Zahradní královna Dana Makrlíková křtila! Zahradu bez hmyzu ale neslibuje!

FOTOGALERIE
Publikuje: David Bárta — 04. 05. 2023
Zdroj: Jan Hájek / orca-agency.cz
Úvodní stránka » Kokteil » Zahradní královna Dana Makrlíková křtila! Zahradu bez hmyzu ale neslibuje!

Zahradní architektka Dana Makrlíková, pokřtila za účasti známých osobností svou již druhou knihu s názvem „Zahrady od Dany 2.“

Tématu se dnes věnoval Jan Hájek z orca-agency.cz s tím, že nová kniha je pokračováním úspěšného prvního dílu, který nabízí mnoho praktických nápadů a užitečných rad pro milovníky zahrad. Druhý díl se zaměřuje na problémy, se kterými se majitelé zahrad potkávají. Mezi pozvanými hosty byli Zlata Adamovská, Heidi Janků, Iva Hüttnerová, Jana Doleželová, Lucie Smatanová, Pavel Zedníček, Štěpánka Duchková, Václav Vydra a další. Křtilo se v restauraci Crystal Gardens, která poutala svým vzdušným a květinovým prostředím, a to přímo stylově – okvětními lístky růží.

Přebal nové knižní publikace. Zahrady od Dany. Zdroj: Dana Makrlíková / Foto archív Dany Makrlíkové. (publikováno se svolením autorky)

Kniha „Zahrady od Dany 2“ nabízí mnoho užitečných rad pro každého, kdo se snaží vytvořit krásnou a udržitelnou zahradu. Makrlíková se zaměřuje na to, jak lze překonat nejčastější chyby, které lidé dělají při plánování a úpravě svých zahrad. Kniha obsahuje také mnoho praktických rad, jak dosáhnout praktické zahrady bez ohledu na velikost pozemku nebo jeho umístění.  Častým problémem je zahrada ve svahu a s tím nová kniha může pomoci. Makrlíková také zmiňuje nejčastější chyby, které se v zahradách objevují, jako například tújový plot kolem pozemku a uprostřed trávník, nebo nákup kvetoucích rostlin a poté jejich umístění bez rozmyslu na zahradě.

Mezi nejvíce nepraktické a bláznivé přání zařadila touhu po bezúdržbové zahradě nebo mít zahradu bez hmyzu. „Klasické nesplnitelné přání je bezúdržbová zahrada. I kdybyste zahradu vybetonovali, beton časem popraská a bude potřebovat péči. Jednou po mně paní chtěla umělý trávník na zahradu, a tak jsem ji řekla, že bychom mohli dát i umělé rostliny a ona souhlasila. Z mé strany to byl žert a samozřejmě jsem nedávala ani umělý trávník ani umělé květiny a ze zahrady jsem rychle zmizela. Zahrada prostě není pro lenochy, nechcete- li sekat trávu, starat se o rostliny, raději zůstaňte v bytě“, dodala Dana Makrlíková.

Součástí křtu byla soutěž o nejkrásnější truhlík, do které se zapojili pozvaní umělci. Dostali zahradní zástěry, truhlík a vytvářeli z květin originální výtvory, kterými prokázali jejich lásku k zahradničení. Po napínavém a vtipném „boji“ si první místo odnesli nakonec všichni, protože každý truhlík byl originální. Dana Makrlíková byla nadšená z kreativity hostů a všechna díla také odborně okomentovala.

Hosté si atmosféru křtu velmi užili a přidali i zkušenosti ze své zahrady. Iva Hüttnerová zmínila, že má hrabání v hlíně velmi ráda a přiznala, že když vidí pampelišku v parku, má obrovskou chuť ji vydloubávat, přestože se jí líbí, jak kvete. Její zahrádka je sice malá, ale přesto vyžadující údržbu: „Neustále řeším, aby vše, co roste blízko u sebe, neprorůstalo.“, posteskla si Hüttnerová. I s tím ji může pomoci nová kniha, která tyto rady nabízí.

Také další host, Štěpánka Duchková, která křest moderovala, si jej náramně užila. S Danou se inspirují a doplňují už 20 let.  „Dana je velmi tvrdý a nekompromisní kritik. Přijede a od brány už vidím, jak ostřížím pohledem přejíždí každý metr čtvereční zahrady. Pak mi vynadá, co jsem všechno zahubila a o co se špatně starám. A nakonec mi vždy něco krásného zasadí. Dana je velký odborník a já si od ní nechám radit ráda. Jen bych potřebovala, abych jí tu měla častěji. Mám takový nápad, zatím jsem jí ho neřekla – mohla by se k nám na zahradu nastěhovat!“, dodala usmívající se Štěpánka.

Pavel Zedníček, který dorazil v doprovodu své manželky Hanky Kousalové řekl, že to mají doma rozdělené. „Ona se hrabe v hlíně, miluje kytky, takže každý rok rozestaví všude květináče a já to pak zalévám. Moje hlavní náplň práce je starost o trávník. Hanka řeší, že nám žloutnou bobkovišně a v hlíně máme něco co se jmenuje lalokonosec a žere nám to kytky. Tož tak. Hlavně že už snad bude jaro!

DŘÍVE JSME PSALI:

Kdo je tajná láska Haliny Pawlowské?

David Bárta — 02. 11. 2022
Halina Pawlowská se těší, až bude mír. Aby také ne, vazby na zemi ve válce má přímo rodinné – její tatínek byl ukrajinský básník.

Dana Makrlíková je známá svou odborností a zkušenostmi v oblasti zahradní architektury a tato nová kniha je dalším důkazem toho, že se jedná o vynikající zdroj informací a inspirace pro každého zahrádkáře.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu