Na další vlnu covidu jsme připravení, hlásí praktici

Publikuje: David Bárta — 21. 09. 2022
Zdroj: Mgr. Vojtěch Šprdlík
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Na další vlnu covidu jsme připravení, hlásí praktici

Přestože počty nakažených covidem-19 opět rostou, podle praktických lékařů není třeba panikařit. Vakcíny a antivirotika ji pomohou zvládnout.

Se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou podle nich bude podzimní vlna zvládnutelná mnohem lépe než dříve. Do jejich ordinací už navíc dorazila „nová“ verze vakcíny proti covidu-19, která lépe chrání i proti variantě omikron. I když od léta očkují druhou posilovací dávkou, prozatím ji praktici doporučují jen rizikovým pacientům s oslabenou imunitou, běžné populaci by měly prozatím stačit dávky tři.

„Je pravděpodobné, že virová zátěž bude s přicházejícím podzimem narůstat a s ní i počty nakažených covidem-19. Věříme ale, že díky kombinaci promořenosti a relativní proočkovanosti české společnosti nás letos nečeká tak náročný podzim jako loni. Všichni jsme o něco zkušenější, jak lékaři, tak pacienti – proto jsem mírný optimista,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., praktický lékař a vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Výrazně se neobává ani silnější epidemie chřipky. „Myslím, že protiepidemická opatření v nás zanechala stopu, což by mohlo pomoci také proti případnému šíření chřipky. To ovšem neznamená, že bychom neměli být ostražití,“ vysvětluje doc. Seifert.

S příchodem varianty omikron podle něj výrazně klesly počty vážných případů, které u svých pacientů zaznamenal – v létě to byly maximálně jednotky lidí. „Kromě zjevného poklesu nebezpečnosti viru a vlivu očkování úbytek vážných případů přičítám možnosti podávat rizikovým pacientům antivirotika. Dosud tedy molnupiravir a každým dnem čekáváme, že bude dostupný i paxlovid. Díky tomu věřím, že případnou podzimní vlnu bychom měli zvládnout lépe než v minulých letech,“ říká doc. Seifert.

Praktici podávají od konce léta zájemcům z řad rizikových pacientů čtvrtou dávku očkování proti covidu-19, zájem je spíše mírný.

„Většinou jde o pacienty v pokročilém věku, kteří trpí dalšími chronickými chorobami a jejich imunita je celkově nižší než u běžné populace. Jinak stále přicházejí pacienti s žádostmi o druhou posilovací dávku očkování. Teď na podzim očekávám, že jich bude přibývat,“ říká doc. Seifert. Praktičtí lékaři už mají navíc k dispozici „novou“ verzi vakcíny Pfizer, která lépe chrání před vysoce infekční variantou omikron a může být použita k druhé posilující dávce. Přes relativně nižší zdravotní riziko, které aktuální mutace koronaviru představuje, praktici připomínají, že i nadále platí protiepidemická opatření.

„V případě pozitivního testu tedy pacient stále absolvuje 7denní izolaci a jeho nejbližší kontakty karanténu, na což by měli pacienti pamatovat. Pokud nebudeme zodpovědní, epidemie může opět nabrat na síle,“ říká doc. Seifert

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu