Češi jsou sběratelé, v dubnu se prodal 16mm film s Vinnetouem

Publikuje: Tomáš Skolek — 19. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Češi jsou sběratelé, v dubnu se prodal 16mm film s Vinnetouem

V dubnu se prodal 16mm film s Vinnetouem, LEGO figurky či nejkrásnější mince současnosti, ukazují data největšího českého online tržiště.

Dubnové aukce největšího českého online tržiště Aukro ukazují, že se prodávala údajně nejkrásnější novodobá mince věnovaná založení nového města Pražského, film Vinnetou na 16mm nosiči či sbírka LEGO figurek ze světa Star Wars.

Dvě z dubnových aukcí přesáhly částku půl milionu korun. Za 585 tisíc korun se prodala takzvaná Malá výroční sada svatováclavských dukátů z roku 2018. Zatímco tzv. velké sady existuje sto kusů, malé sady bylo vyraženo jen kusů pět, což ji činí extrémně vzácnou. Za 550 000 Kč se prodaly také 4 zlaté mince České národní banky z cyklu Koruna česká ražené v roce 1996. Sada obsahovala 10 000 Kč Pražský groš, 5 000 Kč Malý groš, 2 500 Kč Tolar moravských stavů a 1 000 Kč Třídukát slezských stavů. Ozdobou sbírky nového majitele se stala zlatá pamětní mince 10 000 Kč z roku 1998. „Mince oslavuje založení nového města Pražského v roce 1348 a na sklonku tisíciletí byla ohodnocena jako nejkrásnější zlatá mince na světě,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro k aukci mince prodané za 325 000 Kč.

V dubnu frčely aukce auto-moto veteránů. Za 404 tisíc korun si mohl poskládat svůj motocykl JAWA 500 OHC typ 15/02 výherce aukce, kterou sledovalo 291 uživatelů Aukra. Z oblasti starožitností a umění se v dubnu prodala například socha Eva od významného českého sochaře Olbrama Zoubka. „Zoubkova expresivní díla mají vysokou hodnotu pro jejich uměleckou kvalitu a historický význam. Socha Eva se prodala za téměř 283 tisíc korun,“ dodal k aukci Pavel Krejčíř. Za částku 225 tisíc korun se prodaly Hodiny Boulle (Napoleon III) z období kolem roku 1850.

Dílo s názvem Pásmo od Guillaume Apollinaira, vydané v roce 1919 a ilustrované Josefem Čapkem se prodalo v aukci za 57 000 Kč. “Jde o původní vydání, kterého existuje pouze 500 výtisků. Prodaný exemplář měl číslo 17 a byl podepsaný umělcem,” dodal k aukci Pavel Krejčíř. Kultovní film Vinnetou z roku 1963 se prodal na 16mm filmu za 35 200 korun. V aukci přihazovalo 6 filmových fanoušků. LEGO patří k nejznámějším hračkám na světě a mnohé LEGO sady či figurky mají dnes již sběratelskou hodnotu. Například 20 figurek ze světa Star Wars se v dubnu na Aukru prodalo za necelých 20 tisíc korun. Předposlední aukcí žebříčku top 10 pak byla kniha Julese Verna s názvem Trosečník z Cynthie, která se prodala za 19 tisíc korun. A top ten završil prodej sbírky 11 publikací edice Spisy H. P. Lovecrafta v 1. vydání s ilustracemi od Káji Saudka.

(redakční text)*

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu