Češi méně topí a přemýšlí o jiných palivech

Publikuje: Tomáš Skolek — 29. 06. 2023
Zdroj: Tomáš Skolek
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Češi méně topí a přemýšlí o jiných palivech

Lidé v ČR topí méně a více sledují, kde při vytápění ušetřit. Více než polovina domácností nyní vytápí svůj dům či byt na méně než 20 stupňů.

Tématu se dnes věnoval redaktor našeho magazínu Tomáš Skolek s tím, že vysoké ceny elektřiny a plynu donutily ve vytápění dříve poměrně „pohodlné“ Čechy změnit svůj životní styl. Domácnosti přecházejí na levnější paliva, jako je dřevo, ale i zkapalněný propan v lokalitách bez plynových rozvodů. Ten se v určitém období řadil k spíše dražším palivům, díky stabilním cenám je dnes ale dostupnou alternativou zemního plynu. Lidé také topí méně a více sledují, kde při vytápění domů a bytů ušetřit. Více než polovina domácností nyní vytápí svůj dům či byt na méně než 20 stupňů.

Drahé energie přiměly v posledních měsících mnoho českých domácností k přechodu od zemního plynu a elektřiny na jiná paliva. Lidé oprášili kotle a kamna na dřevo, čemuž také odpovídaly i loňské ceny tuhých paliv – zejména dřeva a dřevních pelet. Mnoho domácností také s blížící se povinnou odstávkou starých kotlů přechází na propan (LPG). Jeho ceny na rozdíl od zemního plynu zdaleka tolik nerostly. Vytápění propanem navíc umožňuje zachovat všechny výhody zemního plynu, jako je pohodlné používání a nově fixace cen, a to bez nutnosti přípojky k distribuční síti.

Levné či drahé palivo? Co třeba propan?

Zatímco dříve se propan řadil spíše k dražším palivům, dnes je jeho cena plně konkurenceschopná. „Často se u potenciálních zákazníků setkáváme s obavou ohledně ceny LPG. Cena propanu skutečně byla poměrně vysoko, a to v několikaletém období asi dekádu nazpět. Odtud zřejmě přetrvává mýtus o drahém propanovém vytápění až dodnes,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „Od té doby však jeho cena výrazně klesala a díky nezávislosti na Rusku rostla během loňské energetické krize minimálně. V současnosti čistý propan zlevnil na 2,45 korun za kilowatthodinu,“ dodává Jiří Karlík s tím, že cena propanu v Česku během plynové krize nikdy nedosáhla úrovně vládního stopu pro cenu zemního plynu.
Fixace letních cen i zálohové platby

Velkou výhodou propanu je zejména možnost předzásobení stejně jako u tuhých paliv. Přitom s rostoucím zájmem o LPG vycházejí dodavatelé zákazníkům vstříc například tím, že umožňují fixaci ceny. „Stejně jako v případě dřeva či uhlí, rovněž propan je mimo topnou sezónu levnější. Zákazníkům proto nově umožňujeme si tuto letní cenu zafixovat i pro budoucí dodávky, a to na dva roky dopředu,“ říká Jiří Karlík a dodává: „Stejně jako u zemního plynu nebo elektřiny si přitom může odběratel nastavit zálohové platby. Propan tak kombinuje výhodu sezónní slevy i možnosti rozložení platby za energii do celého roku.“

Lidé šetří i na topení

Kvůli energetické krizi lidé nejen přechází na levnější paliva, ale začali také výrazně šetřit. Dokládá to výzkum ústavu STEM z letošního ledna. Domácnosti letos podle jeho výsledků snížily svoji měsíční spotřebu plynu o 15 až 20 %, a to i při zohlednění vlivu počasí. Téměř dvě třetiny Čechů pak výrazně ztlumilo vytápění v méně používaných částech domu či bytu.

Obecně jsme také začali topit méně. Ještě na počátku roku 2019 vytápěla svůj byt či obývanou část domu na 20 či méně stupňů jen asi pětina domácností, na začátku letošního roku už to byla celá polovina. Výzkum také ukázal, že energie šetří lidé napříč všemi věkovými skupinami. Výsledky výzkumu ale také doložily, že energetická krize více dopadla na chudší vrstvy obyvatel. Tři čtvrtiny domácnosti, které hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, nějakým způsobem omezily své výdaje a snížily svůj tepelný komfort.

Konkurence elektřiny a zemního plynu v podobě LPG

I proto některé domácnosti přecházejí na LPG také z elektřiny. Propanové vytápění je tradičně optimální variantou zemního plynu v oblastech bez plynové přípojky. Podle údajů Primagasu nejvíce lidí přechází na propanové vytápění po odstávce kotle na uhlí, letos však společnost eviduje v nevídané míře přechody z elektřiny na propan. O to více se nyní po cenovém šoku, který prodělal zemní plyn i elektřina, jeví čistý propan jako smysluplné řešení nejen pro oblasti bez plynové distribuční soustavy.

DŘÍVE JSME PSALI:

Už jste stáhli topení? Pozor na ledviny! Z chladu jim hrozí záněty i dehydratace

David Bárta — 03. 11. 2022
Ve studených měsících mohou naše ledviny dostat pořádně zabrat. Pozor! Nejde jen o klasické prochladnutí nebo záněty.

Zejména v souvislosti s odstávkou starých kotlů na tuhá paliva stojí majitelé mnohých starších budov před rozhodnutím, čím nevyhovující kotel nahradit. Od přechodu na zemní plyn může odrazovat nikoliv jeho cena, která se již stabilizuje, ale překvapivě náklady na vybudování zcela nové přípojky, která je často neúměrně drahá. Překvapivě proto může poměrně často dávat větší ekonomický smysl instalace zásobníku na kapalný propan i v plynofikovaných oblastech,“ upozorňuje Jiří Karlík a dodává, že Primagas hodlá do roku 2040 nahradit veškeré LPG z fosilních zdrojů obnovitelnými alternativami, jako jsou bioLPG, obnovitelný dimethylether (rDME) apod. Stávající kotle a další zařízení kvůli tomu není potřeba měnit – z chemického hlediska jde o stejné, resp. srovnatelné plyny.

Použité zdroje: Primagas
-ts, (redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání