Zánět žil: zákeřný nepřítel v našem cévním systému

Publikuje: Nikola Macáková — 07. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Zánět žil: zákeřný nepřítel v našem cévním systému

Žíly vedou z orgánů do plic oxid uhličitý a odpadní látky buněk, v plicích se na kapilárové úrovni spojují s plicními sklípky a tepnami, které si berou kyslík a ten poté rozvážejí do celého těla.

Jaké jsou rizikové faktory tohoto onemocnění, jak vzniká zánět žil, jaké jsou jeho příznaky a jak se léčí? Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že žíly jsou v našem těle nepostradatelnou součástí.

Žíly, s jejichž funkcí jsme se mnohdy vědomě nikdy nesetkali, hrají klíčovou roli v našem těle. Jsou prostředníky, které nám umožňují přepravovat kyslík a živiny do buněk a zároveň odvádět odpadní látky zpět k orgánům, které je zpracovávají. Tyto úkoly jsou pro náš organismus zásadní a nemohou být opomíjeny. Jednou z nemocí, která může tuto složitou síť narušit, je zánět žil, ať už povrchových nebo hlubokých.

Rizikové faktory

Existuje několik faktorů, které mohou zvyšovat riziko vzniku zánětu žil. Jedním z nich je pohyb. Pokud sedíte dlouhé hodiny bez pohybu, jako například během dlouhých letů či při dlouhodobém sezení před počítačem, zpomaluje se krevní oběh a vytváří se vhodné prostředí pro tvorbu sraženin, které mohou vést k zánětu žil. Dalším faktorem je stárnutí. S věkem se stěny žil stávají méně pružnými a mohou se více poškozovat. Genetická predispozice hraje také roli, pokud má někdo v rodině zánět žil, může to zvýšit riziko i pro ostatní členy rodiny. Dalšími faktory jsou obezita, hormonální léčba, těhotenství a kouření.

Vznik zánětu žil

Zánět žil, známý také jako flebitida, může postihnout žíly na povrchu těla (povrchová flebitida) nebo hluboko v těle (hluboká žilní trombóza). Povrchová flebitida obvykle vzniká v důsledku poškození žíly nebo infekce. Může se projevovat bolestí, zarudnutím, otokem a citlivostí v místě postižené žíly. Hluboká žilní trombóza je závažnějším onemocněním. Vzniká, když se v žíle vytvoří krevní sraženina (trombus). Tato sraženina může zablokovat krevní tok a vést k vážným komplikacím, jako je plicní embolie.

Příznaky zánětu žil

Příznaky zánětu žil mohou být různé, a to v závislosti na tom, jaký typ zánětu žil postihuje. U povrchové flebitidy mohou zahrnovat:

  • Bolest v místě postižené žíly.
  • Zarudnutí a otok v okolí postižené žíly.
  • Citlivost a teplotní změny na dotek.
  • U hluboké žilní trombózy mohou příznaky zahrnovat:
  • Silnou bolest v noze, obvykle v jedné noze.
  • Otok nohy a kotníku.
  • Zvýšená teplota v postižené noze.
  • Modřiny nebo zarudnutí kůže.

Pokud máte podezření na zánět žil, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba

Léčba zánětu žil závisí na jeho typu a závažnosti. Povrchová flebitida se obvykle léčí odpočinkem, studenými obklady a nesteroidními protizánětlivými léky. Hluboká žilní trombóza vyžaduje často léčbu antikoagulanci (léky na ředění krve), aby se zabránilo dalšímu vytvoření sraženin a riziku plicní embolie.

Léčba je u obou zánětů podobná s tím rozdílem, že zánět hlubokých žil je komplikovanější a člověk musí být hospitalizován. Podávají se mu léky na ředění krve. Musí si bandážovat nohu, studené obklady, antibiotika, klid na lůžku. Zánět žil není jednoduché onemocnění a pokud se neléčí může dojít k embolii plic nebo velkým otokům na končetině. Pokud máte některé příznaky výše napsané, určitě vyhledejte lékaře. Diagnostika je velice jednoduchá a vůbec nebolí,“ píše k tématu web symptomy.cz.

Prevence je také důležitým aspektem v boji proti zánětu žil. Pokud často dlouhodobě sedíte nebo stojíte, snažte se pravidelně pohybovat nohama, aby se krev lépe cirkulovala. Nosíte-li kompresní punčochy, můžete snížit riziko vzniku zánětu žil. Důležité je také dodržovat zdravý životní styl, omezit kouření a dbát na vyváženou stravu.

Léčba zánětu žil je zásadní pro zamezení vážným komplikacím. Jestliže se setkáte s jakýmikoli příznaky, které by mohly naznačovat zánět žil, neměli byste váhat a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčovými faktory pro úspěšné zvládnutí tohoto onemocnění. Nezapomeňte také na prevenci a zdravý životní styl, abyste minimalizovali riziko vzniku zánětu žil. Vaše zdraví je vaším nejcennějším statkem, a proto stojí za to o něj pečovat a chránit ho před skrytými nebezpečími, která mohou číhat uvnitř našeho těla.

Použité zdroje: symptomy.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu