Opravdu existuje globální oteplování? Nejedná se pouze o další byznys?

Publikuje: David Bárta — 29. 01. 2023
Zdroj: / Autor: Michal Dužda
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Opravdu existuje globální oteplování? Nejedná se pouze o další byznys?

Určitě každý z vás pozoruje, jak globální oteplování hýbe světem. Ale málokoho z vás napadne, že může jít o byznys.

Podle veřejného zdroje wikipedia je toto globální oteplování způsobené člověkem a jeho dopady na průběh počasí na Zemi. Ke změnám docházelo v minulosti také, ale v dnešní době je všechno rychlejší a dynamičtější. Někteří lidé si myslí, že globální oteplování neexistuje. Že je to jen další byznys vědců. Jsou nám tedy po celou dobu předkládány falešné důkazy? Je globální oteplování jedním velkým spiknutím?

Průměrné přízemní teploty vzduchu v letech 2011–2020 ve srovnání s průměrem let 1951–1980. Zdroj: NASA’s Scientific Visualization Studio, Key and Title by uploader (Eric Fisk) / CC BY-SA 4.0

Charakteristika

Globální oteplování má být současným největším ohrožením lidstva. Co když je ale všechno trochu jinak? Řada lidí, mezi jinými i bývalý prezident Václav Klaus tvrdí, že jde jen o jeden velký podvod. Tu smyšlenku globálního oteplování člověkem leckdo vzal za svou. Zatímco podle některých konspiračních teorií je současné oteplování planety pouhým výmyslem a ve skutečnosti nic neexistuje. Podle jiných sice globální oteplování existuje, ale jde o přirozený proces. Prostě prý dochází k přirozenému oteplení planety. A opětovnému ochlazení planety.

Planeta je nyní o 1,2 °C teplejší než v tzv. předindustriálním období, tedy v letech 1850–1900. To je však průměrná hodnota teplotní anomálie pro celou planetu – většina míst na severní polokouli je dnes oproti referenčnímu období teplejší o 2–3 °C. Zdroj: Fakta o klimatu / CC BY-SA 4.0 /

Koncentrace atmosférického CO2 za posledních 650 tisíc let. Zdroj: Fakta o klimatu / CC BY-SA 4.0

Tento graf známý jako Keelingova křivka dokumentuje nárůst koncentrací atmosfé­ric­kého oxidu uhličitého (CO2) mezi lety 1958–2017. Měsíční měření CO2 zobrazuje sezónní oscilace se stoupajícím trendem. Maximum je každý rok, když je na severní polokouli pozdní jaro, a klesá během vegetačního období, tak jak rostliny odstraňují část atmosférického CO2. Zdroj: Delorme, translation by Pavouk / CC BY-SA 4.0

Svět se od roku 1961 oteplil přibližně o 1 °C, různá místa se ale oteplují různou rychlostí. Zatímco pro většinu oceánů nepřesáhlo oteplení 0,8 °C, většina pevniny se otepluje rychleji. K největšímu oteplení, které za posledních 60 let přesáhlo 4 °C, dochází v Severním ledovém oceánu. Zdroj: Fakta o klimatu / faktaoklimatu.cz / CC BY 4.0

Teorie

Podle teorie ale právě tohoto čistě přirozeného procesu zneužívá celá řada vědců, ale především celá řada politiků. Zatímco vědcům jde v tomto případě jen o peníze, které mohou díky strašení zvedající se hladinou oceánů, suchem, nebo naopak záplavami, získat z grantů nebo dotací.

U politiků má být motivace daleko hrozivější. Za pomoci šíření mýtů o globálním oteplováním se totiž snaží získat větší množství vlivu a moci. Výsledkem jsou potom nové zákony a pravidla, kterými se jim podaří nakonec lidskou společnost proměnit. A vytvořit nový světový řád.

DŘÍVE JSME PSALI:

David Bárta — 

Jaké argumenty?

A jaké jsou argumenty odpůrců? Například připomínají, že oxid uhličitý, který je považován za jeden z hlavních příčin tzv. skleníkového efektu, je přeci přirozenou látkou, který se v naší atmosféře běžně vyskytuje. Poukazují také na to, že není jakákoli spojitost mezi extrémními projevy počasí a globálním oteplováním, protože počet záplav a hurikánů je v zásadě stále stejný. Je tedy globální oteplování jeden velký podvod? Nebo se přeci jen s našim klimatem něco děje?

Tající ledovec, ilustrační foto. Zdroj: geralt ze služby PixaBay

Svante Arrhenius

Jeden švédský vědec na konci 19.století vypočítal, že pokud koncentrace oxidu uhličitého se v atmosféře zdvojnásobí, může se její teplota zvednout až o pět stupňů. I když je oxid uhličitý přirozenou součástí naší planety, tak u ní stejně jako u jiných látek záleží na množství.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu