Vrcholovým manažerům hrozí předčasná andropauza. Mužský „přechod“ u nich často nastává už kolem čtyřicítky

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 03. 2023
Zdroj: Mgr. Markéta Pudilová / MaVe PR.
Úvodní stránka » Zdraví » Vrcholovým manažerům hrozí předčasná andropauza. Mužský „přechod“ u nich často nastává už kolem čtyřicítky

Stres, nedostatek spánku a hektický životní styl – to vše způsobuje, že u stovek českých mužů nastupuje předčasně andropauza.

Stav, kdy dochází k poklesu mužského hormonu testosteronu, lze přirovnat k ženské menopauze. Muži v andropauze jsou ohroženi mrtvicí, vysokým tlakem i depresí. Testosteron mohou do těla vrátit například pomocí speciálního gelu nebo injekční formou. Jeho hladiny si mohou nechat změřit i u praktického lékaře. Právě o možnostech léčby andropauzy budou praktici diskutovat na 17. kongresu primární péče, který začíná 24. března. O tématu dnes informovala magazín UdálostiExtra Markéta Pudilová z MaVe PR.

K poklesu mužských hormonů dochází nejčastěji kolem 50. roku věku. Dnes se s ním ale čím dál častěji sekáváme u mladších mužů. Typickým příkladem jsou vrcholoví manažeři, kteří jsou vystaveni dlouhodobému stresu. Mají nedostatek kvalitního spánku, jejich mozek nedokáže takzvaně vypnout, a oni se tak vůbec nedostanou do hlubší fáze spánku, ve které tělo produkuje nejvíce testosteronu,“ vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Nedostatek testosteronu se následně projevuje únavou, depresivními stavy, výkyvy nálad, zhoršenou imunitou i poklesem zájmu o sex. Při dlouhodobém nedostatku pohlavního hormonu pak u mužů častěji dochází k potížím s vysokým krevním tlakem a mohou mít i horší průběh zánětu prostaty. Jsou také více ohroženi mrtvicí a řídnutím kostí neboli osteoporózou.

„Zatímco u menopauzy dochází k prudkému poklesu hladin hormonů, u andropauzy vidíme úbytek postupný. Je proto důležité odhalit potíže pramenící z nastupující andropauzy včas a začít ji léčit,“ říká MUDr. Turčan. Pacienti s nepříjemnými projevy andropauzy mají v současnosti k dispozici dva typy léčby: testosteron mohou do těla dodávat pomocí injekcí přibližně jednou za tři měsíce nebo tři týdny nebo si pravidelně na tělo nanášet gel s obsahem hormonu. „U testosteronové léčby může docházet ke zvýšené tvorbě červených krvinek a houstnutí krve. Riziko ucpání tepny je nejvyšší v prvních třech až dvanácti měsících od zahájení léčby. Gel je nejšetrnější a nejbezpečnější volbou, protože má v tomto směru nejnižší riziko, napodobuje přirozené kolísání hladin testosteronu v průběhu dne a také jej můžeme v případě potíží ihned vysadit. Při aplikaci injekcí zůstává dávka hormonu v těle minimálně tři týdny až tři měsíce v závislosti na typu použité injekce,“ popisuje MUDr. Turčan. Testosteronový gel také nebrání vlastní tvorbě hormonů v těle, zatímco injekce vlastní tvorbu testosteronu úplně zastaví a nahradí umělým hormonem.

Andropauzu mohou muži řešit se sexuologem, andrologem nebo endokrinologem. Drtivá většina pacientů se ale se svými problémy obrací na praktického lékaře.

Preventivní prohlídky nám umožňují odhalit u pacientů andropauzu včas. Málokdo vyhledá specialistu s tím, že ho trápí výkyvy nálad. My přitom víme, že může jít o jeden z prvních příznaků andropauzy. Na základě rozboru krve vyhodnotíme hormonální hladiny pacienta a v případě potřeby mu nabídneme testosteronový gel, který si, pokud mu jej napíše praktický lékař, bohužel musí plně hradit sám. Pokud mu jej předepíše odborník, dostane i příspěvek od zdravotní pojišťovny. Šance na diagnostiku je ale největší právě u praktických lékařů v rámci preventivní prohlídky. Důležité je však správné vyhodnocování laboratorních vyšetření u andropauzy, což bude jedním z důležitých témat letošního Kongresu primární péče,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Andropauza jednou nastane u všech mužů, podobně jako menopauza u žen. S předčasným „přechodem“ lze ale bojovat a také zmírnit jeho příznaky. Odborníci doporučují pravidelnou fyzickou aktivitu a dostatečný odpočinek. Stav hormonů také významně ovlivňuje strava – poklesem hladiny testosteronu více trpí obézní muži, jimž se v tukových tkáních tvoří ženské hormony.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu