V Česku vzniká asociace umělé inteligence. Zaměří se na byznys i negativní dopady AI

Publikuje: David Bárta — 05. 09. 2023
Zdroj: Lukáš Benzl
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V Česku vzniká asociace umělé inteligence. Zaměří se na byznys i negativní dopady AI

Rok 2023 je v oblasti umělé inteligence zlomový. Rozvoj nástrojů a možností však přináší také řadu morálních dilemat, právních problémů, byznysových výzev a nelehkých otázek.

O tématu dnes informoval náš magazín Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence s tím, že na tento stav reaguje nově založená Česká asociace umělé inteligence, která si dává za cíl z umělé inteligence udělat příležitost pro lepší život všech občanů České republiky. To vše s velkým důrazem na podporu inovací, etiku a minimalizaci možných negativních dopadů. Kdo za vznikem asociace stojí a jaká plány zakladatelé mají?

DŘÍVE JSME PSALI:

Umělá inteligence v očním lékařství: už teď umí diagnostikovat závažná onemocnění, nahradí v budoucnu lékaře?

David Bárta — 19. 07. 2023
Na světě snad neexistuje obor, který by neovlivnila umělá inteligence (AI). A zdravotnictví není výjimkou.

Networking i právní pomoc zdarma

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) byla založena s cílem podporovat etický rozvoj a využívání umělé inteligence v České republice. Asociace poskytuje členům z řad českých firem i jednotlivců právní pomoc, systematické vzdělávání, konzultace i mediální podporu.

Jsme přesvědčeni, že umělá inteligence má potenciál transformovat řadu odvětví a zlepšit životy lidí po celé České republice,“ říká Lukáš Benzl, ředitel ČAUI. „Proto jsme se společně s Jakubem Kubů a advokátní kanceláří Legitas rozhodli založit asociaci, která bude podporovat rozvoj a praktické využívání AI v České republice. Věříme, že se ČAUI stane důležitou platformou pro diskuzi o AI a spolupráci mezi různými aktéry v této oblasti.“

Zaměřeno na rizika

Umělá inteligence je jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologií na světě, nicméně nese s sebou určitá rizika, jako je diskriminace nebo ztráta pracovních míst. ČAUI není „advokátem“ a bezhlavým podporovatelem umělé inteligence. Naopak se chce zaměřit na etické a sociálně odpovědné používání. ČAUI chce kultivovat prostředí a být pulzující platformou pro otevřenou a kritickou debatu.

Startupy i marketingové agentury

Mezi úvodními členy asociace jsou startupy, marketingové agentury, AI služby i větší technologické společnosti. Na seznamu tak nechybí například DataSentics, WeBoard, AppSatori, Ecomail, Lemonero, TikTokuj.cz nebo Ydeal. Rozjezdu asociace pomáhají také partneři, mezi které se řadí například pracovní portál StartupJobs, akcelerátor Start It ČSOB nebo organizace Czechitas.

Zakladatelé plánují do konce roku několik akcí různých formátů. Unikátní je například Filmový večer s AI, který proběhne 31. října v pražském Kině pilotů. Během večera budou promítány filmy vygenerované umělou inteligencí, program doplní panelová diskuze a předávání cen AI KLAPKA 2023 pro nejlepší české AI tvůrce.

DŘÍVE JSME PSALI:

Umělá inteligence a budoucnost reklamy: konkurence nebo partnerství?

David Bárta — 23. 08. 2023
Artificial intelligence (AI) neboli umělá inteligence. Téma, které se v poslední době hodně skloňuje.

Je čas přijmout výzvu

Vyšší životní úroveň, zrychlení vědeckých objevů, kvalitnější zdravotní péče nebo lepší vzdělávání. To je pouhý zlomek příležitostí, které umělá inteligence potenciálně přináší České republice. Česká asociace umělé inteligence chce být srozumitelnou platformu, která propojí různé úhly pohledu a bude podporovat ty, pro které je rozvoj umělé inteligence neodmyslitelně spojen s etikou, zodpovědností, blahem jednotlivců i společnosti jako celku.

Použité zdroje: asociace.ai
Text: Lukáš Benzl (red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu