Rozhovor s Lukášem Čepelákem alias Dolores

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 25. 01. 2024
Zdroj: Nikola Macáková & redakce - redakční text
Úvodní stránka » Kokteil » Rozhovor s Lukášem Čepelákem alias Dolores

TECHTLE MECHTLE travesti revue představuje elitní soubor českých travesti umělců, kteří excelují na poli divadelního umění.

Už ve starověkém Řecku byli muži těmi, kdo ztvárňovali ženské role na divadelních prknech. „Naše vystoupení se odlišují od tradičních travesti show, které bývají zaměřeny na parodování zpěvaček a jsou často vidět v restauracích nebo na plesech. Naše produkce je unikátní kombinací muzikálu, tanečních vystoupení, choreografií, klasického divadla, zábavných prvků s interakcí s publikem a prvků travesti show. Tato jedinečná směs je důvodem, proč jsou naše večerní představení v některých divadlech vyprodána i s půlročním předstihem,“ uvádí v úvodu o sobě čeští travestiti umělci na svém webu.

Krásná Dolores. Zdroj: Lukáš Čepelák / techtlemechtlerevue.cz (tiskový servis)

Redakce magazínu UdálostiExtra.cz připravila pro naše čtenáře a čtenářky exkluzivní rozhovor s Lukášem Čepelákem alias Dolores, jenž je jedním ze zakládajících členů tohoto uměleckého seskupení.

Lukáši, jak jste se dostal a kdy, případně v kolika letech k travesti show?

Poprvé jsem travesti show viděl v klubu Tingl Tangl v Praze někdy v roce 2007. Tenhle klub dnes už bohužel neexistuje. Dlouho jsem se zdráhal na vystoupení jít a vlastně jsem tenkrát ani nevěděl, co si pod pojmem travesti show mám představit.

Nebýt toho, že by mně moje sestra tenkrát přesvědčovala 3 měsíce, abych tam s ní vyrazil, sám bych tam asi nikdy nešel. Zhruba o rok později jsem si vystoupení vyzkoušel sám na stejném místě. Od malička mě fascinovalo divadlo a celá rodina se vždy musela dívat na moje cirkusová vystoupení na zahradě u mojí babičky.

Jak jste se seznámil, a kde s vašimi kolegy, kteří s Vámi aktuálně spolupracují a tvoří váš báječný tým?

Trvalo poměrně dlouho dát dohromady stávající tým skvělých kolegů. Každý z nich je jedinečný, každý umí něco jiného, každý je osobnost. Jeden z nich je komik, druhý skvělý tanečník, třetí společně se mnou moderuje celý večer a kluci tanečníci zase každý mají svůj styl – balet, street dance, latina. V branži travesti show je povědomí o tom, kdo z kolegů něco umí a kdo zase ne. Všichni se mezi sebou známe a víme, kdo co umí. Česká republika není velký rybníček. Samozřejmě kromě kvalit na jevišti je třeba vybrat také někoho, kdo zapadne do našeho týmu lidsky. Je to oříšek.

Kolik let působíte na české kulturní scéně, ve stávajícím složení? Můžete našim čtenářům více přiblížit a představit jmenovitě vaše kolegy? A pokud to není tajné sdělit i jejich věk?

Aktuální složení Techtle Mechtle včetně kluků tanečníků bude mít na scéně teprve první výročí. Když jsme se v předminulém roce vzájemně s bývalým kolegou dohodli na tom, že do dalšího představení s námi už nenastoupí, řešili jsme co dál. Nakonec jsme se rozhodli najít kluky tanečníky, které potěší během představení především dámskou část publika. Bylo to jedno z rozhodnutí, za které jsem opravdu moc rád. Kluci už jsou naši.

Aktuální složení skupiny je Lukáš, Nikolas, Martin, Saša, Jarek, Say, Dan a Štěpán. Nejmladšímu je 25 a nejstaršímu z nás 56. Jsme poměrně různorodá skupinka 😊

Kdo vymyslel název Techle Mechtle revue? Vystupujete pod tím to  názvem od prvopočátku Vašich báječných show nebo jste původně měli jiný umělecký název a působili i v jiném složení?

Název Techtle Mechtle jsme vymysleli společně s bývalým kolegou Alexem, který dělal v představeních pánské role. Sice spolu už pár let nevystupujeme, ale je to pořád kamarád a fanoušek našich představení. Alexe už přestalo bavit denně brouzdat po nocích Českou republikou a rozhodl se, že si najde klasickou práci bez divadelního kumštu a usadí se v Brně. Tam je teď spokojený. Pravidelně se na naše představení chodí podívat. Tedy Techtle Mechtle revue funguje jako ochranná známka pro kvalitní travestii show někdy od roku 2013, kdy jsme tento název společně vymysleli. Zhruba 11 let.

Vaše show patří právem ke špičce travesti show v České republice, jak jste toho docílil spolu s vašimi úžasnými kolegy?

Když chcete, aby něco bylo dobré, je to vždycky dřina. Většina našich kolegů z branže ví o našem úspěchu, ale málo kdo, by tomu obětoval tolik úsilí, co my. Je to dřina v podobě tanečních zkoušek, mluvených zkoušek, přípravy scénářů, kostýmů, jevištní scény. Vše si děláme sami. V divadle jsme obvykle od 3 odpoledne, abychom postavili scénu a vše nachystali, udělali zvukovou a světelnou zkoušku. Na rozdíl od divadel nemáme techniky, kteří vše zajistí za nás. Vše do sebe musí zapadnout jako ozubené kolečko – příprava představení, příjezd na místo, odehrané představení, zabalení rekvizit a kostýmů a tak pořád dokola.

Působíte a jezdíte téměř po celé České republice. Máte nějaké více oblíbené lokality či města, ve kterých vystupujete s vašimi představeními?

Samozřejmě je to tak, že jsou města, kde nás diváci milují trochu více než jinde. Někde zkrátka přijdete na jeviště a v tu ránu sál bouří. Jinde je publikum těžší a úspěch si musíte zasloužit výkonem. Ani jedno není špatně. Alespoň nás to moc nerozmlsá. Záleží asi spíše na zázemí. S ohledem na velkou výpravu je pro nás důležitá velká šatna.

Plánujete nyní nebo do budoucna, že byste se svou show jezdili i do zahraničí?

Travesti show nebo Drag show – jak kdo chce, je v každé zemi hodně specifická. Zatím, co v Americe vystupují umělci většinou sami za sebe na různé písničky, v Německu často zpívají naživo, v Čechách tak trochu zastydl trend travesti show po revoluci, kdy se stačilo převléci do dámských šatů, pustit jakoukoliv písničku a divák byl spokojený. Já jsem se ale pokusil o to, udělat v české travesti show trochu převrat v tom, že jsem naším představením dal příběh. Naše show dostala dějovou linku a to je to, co nás dělí jasnou čárou od konkurence. Neděláme travesti show, děláme tak trochu divadlo. Naše představení se výpravou blíží muzikálu, divák slyší známé písníčky, vidí vydřené choreografie, na míru šité kostýmy a to vše podtrhne děj ze života, ve kterém sám sebe vidí. Je to samozřejmě daleko těžší než se převléct za zpěvačku a vlnit se tři minuty na písničku Helenky Vondráčkové. Ale rozhodně se nám to vyplatilo. Naše představení jsou vyprodána i několik měsíců dopředu, čímž se nemůže pyšnit ani většina pražských divadel. V řadě měst také slýcháme, že jediné co vyprodá jejich kulturní dům nebo divadlo, jsme my a Cimrmani. To je veliká pocta. V konzervativní České republice vyprodává divadla naše travesti show. Nechceme jinam, je nám tady dobře. Máme rádi naše publikum a vlastně i naše show píši na míru našemu českému divákovi.

Kolik vystoupení zhruba děláte do roka a jaké měsíce jsou pro Vás osobně nejvytíženější?

V lednu máme vždy dovolenou a sbíráme síly. Od února do konce června se pak nezastavíme. V létě jsou divadelní prázdniny, ale my se suneme na letní scény a hrajeme každý rok pár představení pod širým nebem. Mají jinou atmosféru a naši diváci se na ně těší dlouho dopředu. Od září do konce prosince hrajeme prakticky pořád. Nejvytíženější je pro nás listopad a prosinec, kdy hrajeme téměř denně. Odhadem je to něco okolo 200 představení ročně + nějaké menší soukromé akce.

Pracujete převážně v nočních hodinách, jak Vy osobně Lukáši zvládáte ještě funkci managera Vaší umělecké skupiny? Kdy se této manažerské činnosti věnujete? Je to pro vás s ohledem na množství vystoupení náročné?

Vzhledem k tomu, že je to hlavně papírování a představení máme opravdu hodně, je to náročné. Každá jedna akce potřebuje zajistit svůj termín, připravit smlouvu, technické zajištění akce – zvuk, světla, předprodej vstupenek, dělám i správu našeho webu, aktualizuji pravidelně termíny všech představení, spravuji naši fanouškovskou skupinu na Facebooku, kde je více jak 20.000 fanoušků, spravuji náš Instagram, řeším všechny soukromé akce, připravuji hudební podklady k našim show a píši scénáře představení, někdy je to na hlavu. Ale neumím moc odpočívat. Když chvíli nepracuji, tak se nudím.

Kdo Vám píše a obecně vymýšlí texty nebo celá vystoupení. Konkrétně; témata, hudbu, choreografii a podobně.

Já většinou vymýšlím téma celého představení, jeho scénář, všechny dialogy a mluvené slovo, které v programu zazní. Připravuji hudbu k naší produkci, vizuály všech grafických věcí. Kolega Martin má na starosti kostýmy na společná vystoupení. Choreografie řeší naši kluci tanečníci – hlavně Štěpán a Jarek. Pro mě je tanec velmi okrajovou záležitostí, takže se jim snažím do toho příliš nemluvit. Respektive jen se bráním, když vím, že něco co navrhnou neodtančím a budu v tom vypadat hloupě😊

Máte nějakého profesionálního choreografa, který s Vámi spolupracuje nebo si každý s členů Techtle Mechtle tuto otázku řeší po svém?

Viz. Předchozí dotaz…))

Související otazka: při návštěvě nějakého města, máte čas a osobní volno před vystoupením? Můžete si třeba zajít do místního obchodu nebo navštívit nějakou restauraci a podobně v daném městě? Je to vůbec technicky možné?

Velmi zřídka. Maximálně se dostaneme do obchodu pro rychlé občerstvení. Ale na procházky městem čas není. V divadle jsme od 15-ti hodin. Z Prahy obvykle odjíždíme okolo 1. hodiny odpoledne. Takže vše stihneme tak tak nachystat na večerní show.

Mediální sláva a Vy. Vzhledem k tomu, že jste, dle nejrůznějších komentářů a to nejenom na sociálních sítích, vašich vystoupení úžasný a veselý člověk, a nejen Vy, ale i vaši kolegové, poznávají Vás lidé na ulici a chtějí se s Vámi například vyfotografovat a podobně?

Na našich představeních jsme v kostýmech a s výrazným make-upem, takže nás lidé na ulici moc nepoznávají. Velmi zřídka se stane, že někde potkáme někoho, kdo nás pozná v civilním oblečení. Pokud nejsme na představení, jsme obyčejní kluci a možná si to v tu chvíli nikdo z našich diváků ani nespojí. Samozřejmě pokud někdo společnou fotku chce, což se občas stane třeba na benzínce, tak se rádi vyfotíme.

Jste takto veselý a humorný i ve vašem soukromém životě? Jak vaše pracovní nasazení a tempo řeší vaši blízcí či rodina s ohledem na velký počet vašich celoročních vystoupení? Naše čtenářky by jistě zajímalo, zda jste svobodný, ženatý či v partnerském vztahu. Prozradíte něco málo z vašeho soukromí?

Řekl bych, že jsem o něco méně veselý, než na jevišti. Jedna věc je divadelní role, kterou si vlastně v podstatě píši sám na sebe. Určitě nejsem stejně střelený jako na jevišti. Mám ale i v osobním životě rád sarkastický humor, který ne vždy každý chápe a někomu trvá delší dobu se s ním sžít. Nakonec to ale vždy dopadne. Jsem v partnerském vztahu 11 let.

Naše čtenáře by také zajímalo, kde kupujete nebo si necháváte šít na zakázku vaše úžasné kostýmy, ve kterých pravidelně vystupujete? Kromě finanční stránky, je náročné pořídit si třeba dámské lodičky v pánské velikosti? 🙂

Boty objednáváme obvykle z USA nebo Anglie, kde jsou k dostání velikosti, které potřebujeme. Kostýmy nám šijí naše švadleny na zakázku. Některé švadleny jsou v Čechách, spolupracujeme ale i s krejčovstvími v zahraničí, kde jsme schopni dostat se na nižší cenu za velmi kvalitní práci, kterou by u nás nikdo neudělal. To stejné platí i o parukách – ty nejčastěji objednáváme v Anglii.

Speciálně pro naše zvědavé čtenářky – otázka na tělo: používáte nějaké speciální spodní prádlo, aby nebylo poznat, že jste muži? Jak toto řešíte?

Používáme různé stahovací prádlo, korzety, falešné molitanové boky, vycpávky, na míru vyrobené podprsenky. Vše, co vytvoří v šatech iluzi ženské postavy.

Má na Vás osobně popřípadě na vaše kolegy nějaký vliv, kde účinkujete? Myšleno v rámci oblíbenosti lokalit?

Než to, kde účinkujeme, je to spíše konstelace celého večera.

Když je třeba hektická cesta, přijedeme na místo pozdě, člověk nemá už tolik času na přípravu, pak je pro něj těžší dostat se do správného rozpoložení na jevišti. Všimli jsme si, že třeba úplněk má vždy vliv na reakce diváků.  Je to zkrátka o nějaké symbióze mezi námi a publikem v daný večer. Pokud se publikum přišlo bavit, je to skvělé a za chvíli zmizí všechny bariéry.

Plánujete aktuálně či do budoucna rozšířit váš umělecký tým o další kolegy/ně z umělecké branže, případně bude se konat nějaký nábor či casting z řad „šikovných neprofesionálů – lidí z řad široké veřejnosti? Navazující otázka: stalo se Vám již, že se k Vám chtěl někdo přidat nebo se přihlásil, že by s Vámi chtěl vystupovat či účinkovat?

Často se nám ozývají různí lidé, že by si chtěli zkusit vystoupit s námi. Někdy jsou to ženy, někdy tatínkové od rodiny, někdy řidiči kamionu, někdy začínající travesti umělci. Fakt je ale ten, že Techtle Mechtle je zárukou travesti show na nejvyšší úrovni u nás a tuto laťku si musíme udržet. Není tedy prostor pro to, abychom našim divákům mohli ukázat kohokoliv. Aktuálně plánujeme konkurz, ve kterém bychom chtěli najít nové talenty v téhle branži, se kterými bychom mohli spolupracovat při našich velkých show v cabaretu Royal v Praze nebo právě na letní scéně, kde s námi vystupují vždy různí hosté. Je ale těžké najít někoho, kdo se nebojí dřít a dělá to srdcem a poctivě. A já určitě nechci v žádném případě divákovi dát horší podívanou, než na kterou je u nás zvyklý.

Závěrem bychom se Vás rádi za naši redakci zeptali, jaké vystoupení, ve kterém Vy osobně jste účinkoval Vás uchvátilo na tolik, že jste jej musel například několikrát opakovat nebo bylo či je nějaké vystoupení oblíbenější oproti jinému? Jak to máte Vy a jak vaši kolegové?

Každý z nás má nějaká oblíbená vystoupení a pak také nějaká, na která se těšíte, že už budou ten večer za Vámi. Tak to zkrátka je. Je to jako v každé práci, někdy musíte dělat věci, které vás nebaví tak jako ty ostatní. Rozhodně máme oblíbenější a méně oblíbená čísla či činoherní vstupy v rámci každého představení.

Aktuálně se nám blíží zima a prosinec. Je tato doba či měsíc pro vás nějak jiný proti jiným měsícům – máte například více vystoupení než-li v jiných měsících třeba v létě? (Pozn. redakce: rozhovor byl připravován ke konci loňského roku, ale vzhledem k vysoké vytíženosti Lukáše Čepeláka alias Dolores byl zveřejněn až dnešního dne).

V prosinci hrajeme vždy vánoční show. Jelikož máme jen měsíc před Vánocemi na to, abychom s ní objeli co nejvíce měst, hrajeme obvykle od 20. listopadu do 20. prosince denně. V roce 2023 jsme odehráli v tomto časovém rozmezí celkem 31 představení a všechny z nich byla vyprodána. Moc si toho vážíme. Ještě před pár lety bych vůbec nevěřil, že se nám z travesti show podaří udělat takový fenomén a diváci se na nás budou těšit a kupovat lístky tak dlouho dopředu. Žijeme si takový náš malý sen – dokázat, že travesti show patří na prkna divadel. I když se stále i v dnešní době v některých městech setkáváme s tím, že nám nechtějí pronajmout sál divadla nebo kulturního domu jen proto, že máme v názvu travesti show. Nikdy nás neviděli, nemají představu o naší produkci, ale mají předsudky. Dokonce ve Vrchlabí pan ředitel kulturního domu naše představení zrušil v době, kdy již vše bylo domluvené, diváci nás tam chtěli, psali nám i jemu, ale on rozhodl za všechny.

Manažer Techtle Mechtle revue Lukáš Čepelák. Zdroj: archiv, Lukáš Čepelák / techtlemechtlerevue.cz (tiskový servis)

Na jaké aktuálně vystoupení byste pozval naše čtenáře a kam?

Rozhodně na jednu z našich show v cabaretu Royal v Praze. Je to velká show se všemi našimi tanečníky, celkem 8 účinkujících po většinu večera stále na jevišti v krásném kabaretu z roku 1929 s jedinečným kouzlem. Červené lampičky, křesílka, zmenšenina cabaretu Moulin Rouge v Paříži.  Nebo na naše doposud největší představení v muzikálovém divadle Broadway v Praze, které proběhne 29. března 2024 na státní svátek. V obou případech jsou vstupenky již v prodeji v síti Ticketportal. Mimo to nás letos čeká velké turné s novou letní komedií ,, All inclusive Bibione,, která je  na téma typicky české rodiny na první dovolené u moře. Na podzim pak plánujeme měsíční turné se speciální show ve vybraných městech, kdy odehrajeme 30 repríz. V prosinci nás čekala opět Vánoční show. „Do konce roku 2024 máme již stop stav termínů s novými představeními. Aktuálně obsazujeme termíny našich představení na začátek roku 2025. Všechny termíny našich show najdou čtenáři na web techtlemechtlerevue.cz,“ doplnil závěrem Lukáš Čepelák alias Dolores.

Děkujeme za rozhovor. Ať se daří!

(Rozhovor vedl: Jiří Berec #udalostiextra.cz)
redakční text – N. Macáková & kol.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu