Jak vyznavačka černé magie a zbožná chůva ovlivnily život a vládu krále Francie Ludvíka XIV.?
Ludvík XIV., známý také jako Král Slunce, měl několik významných milenek, které ovlivnily jeho život i vládu. „Jednou z nejznámějších byla Madame de Montespan, která se proslavila nejen svým šarmem, ale také účastí na skandálu známém jako Affaire des Poisons,“ uvádí článek na webu Retro. Madame de Montespan byla obviněna z účasti na černé magii a travičských praktikách, což mělo za následek její pád z královy přízně.
Madame de Montespan, původně Françoise-Athénaïs de Rochechouart, se stala královou milenkou v roce 1667. Byla krásná, inteligentní a ambiciózní, což ji rychle katapultovalo na výsluní královského dvora. Její vliv na Ludvíka XIV. byl enormní, a to nejen v osobní, ale i politické rovině. Svým šarmem a intrikami se jí podařilo ovlivnit mnohá rozhodnutí krále a získat řadu nepřátel.
Nicméně její pád byl stejně dramatický jako její vzestup. „Affaire des Poisons, skandál, který otřásl francouzským dvorem, vedl k odhalení jejího zapojení do černé magie a travičství. To mělo za následek její odsun z královského dvora a ztrátu veškerého vlivu,“ uvádí portál All That’s Interesting.
Po pádu Madame de Montespan vstoupila do Ludvíkova života další významná žena, Madame de Maintenon. „Madame de Maintenon, původně Françoise d’Aubigné, byla zcela odlišná od své předchůdkyně. Byla zbožná, skromná a oddaná králi. Její vliv na Ludvíka XIV. byl značný, zejména v pozdějších letech jeho vlády,“ píše Apollo Magazine.
Madame de Maintenon se narodila do chudé protestantské rodiny a v mládí se provdala za básníka Paula Scarrona. Po jeho smrti se dostala do královského dvora jako guvernantka dětí Ludvíka XIV. a Madame de Montespan. Díky svému zbožnému životnímu stylu a oddanosti si získala královu přízeň a nakonec se stala jeho tajnou manželkou. Její vliv na krále byl hluboký, zejména v otázkách náboženství a morálky.
„Díky Madame de Maintenon zavedl Ludvík XIV. řadu náboženských reforem, včetně podpory katolické církve a potlačování protestantismu. Její vliv byl patrný také v králově osobním životě, kde se stal mnohem zdrženlivějším a oddanějším,“ uvádí článek na webu Apollo Magazine.
Madame de Maintenon založila také školu pro chudé šlechtičny v Saint-Cyr, která se stala vzorem pro výchovu a vzdělávání dívek v tehdejší Francii. Její přístup a zbožnost výrazně kontrastovaly s extravagantním životním stylem Madame de Montespan, což přispělo k její dlouhodobé pozici vedle krále.
Ludvík XIV. tedy ve svém životě prošel obdobím vlivu dvou velmi rozdílných žen. Zatímco Madame de Montespan byla symbolem extravagance, intrik a skandálů, Madame de Maintenon představovala zbožnost, oddanost a stabilitu. Obě ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii Francie a královského dvora.