Fascinující fakta o Marii Curie-Sklodowské: geniální vědkyně, která změnila svět

Publikuje: David Bárta — 11. 08. 2024
Zdroj: David Bárta & Lenka Nová - redakční text
Úvodní stránka » Kokteil » Fascinující fakta o Marii Curie-Sklodowské: geniální vědkyně, která změnila svět

Marie Curie-Sklodowská, ikona vědy, je známá svými průkopnickými objevy v oblasti radioaktivity. Co však možná nevíte?

Začátek studií až ve 24 letech. Marie Curie-Sklodowská, narozená v roce 1867 ve Varšavě, začala studovat na univerzitě až ve svých 24 letech. Důvodem zpoždění byla finanční situace rodiny, která si nemohla dovolit, aby Marie studovala ihned po střední škole. „Marie musela několik let pracovat jako guvernantka, aby si našetřila na studium v Paříži, kde se nakonec zapsala na prestižní Sorbonnu,“ uvádí vzdělávací web ScienceHistory.org. Její houževnatost a odhodlání se jí vyplatily, když jako první žena získala licenciát z fyziky na této univerzitě.

Průkopnický objev radia a polonia

Spolu se svým manželem Pierrem Curie objevila Marie Curie-Sklodowská dva nové prvky – radium a polonium. „Její práce na izolaci radia a zkoumání jeho vlastností přinesla revoluci ve vědě a medicíně, především v oblasti léčby rakoviny,“ uvádí web CurieMuseum.org. Objev radia se stal základem pro rozvoj radioterapie, která se používá dodnes.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego ve Varšavě. Zdroj: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

Dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny

Marie Curie-Sklodowská byla nejen první ženou, která získala Nobelovu cenu, ale je také jedinou osobou, která ji získala ve dvou různých vědeckých oborech. V roce 1903 obdržela Nobelovu cenu za fyziku společně se svým manželem Pierrem a Henri Becquerelem za jejich výzkum radioaktivity. O osm let později, v roce 1911, získala Nobelovu cenu za chemii za objevení radia a polonia. „Její úspěchy v obou oborech z ní učinily jednu z nejvýznamnějších vědkyň všech dob,“ konstatuje vědecký portál NobelPrize.org.

Smrt způsobená ozářením

Marie Curie-Sklodowská zaplatila za své vědecké objevy vysokou cenu. „Dlouhodobé vystavení vysokým úrovním radiace vedlo k tomu, že Marie zemřela na aplastickou anémii v roce 1934,“ píše vědecký magazín ScienceAlert.com. Její obětavost a vášeň pro vědu byly tak silné, že ani nebezpečí spojené s radioaktivitou ji nezastavilo v její práci.

Radioaktivní dědictví

Marie Curie-Sklodowská byla tak těsně spjata s radioaktivitou, že její poznámky a osobní věci jsou dodnes silně radioaktivní. „Pozůstalost Marie Curie je tak radioaktivní, že je uložena v olověných schránkách a kdokoli, kdo s ní chce manipulovat, musí mít speciální ochranný oděv,“ uvádí vědecký server MentalFloss.com. Toto dědictví svědčí o tom, jak neuvěřitelně náročné a nebezpečné bylo její bádání.

Marie Curie-Sklodowská nejenže navždy změnila vědu, ale také inspirovala nespočet dalších vědců a žen po celém světě. Její životní příběh je důkazem toho, že i přes všechny překážky lze dosáhnout výjimečných úspěchů.


Použité zdroje: ScienceHistory.org, CurieMuseum.org, NobelPrize.org, ScienceAlert.com, MentalFloss.com.
Překlady: Lenka Nová, Ba. /  redakce
Dále v textu použity autorské redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text.*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

UdalostiExtra.cz je online magazín zaměřený na aktuální dění, fascinující příběhy zajímavých osobností, svět celebrit, kulturu i záhady a tajemno. Nabízíme originální články, které vás vtáhnou do děje, a pravidelně rozšiřujeme naše rubriky o atraktivní témata, abyste u nás vždy našli něco nového a inspirativního. Sledujte svět kolem sebe s webem UdalostiExtra.cz – magazínem, který vás baví!

UdálostiExtra je partnerským projektem internetových magazínů ZdravíŽivot a DějinySvěta.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu