Zinscenované rozsudky smrti: jak komunisté zneužili soudy k likvidaci nevinných

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 04. 2025
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Z domova » Zinscenované rozsudky smrti: jak komunisté zneužili soudy k likvidaci nevinných

Popravy na objednávku režimu: když spravedlnost byla jen kulisou a ortel smrti zněl dřív než obžaloba.

Jedním z nejtemnějších dědictví komunistického režimu v Československu je fenomén tzv. monstrprocesů – pečlivě naplánovaných soudních divadel, jejichž cílem nebylo odhalit skutečnou vinu, ale vykonat politickou vůli moci.

Po únoru 1948, kdy se Komunistická strana chopila naprosté vlády, se soudní síň proměnila v nástroj ideologické msty a nátlaku. Obžaloby se staly zbraněmi, soudci herci bez svobodné vůle a rozsudky dopředu napsanými scénáři. Z obětí se často stávali ti, kdo se provinili pouze tím, že mysleli jinak, měli odlišné názory, nebo představovali překážku ve „správném“ vývoji dělnického státu. Proces s Miladou Horákovou nebyl klasickým soudním líčením. Šlo o promyšlený akt politické msty, v němž byla vina stanovena ještě dříve, než padla první otázka,“ uvádí k tématu Ústav pro studium totalitních režimů.

Stejný osud čekal i další známé intelektuály, politiky a veřejně činné osobnosti – mezi nimi Rudolfa Slánského, Záviše Kalandru či Vladimíra Clementise. Každý z těchto případů byl jiný, ale všechny spojovala stejná krutost – zničení lidského života ve jménu režimní poslušnosti.

Proces s Miladou Horákovou byl jedním z nejznámějších politických procesů, které se v Československu odehrály v 50. letech 20. století. Obžalována byla z velezrady a špionáže, přestože její činnost spočívala především v demokratické opozici vůči nastupujícímu totalitnímu režimu. Proces probíhal od 31. května do 8. června 1950 a byl pečlivě inscenován, včetně veřejného čtení dopisů od občanů, kteří žádali její potrestání. Horáková byla vystavena brutálnímu psychickému nátlaku a výslechům vedeným metodami Státní bezpečnosti. Přiznání byla vynucena a jejich účelem bylo potvrdit předem danou verzi obžaloby. Případ vzbudil silný mezinárodní ohlas, mnozí světoví politici a intelektuálové protestovali proti jejímu uvěznění a pozdější popravě. Mezi nimi byli např. Albert Einstein, Winston Churchill či Eleanor Rooseveltová. Přesto byla 8. června 1950 Horáková odsouzena k trestu smrti a 27. června téhož roku popravena v pankrácké věznici. Její dopis na rozloučenou, napsaný těsně před smrtí, patří k nejsilnějším svědectvím doby. V procesu byli odsouzeni i další její spolupracovníci – někteří k trestu smrti, jiní k dlouholetému vězení. Celý proces sloužil jako varování pro další odpůrce režimu. Z hlediska režie, propagandy a manipulace veřejným míněním šlo o ukázkový příklad politického procesu. Nátlak vyvíjený na justici a obžalované zcela rozložil původní smysl práva a spravedlnosti. Veřejné rozhlasové přenosy a přepisovaný procesní záznam byly určeny k šíření strachu a loajality k režimu. Proces s Miladou Horákovou se tak stal symbolem justiční zvůle komunistického režimu v Československu,“ doplňuje v krátké citaci Ústav pro studium totalitních režimů.

Popravy z přátel strany: když se oběťmi stávali i ti, kteří pomáhali budovat nový režim

Tragédie vykonstruovaných procesů nespočívala jen v ničení ideových odpůrců. Ve snaze očistit stranu od „vnitřních nepřátel“ se v síti státního teroru ocitli i sami komunisté – často oddaní funkcionáři, kteří se zasloužili o nástup režimu k moci. Tím nejznámějším případem byl proces s generálním tajemníkem ÚV KSČ Rudolfem Slánským, jenž měl zcela nový rozměr: ukázat, že před státní mašinérií nikdo není v bezpečí. Slánský, Žid a jeden z hlavních architektů komunistické diktatury, byl v roce 1951 zatčen a později společně s třinácti dalšími funkcionáři obviněn z „protistátního spiknutí“. Obvinění byla absurdní, a přesto vyústila v rozsudek smrti pro jedenáct z nich. Rozsudek byl vykonán 3. prosince 1952 v pankrácké věznici. Tato čistka byla otevřeně antisemitská a ideologicky motivovaná, inspirovaná podobnými procesy v Sovětském svazu – zejména tzv. leningradskou aférou a „lékařským spiknutím“. Všechny výpovědi byly vynucené, výslechy trvaly desítky hodin v kuse, doprovázené izolací a psychickým i fyzickým nátlakem.

DŘÍVE JSME PSALI:

Dramatický únos autobusu: příběh, který otřásl Československem a jeho následné vyšetřování

Nikola Macáková — 03. 06. 2024
Příběh autobusového únosu, který otřásl Československem, a jeho následné vyšetřování. Tento incident zůstává v paměti mnoha lidí.

Scénář obžaloby psali vysoce postavení funkcionáři, kteří se chtěli zalíbit Moskvě a demonstrovat věrnost. O to tragičtější bylo, že mnozí z obětí sami pomáhali v minulosti budovat stejný represivní aparát, který je nyní zničil. Slánského případ navždy zůstal symbolem zrady, paranoie a bezmezného zneužití justiční moci ve jménu vlastní ideologické čistoty.

„Rudolf Slánský, jeden z nejmocnějších mužů tehdejšího Československa a blízký spolupracovník Klementa Gottwalda, byl v listopadu 1951 zatčen. Okolnosti jeho zatčení byly pečlivě zinscenovány. Veřejnosti se oznámilo, že byl zatčen kvůli své účasti v nepřátelském centru, které chtělo rozvrátit lidově demokratický režim. Vyšetřování vedla Státní bezpečnost podle sovětského vzoru – kombinací nátlaku, izolace a psychického týrání, včetně noci bez spánku. Slánský byl držen na samotce a opakovaně vyslýchán s cílem donutit ho ke „spolupráci“ a k přiznání neexistujících zločinů. V průběhu výslechů se snažil bránit a popírat obvinění, ale pod tíhou nátlaku nakonec začal opakovat naučené formulace. Stejně tak i ostatní obžalovaní, kteří postupně skládali doznání podle připraveného scénáře. Vše bylo pečlivě režírováno, včetně dialogů během hlavního líčení. Proces byl veřejný, ale diváky tvořili předem vybraní příznivci režimu. Obhájci obžalovaných neměli prostor k obhajobě, jednání soudu působilo jako připravené divadlo. Slánský i jeho spoluviníci byli označeni za zrádce, imperialistické agenty a špiony. Rozsudek byl vynesen 27. listopadu 1952 – jedenáct obžalovaných bylo odsouzeno k trestu smrti, tři k doživotnímu vězení. Všichni byli předtím vyzváni, aby podepsali žádost o milost, ale nikomu nebylo vyhověno. Popravy byly vykonány v ranních hodinách dne 3. prosince 1952 oběšením. Jejich těla byla zpopelněna a popel rozptýlen na neznámém místě. Slánského proces měl demonstrovat loajalitu vůči Stalinovi a odstranit tzv. „židovsko-císařskou kliku“ ze struktur moci. Tento proces způsobil vlnu strachu mezi členy KSČ a potvrdil, že nikdo si nemůže být jistý svou budoucností, ať už je loajální sebevíc,“ uvádí k případu portál Paměť národa.

Záviš Kalandra: filosof, kterého komunisté umlčeli kvůli názoru, ne činu

Záviš Kalandra patřil mezi výrazné intelektuální osobnosti první poloviny 20. století, které se nebály otevřeně pojmenovávat rozpory a lži skryté za oficiální ideologií. Historik, estetik, novinář a bývalý člen komunistické strany, který se po nástupu Gottwaldovy garnitury stal trnem v oku mocenským strukturám.

Dlouhodobě se distancoval od stalinistické linie a neváhal kritizovat totalitní praktiky, ačkoliv dříve patřil k přesvědčeným marxistům. Jeho intelektuální čest a názorová nezávislost se však v nových politických poměrech stala smrtelným proviněním.

V roce 1949 byl Kalandra zatčen a spolu s dalšími obviněn ze spoluúčasti na spiknutí s cílem zavraždit Klementa Gottwalda a svrhnout socialistický režim.

Obvinění byla absurdní – žádné důkazy neexistovaly, nebyl nalezen jediný konkrétní čin, kterého by se dopustil. Hříchem se staly pouze jeho texty, projevy a vědecké myšlenky, jež nesouzněly s oficiální propagandou. Proces byl součástí širšího honu na tzv. vnitřní nepřátele, jehož cílem bylo zastrašit nejen opozici, ale i kriticky smýšlející veřejnost. Kalandrovo jméno se ocitlo vedle dalších intelektuálů jako byli Jan Buchal nebo Otto Šling – lidí, kteří byli obětováni ve jménu soudržnosti totalitní linie.

Samotný průběh procesu nesl všechny znaky ideologického divadla.

Obžaloba se opírala o zmanipulovaná přiznání jiných obviněných, jejichž výpovědi byly vynuceny psychickým a fyzickým nátlakem. Kalandra během výslechů odmítal spolupracovat, opakovaně upozorňoval na nesmyslnost obvinění, ale odpor byl vnímaný jako další důkaz údajné viny. V soudní síni působil klidně a důstojně, přestože věděl, že jeho osud je již dávno rozhodnutý. Ortel zněl: trest smrti. Rozsudek byl vykonán v červnu 1950, a to oběšením – ve stejném čase, kdy v pankrácké věznici umírala Milada Horáková. Jeho smrt proběhla téměř v tichosti, bez většího mediálního zájmu, jak si to režim přál.

Záviš Kalandra nebyl revolucionář v tradičním slova smyslu – nikdy nezaložil žádné hnutí, neorganizoval protesty, nevolal po násilí. Jeho hříchem byla pouze myšlenka, svobodné slovo a víra, že pravdu je třeba hledat, nikoli přijímat jako hotovou. Právě tím se stal pro komunistický aparát nebezpečnější než kdokoli jiný. Byl to člověk, který odmítl přestat myslet ve chvíli, kdy se myšlení stalo zločinem. Jeho příběh je varováním, že i beze zbraně lze být obviněn ze zrady – pokud zůstanete věrní pravdě navzdory strachu.

Zvrácená spravedlnost: když soudy přestaly chránit právo a začaly chránit ideologii

Monstrprocesy 50. let nepoškodily jen jednotlivce – rozleptaly samotné základy důvěry v právní stát a zanechaly hluboké jizvy v kolektivní psychice národa.

Zásadní zlom nastal v okamžiku, kdy se právo přestalo uplatňovat jako nástroj spravedlnosti a proměnilo se ve formální rituál, který měl jen legitimizovat rozhodnutí stranického vedení. Soudní síň už nebyla místem objektivního hledání pravdy, ale arénou, v níž se hrály pečlivě nacvičené tragédie.

Státní zástupci se stali horlivými vykonavateli ideových čistek, soudci ztratili autonomii a přihlíželi hrubému porušování všech pravidel právního procesu. Obžalovaní byli zbaveni elementární ochrany, včetně možnosti skutečné obhajoby, a jakákoli snaha odporovat byla vnímána jako důkaz viny.

Atmosféra ve společnosti byla nasáklá strachem a nedůvěrou. Lidé si přestávali být jisti, co je ještě dovoleno říct nahlas, koho je bezpečné navštívit a zda se z běžného rozhovoru nemůže stát důkazní materiál.

V médiích panovala absolutní cenzura, která šířila jen oficiální narativy, a veřejnost byla vystavena jednostranné propagandě, která procesy prezentovala jako nutné a oprávněné očištění společnosti. V tomto prostředí rostla nová generace právníků, která se učila, že loajalita k režimu má přednost před ústavními principy a že rozhodnutí soudu nemá být výsledkem dokazování, ale plněním stranického zadání. Dlouhodobé důsledky tohoto deformovaného právního systému přetrvávaly hluboko do 60. a 70. let a do jisté míry i po roce 1989 – především v důvěře občanů ve spravedlivý soud.

„Soudnictví v 50. letech přestalo být samostatnou institucí s vlastním řádem a etickým základem. Stalo se plně podřízeným nástrojem politické moci, ovládaným přímo z nejvyšších pater komunistické hierarchie. Případy politických procesů byly připravovány dlouhé týdny a měsíce dopředu, v úzké spolupráci mezi Státní bezpečností, ministerstvem spravedlnosti a vedením strany. Nešlo o soudní řízení v pravém smyslu slova, ale o prověřené ideologické operace s předem určeným výsledkem. Soudci, často mladí a nedostatečně zkušení, byli pod enormním tlakem – očekávalo se od nich, že budou vynášet přísné tresty, bez ohledu na pochybnosti či nedostatek důkazů. V některých případech byli dokonce instruováni stranickými orgány, jaký verdikt se má očekávat. Obžalovaní byli systematicky dehumanizováni – v médiích označováni za zrádce, špiony, záškodníky a nepřátele lidu, čímž se připravovala veřejnost na to, že jejich odsouzení je nejen správné, ale nutné. Výslechy byly vedeny bez přítomnosti advokátů, často v naprosté izolaci, doprovázené psychickým nátlakem, fyzickým vyčerpáním a hrozbami vůči rodinným příslušníkům. Doznání, která byla vynucena, se pak stala hlavním důkazem v soudních líčeních – přestože neexistovala žádná objektivní fakta. Celý právní aparát se tímto způsobem stal kolaborantem s totalitní mocí. Ačkoli se po roce 1989 mluvilo o očištění soudnictví, důsledky této deformace přetrvávaly ještě desítky let – v podobě nedůvěry veřejnosti, deformované právní kultury a absence skutečné reflexe ze strany bývalých aktérů těchto zločinů. Nejtragičtější na tomto období není jen počet obětí, ale skutečnost, že soudní moc – která by měla chránit právo a spravedlnost – se dobrovolně stala nástrojem nespravedlnosti a strachu,“ píše Karel Kaplan ve své knize „Nebezpečná bezpečnost: StB jako politická zbraň,“ (Academia, 2009).

Ticho po výkřiku: co monstrprocesy zanechaly v paměti národa

Následky komunistických monstrprocesů se v české společnosti rozplétají dodnes – nejen jako historická křivda, ale jako hluboký otisk v kolektivním vědomí. Tato temná éra československé justice nebyla jen sérií tragických lidských osudů – stala se laboratoří strachu, v níž byla zkoušena poslušnost národa. Procesy neměly jen odstranit konkrétní lidi – měly umlčet celé vrstvy společnosti, které uvažovaly kriticky a myslely samostatně.

Dodnes si mnoho pamětníků vybavuje, jak se doma šeptalo o Horákové, Slánském nebo Kalandrovi – nikdy nahlas, jen potichu, aby to stěny neslyšely. Strach z toho, že i myšlenka může být zbraní, přežíval v lidech dlouhá desetiletí.

Na školách se o těchto procesech nemluvilo – a pokud ano, pak pouze v duchu tehdejší propagandy. Až po roce 1989 začalo skutečné odkrývání pravdy. Byly zveřejněny rozsáhlé archivní materiály, znovu otevřeny soudní případy a uznána nevina popravených. Rehabilitace však nenahradila ztracené životy ani nevymazala utrpení těch, kteří přežili. Některé rodiny se dočkaly symbolického zadostiučinění, jiné zůstaly v anonymitě, protože bolest byla příliš hluboká na to, aby ji bylo možné znovu otevřít. Právě v této rozporuplnosti – mezi spravedlností a nemožností její plné nápravy – leží největší tragédie této epochy.

Zásadním problémem zůstává absence plné odpovědnosti konkrétních viníků. Mnozí soudci, prokurátoři i funkcionáři, kteří se aktivně podíleli na zinscenovaných procesech, po roce 1989 unikli trestu. Někteří se omluvili, jiní mlčeli. Veřejná spravedlnost zůstala částečná a nesmírně pomalá. Ani po dekádách se nepodařilo vytvořit plnohodnotnou právní reflexi této kapitoly, a právníci často upozorňují na to, že nedostatečné vyrovnání s justičními zločiny minulosti umožnilo přežití deformovaných praktik i v nových podmínkách. Nedůvěra ve spravedlnost, která v lidech zakořenila v 50. letech, tak neskončila spolu s režimem – přetrvává v mnoha podobách dodnes.

Ještě výrazněji ale zasáhl tento fenomén do etického rámce společnosti. Vědomí, že nevinný člověk mohl být bez důkazů odsouzen k smrti – a že se tomu přihlíželo, často v tichosti – vytvořilo hluboký mravní otřes.

DŘÍVE JSME PSALI:

Polsko a jeho dvojí okupace českého lidu v minulém století: historický pohled a krutý rok 1968

Nikola Macáková — 24. 09. 2024
V průběhu dvacátého století prošlo Polsko turbulentními obdobími, která zásadně ovlivnila nejen jeho vlastní osudy, ale i geopolitickou situaci v regionu stř...

V očích mnoha lidí přestalo platit, že spravedlnost je pevnou hodnotou – místo toho se začalo věřit, že spravedlnost je relativní a podléhá politickému diktátu. Tento morální relativismus se stal jedním z nejnebezpečnějších odkazů totality. Obava ze ztráty důvěry ve spravedlnost byla – a stále je – aktuálním tématem nejen pro historiky, ale i pro současné soudnictví.

Z příběhů Milady Horákové, Rudolfa Slánského, Záviše Kalandry a dalších obětí vyvstává jedna tíživá pravda: zločiny spáchané ve jménu zákona bývají ty nejtragičtější. Nebyly to výbuchy nenávisti davu, ani individuální šílenství – šlo o systematicky organizované procesy, které měly vypadat jako spravedlnost. Zvenčí formálně čisté, ale uvnitř zcela zkažené. Proto mají tyto příběhy trvalou hodnotu – varují nás, že i v zemi s tradicí právního státu se může spravedlnost změnit ve frašku, pokud se jí zmocní ideologie. Nejde o minulost, kterou lze uzavřít – jde o zkušenost, kterou musíme stále připomínat. Ne kvůli pomstě, ale kvůli tomu, abychom znovu nepřihlíželi tichu, které padá po výkřiku nevinného.


Použité zdroje: ustrcr.cz, pametnaroda.cz, dejinysveta.cz
Použitá literatura: Karel Kaplan – „Nebezpečná bezpečnost: StB jako politická zbraň“,
Vydavatelství: Academia, rok vydání: 2009´, 
Barbara Day – „V obklíčení: Příběh českého undergroundu a Chartistů“,
Vydavatelství: Torst, rok vydání: 2004´, 
Dále použity redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text, bez využití AI technologií.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

UdalostiExtra.cz je online magazín zaměřený na aktuální dění, fascinující příběhy zajímavých osobností, svět celebrit, kulturu i záhady a tajemno. Nabízíme originální články, které vás vtáhnou do děje, a pravidelně rozšiřujeme naše rubriky o atraktivní témata, abyste u nás vždy našli něco nového a inspirativního. Sledujte svět kolem sebe s webem UdalostiExtra.cz – magazínem, který vás baví!

UdálostiExtra je partnerským projektem internetových magazínů ZdravíŽivot a DějinySvěta.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu