Věra Čáslavská: hrdinka národa a symbol roku 1968

Publikuje: Nikola Macáková — 10. 07. 2024
Zdroj: Nikola Macáková & Lenka Nová - redakční text
Úvodní stránka » Kokteil » Věra Čáslavská: hrdinka národa a symbol roku 1968

Věra Čáslavská, československá gymnastka, která se stala symbolem národní hrdosti a odvahy v roce 1968.

„Věra Čáslavská je jednou z nejvýznamnějších postav československé historie. Její úspěchy na olympijských hrách a odvážný postoj během politických zvratů roku 1968 ji učinily hrdinkou národa. V době, kdy Československo čelilo sovětské invazi, Čáslavská svými činy a slovy vyjádřila odpor proti okupaci a stala se symbolem národní hrdosti a odvahy,“ uvádí v dokumentu video portál Stream.cz.

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942 v Praze. Již od útlého věku projevovala mimořádný talent pro gymnastiku. Svoji kariéru začala v Sokolu a postupně se vypracovala mezi světovou špičku. Její první velký mezinárodní úspěch přišel na mistrovství Evropy v roce 1959, kde získala svou první zlatou medaili. Od té doby její kariéra strmě stoupala a stala se jednou z nejúspěšnějších sportovkyň své doby.

„Na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 získala Čáslavská tři zlaté medaile a dvě stříbrné, což ji katapultovalo mezi sportovní legendy. Její výkony byly obdivuhodné nejen pro technickou dokonalost, ale i pro eleganci a grácii, kterou předváděla na gymnastických nářadích. Stala se miláčkem publika a ikonou ženské gymnastiky,“ uvádí portál Stream.cz.

Věra Čáslavská, sestava na kladině, ME v roce 1967. Zdroj: Kroon, Ron / Anefo / CC BY-SA 3.0 nl

Největší slávy a uznání dosáhla Čáslavská na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968. Zde získala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile, což ji zařadilo mezi největší sportovní ikony historie. Její úspěchy na těchto hrách byly o to významnější, že se odehrály v době politického napětí a těsně po sovětské invazi do Československa v srpnu 1968. Čáslavská se otevřeně postavila proti okupaci a její gesto na stupních vítězů, kdy při sovětské hymně sklonila hlavu a odvrátila pohled, se stalo symbolem odporu proti okupantům.

„Věra Čáslavská nejenže excelovala ve sportu, ale také projevila mimořádnou odvahu a charakter v politicky těžké době. Její protest proti sovětské okupaci na olympijských hrách v Mexiku byl tichým, ale silným poselstvím celému světu. Čáslavská se tímto gestem stala hrdinkou národa a ikonou boje za svobodu a nezávislost,“ upřesňuje portál Stream.cz.

Po návratu do Československa však Čáslavská čelila perzekuci ze strany komunistického režimu. Byla jí zakázána účast na veřejných akcích a byla sledována tajnou policií. Přesto zůstala v očích veřejnosti symbolem statečnosti a morálního vítězství. V roce 1971 se vdala za olympijského vítěze Josefa Odložila a měla s ním dvě děti. Její životní cesta byla plná osobních i profesních výzev, které zvládala s neuvěřitelnou odhodlaností a silou.

„I po skončení aktivní kariéry zůstala Věra Čáslavská významnou postavou českého sportu a veřejného života. Byla členkou Mezinárodního olympijského výboru a aktivně se podílela na rozvoji gymnastiky. Její odkaz žije dál nejen v srdcích sportovních fanoušků, ale i v historii boje za lidská práva a spravedlnost,“ konstatuje portál Stream.cz.

Politická, společenská a trenérská činnost

V roce 1968 se Čáslavská zapojila do politického dění a podepsala petici Dva tisíce slov. V roce 1971 byla vyloučena z Československého svazu tělesné výchovy. Roku 1974 úspěšně dokončila studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze a začala se věnovat trenérské činnosti. Později jí bylo umožněno trénovat v Mexiku v letech 1979 až 1981.

V lednu 1990 se stala poradkyní prezidenta ČSR Václava Havla pro sociální záležitosti a sport, a od roku 1991 pak pracovala jako jeho výkonná asistentka.

V letech 1990 až 1992 působila jako předsedkyně Československého olympijského výboru a následně až do roku 1996 zastávala funkci předsedkyně Českého olympijského výboru. V letech 1995 až 2001 byla také členkou Mezinárodního olympijského výboru. V prezidentských volbách roku 2013 se aktivně angažovala ve prospěch Karla Schwarzenberga a zároveň ostře kritizovala Miloše Zemana a Jana Fischera kvůli jejich minulému členství v KSČ. V září 2015 napsala otevřený dopis české veřejnosti, ve kterém apelovala na solidaritu a pomoc lidem prchajícím před válkou během tehdejší uprchlické krize.

Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016, ale její odkaz a přínos československému sportu a národní identitě zůstávají nezapomenutelné. Její život a činy inspirovaly a nadále inspirují generace lidí po celém světě. Věra Čáslavská je právem považována za jednu z největších hrdinek československé historie.


Použité zdroje: Stream.cz
Dále v textu doplněné redakční informace, poznatky a zdroje. *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme autorské články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články z historie. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín.

UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu