefon nebo tablet, stačí jen sluníčko! Cestou si můžete něco rychle ukuchtit, takže si nezapomeňte nůž, potraviny, vodu a zápalky. Pokaždé než někam vycestujete, přemýšlejte co byste asi tak mohli potřebovat a co by vám třeba mohlo po cestě zachránit život.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu