Byl Jurij Gagarin opravdu zavražděn?

Publikuje: David Bárta — 26. 01. 2023
Zdroj: / Autor: Michal Dužda
Úvodní stránka » Kokteil » Byl Jurij Gagarin opravdu zavražděn?

Jak to dopadlo s nejslavnějším sovětským kosmonautem? Skončil v blázinci? Jak zemřel nejznámější sovětský kosmonaut?

Podle wikipedie Gagarin obletěl zemi, kdy se po 106 minutách vrátil zpátky na zem. Podle některých odborníků zemřel při pokusu o oblet měsíce. Byl to první člověk, který navštívil vesmír.

Dne 27.března 1968, pouhých sedm let poté, co jako první obletěl zeměkouli, umírá Jurij Gagarin. Oficiálně jde o nešťastnou náhodu, tomu ale věří jen málokdo. Že by tehdejší nejznámější pilot světa mohl zemřít při obyčejném cvičném letu se zdá téměř nemožné.

Průběh smrti

Krátce po Gagarinově smrti začínají kolovat zvěsti, že se vše odehrálo úplně jinak, než jak říkají oficiální místa. Konspiračních teorií existuje hned několik. Od vražedného spiknutí, až po teorii, že byl Gagarin po hádce s Brežněvem zavřen do blázince a v tichosti sprovozen ze světa. Nejzajímavější je ale jiná teorie.

Dne 9.března slaví Gagarin své narozeniny, kdy narozeniny neslaví v kruhu přátel a rodiny, ale ve vesmíru. Od jeho slavného prvního letu uplynulo sedm let a po celou tu dobu se Gagarin snažil o jediné. Vrátit se do vesmíru. Jenže to bylo to poslední, co mu sovětští politici chtěli dovolit. Gagarin byl daleko cennější jako symbol než jako kosmonaut. Čili let do vesmíru znamenalo příliš velké riziko. Nakonec ale své nadřízené Gagarin přece jen přesvědčí. A je pro další vesmírnou misi úspěšně vybrán. Která se může stát legendou. A to je oblet měsíce.

Utajovaná mise

Jako všechny starty sovětských raket je i tento let utajován až do chvíle, kdy bude jasné, že se mise zdařila. Jenže na rozdíl od prvního Gagarinova letu tentokrát k problému dojde, a to hned po startu. Nejen že není možné dokončit misi. A nakonec zahyne.

Jenže co teď? Přiznat, že nejslavnější kosmonaut zahynul po nezdařeném startu? To je pro sovětské vedení mediální noční můra, která může na dlouho poškodit vesmírný program. Dalších 18 dní drží smrt Gagarina v tajnosti. Nakonec se rozhodnou falešně nahrát obyčejnou leteckou nehodu. A oznámí, že Gagarin byl pouze obětí této události. Zemřel tedy Gagarin při obletu na měsíc? Zatajili „Sověti“ dlouhá léta pravdu?

Jen teorie?

Gagarin byl opravdu podle všeho připravován pro další let do vesmíru. Konkrétně šlo o rakety Sojuz 1. A touto raketou prý zahynul. Bylo známo, že sovětští soudruzi chtěli předejít veškerým nebezpečným situacím. A když zjistili, že Gagarin zahynul během startu, tak se pokusili tento fakt nějak zakrýt. Sověti utajovali mnohé. A je možné, že dodnes ucelené informace o smrti Gagarina nemáme. Můžeme si ale být jisti, že zemřel při obletu na měsíc. Celý vesmírný sovětský se poté kompletně uzavřel. A rozběhl se až po delším časovém horizontu, kdy se vědělo, že Gagarin už zemřel.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu