Galerie Václava Chada otevírá dvě výstavy současných českých umělkyň

Publikuje: Nikola Macáková — 26. 05. 2023
Zdroj: Kateřina Martykánová
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Galerie Václava Chada otevírá dvě výstavy současných českých umělkyň

Skleněné objekty Michaely Spružinové a hyperrealistické obrazy Zuzany Dvorské Šípové mohou zhlédnout návštěvníci galerie na zámku ve Zlíně.

O tématu dnes informovala magazín UdálostiExtra.cz Kateřina Martykánová s tím, že výstavy Serious Play a Identita V budou souběžně zahájeny slavnostní vernisáží ve středu 31. května v 17 hodin. Potrvají pak do začátku září. Nabídnou i komentované prohlídky vedené autorkami. Výstavy jsou také součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, v jehož průběhu budou mít rozšířenou otevírací dobu.

Galerie Václava Chada pro letní období připravila dvě nové výstavy současných českých umělkyň. Pod názvem Identita V představí hyperrealistické obrazy Zuzany Dvorské Šípové, která patří mezi přední české malířky věnující se tomuto směru.

Dílo umělkyně Zuzany Dvorské Šípové. Zdroj: Kateřina Martykánová / Galerie Václava Chada(publikováno se svolením autora)

Příběh cyklu Identita začal nalezením kufru s osobními předměty autorčina dědečka, který měl s sebou při totálním nasazení v městě Gladbeck v Německu. V nalézání souvislostí spojených s předměty denní potřeby malířce pomáhala babička, po jejímž úmrtí a vyklízení domu byly postupně objevovány i osobní předměty ostatních rodinných příslušníků. Pro výstavu v Galerii Václava Chada byly vytvořeny obrazy z cyklu Identita V (2023) – Háčkovaná krajka, Věneček I, Jeho květy, Háčkovaná záclona, které rozšiřují cyklus o příběh prababičky.

Autorka na svých obrazech zachycuje konkrétní předměty či jejich fragmenty, u umělecké interpretace obrazu zdůrazňuje svůj osobní prožitek a vkládá do něj vlastní identitu. Pracuje s oživením vzpomínek a předmětů, které by neměly být zapomenuty v čase,“ přibližuje tvorbu kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková. „Snaží se nám zprostředkovat intimní příběhy, které za nalezenými předměty stojí. Mnohonásobně zvětšené předměty jako by levitovaly v prostoru, samy o sobě se stávají pevným bodem v prázdnu, jak podotýká sama umělkyně.“

Druhá výstava – Serious Play, prezentuje skleněné objekty výtvarnice Michaely Spružinové. Autorka se věnuje náročné technice tažených skleněných nití, ze kterých formuje různé křehké struktury podobající se jemné síti nebo textilii. Vzniklý reliéf nechává lehnout ve sklářské peci, vznikne závěsný obraz. V případě prostorových objektů skládá tenoučké skleněné tyčinky jednu vedle druhé. Primárně pracuje s recyklátem – odpadovým sklem ze skláren, takovým, jakým je, včetně jeho vad a kazů, které přetváří v jí charakteristická díla.

Expozice Serious Play je rozdělena do třech částí. „Vstupní část můžeme nazvat českým přirovnáním Holka krev a mlíko, v následujícím úseku se přeneseme do Exotického pavilonu a v závěru vstoupíme do autorčiny Obrazárny,“ nastínila Miroslava Ptáčková s tím, že při návrhu expozice umělkyně vytvářela i zcela nová díla, zabývala se samotným prostorem galerie a zrealizovala site-specific instalaci. „Každé zcela nezaměnitelné dílo má v sobě ukrytý příběh. Příběh, který je protkán do křehké skleněné sítě a při bližším zkoumání se postupně objevuje.

Výstavy je možné zhlédnout také formou komentovaných prohlídek.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu