Počítač, nebo notebook aneb co vybrat?

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 29. 09. 2023
Zdroj: Kateřina Houšková
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Počítač, nebo notebook aneb co vybrat?

Starý počítač vám odešel do věčných lovišť a vy se rozhodujete pro koupi nového. Nebo snad plánujete někomu koupit dárek?

Podle čeho vybrat, aby vám zařízení doopravdy vyhovovalo? Přinášíme několik tipů.

Dvakrát měř, jednou kupuj

Nejdříve byste se měli zamyslet, za jakým účelem zařízení kupujete. Bude sloužit spíše k domácímu užívání, například sledování filmů, vedení lehké administrativy nebo hraní her nenáročných na paměť? V takovém případě nemusíte koukat po ničem drahém a mnohdy postačí klasický levnější notebook, který navíc můžete vzít i na cesty. Pokud zařízení budete mít na práci, je třeba si vyjasnit, jaké požadavky na něj máte. Pokud jste například grafici nebo profesionální hráči videoher, je jasné, že se budete dívat spíše po výkonnějších modelech a více se budete přiklánět k variantě stolního PC.

Práce na cestách, nebo v kanceláři?

Dalším kritériem, podle něhož se dá vybrat     a ve výsledku hraje významnou roli, je přenosnost zařízení. Studenti se spíše přikloní k laptopu, jelikož jej mohou brát z přednášky na přednášku a využívat ho jako sešit. U pracujících potom záleží také na celkovém výkonu zařízení a v neposlední řadě i na ceně za daný výkon. Možná jste externím redaktorem nebo podnikatelem, který rád pracuje z kavárny nebo na cestách. V takovém případě se vám nejspíš bude hodit o něco kvalitnější notebook s dlouhou výdrží.  Jako grafici nebo filmaři ale spíše sáhnete po výkonu, který je obecně lepší u stolních PC (minimálně v poměru ceny). Dobré je také nezapomínat na výkonnost obrazovky, jelikož některé notebooky nemají dostatečnou svítivost a není tak na ně ve venkovních prostorech příliš vidět. Pokud nechcete investovat do dražších notebooků a máte je pouze na práci z domova, postačí vám zastínění pokoje pomocí rolet nebo žaluzií.

Výdrž a výkon v hlavní roli

Notebook je sice přenosný, má však jednu velkou nevýhodu – výdrž. Buď s sebou musíte neustále nosit nabíječku, nebo pořídit takový, který vám nabídne několik hodin nerušené zábavy a práce. Se stolním počítačem si takové starosti dělat nemusíte, pouze oželíte přenosnost. Zpravidla vám však nabídne také vyšší výkon, který podpoří náročné programy nebo herní systémy. I když dnes existují herní i grafické notebooky s vylepšeným úložištěm, stolnímu počítači se jen málokterý vyrovná.

Přizpůsobení komponentů

Co se týče vyměnitelnosti jednotlivých komponentů, stolní počítač vám v tomto směru vyhoví lépe. Ostatně si ho tímto způsobem můžete sami sestavit, jako to dělají například gameři nebo jiní profesionálové. Dle svých priorit můžete ušetřit na méně potřebných součástkách a peníze investovat do těch důležitějších – například lepší grafické karty. U notebooků je tento proces složitější a mnohdy dražší.

Kolem a kolem

Když si vše shrneme, levný notebook se vám vyplatí ve chvíli, kdy studujete nebo pracujete na cestách, případně nevyžadujete od zařízení mimořádný výkon. Pokud jste profesionál, který ale potřebuje pracovat i mimo kancelář, za výkon a speciální funkce si u notebooku značně připlatíte. Stolní počítače jsou obecně o něco dražší, jelikož vyžadují další příslušenství, jako je monitor, klávesnice nebo myš. Navíc není přenosný. Oproti notebookům jsou však výkonnější, nevybijí se a v případě poruchy je lze snadno opravit.

Použité zdroje: produktvdetailu.cz
Text: Kateřina Houšková 

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu