Spotřebitelská organizace dTest chrání i ty nejmenší: nebezpečná dětská cestovní postýlka byla stažena z trhu. Proč?
Ideální cestovní postýlka by měla být pohodlná, přenosná a hlavně bezpečná. V testech, které nechala provést spotřebitelská organizace dTest, nevyhověla ze 17 modelů více než polovina vzorků – nesplnily požadavky norem v oblasti bezpečnosti a odolnosti. Tématu se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest, která o tom aktuálně informovala náš magazín.
Testování výrobků určených pro děti se organizace dTest věnuje pravidelně – ať už se jedná o kosmetiku, potraviny, vybavení domácnosti, či pomůcky na cesty, mezi které patří autosedačky nebo právě dětské postýlky. „Na bezpečnost a nezávadnost dětského zboží klademe obzvláště velký důraz,“ uvádí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová a pokračuje: „Na základě výsledků našeho posledního testu dětských postýlek jsme proto podali podnět České obchodní inspekci, aby v případě nevyhovujících modelů zahájila šetření.“
Různě velká pochybení v bezpečnosti, odolnosti nebo stabilitě našly akreditované laboratoře u 10 modelů z celkových 17. Bezpečnostní požadavky i zkušební metody se řídily normami ČSN EN 716-1 +AC a 716-2, které se mimo jiné zabývají tím, zda u výrobku nejsou v dosahu dítěte ostré hrany, vyčnívající součástky, malé díly nebo otvory či mezery. Testy také objevily nedostatečně chráněné zipy, k nimž se můžou probojovat nenechavé dětské prstíky. „U výrobku Coto Baby Samba Lux 2020 hrozilo uvíznutí dětské hlavičky v úložné kapse a při testu stability se postýlka převrátila. Dostala proto nejnižší a v konečném součtu nedostatečné hodnocení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.
Česká obchodní inspekce nařídila tento model na základě podnětu organizace dTest stáhnout z trhu jako potenciálně nebezpečný. V dalších případech jsou výrobky stále předmětem došetřování, a pokud budou shledány nevyhovujícími, pak i tam může být nařízen zákaz k uvedení na trh, povinnost okamžitého stažení výrobků včetně povinnosti zpětného převzetí nevyhovujících výrobků od spotřebitelů.
„Obecně prospěšná organizace dTest vznikla za účelem hájení práv a oprávněných zájmů zákazníků na spotřebitelském trhu. A to je přesně tento případ. Naše testování odhalilo nebezpečný výrobek, jehož používání by mohlo mít i fatální následky. Ale díky našemu podnětu ČOI došlo k jeho stažení, takže by již neměl žádné děťátko ohrožovat,“ uzavírá za dTest šéfredaktorka Hoffmannová.