Úpal a úžeh: dvě nebezpečná onemocnění, která se mohou projevit podobně

Publikuje: Nikola Macáková — 02. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Úpal a úžeh: dvě nebezpečná onemocnění, která se mohou projevit podobně

Mezi nejčastější letní potíže patří ty způsobené slunečními paprsky – úpal nebo úžeh. Obě tyto nemoci mohou mít velmi podobné příznaky.

Mnoho z nás se mylně domnívá, že se jedná o stejné onemocnění. Není tomu tak – oba stavy se liší ve svých projevech i následcích. Oba jsou však zároveň velmi závažné, a rozhodně není radno je podceňovat. Pokud se totiž onemocnění neřeší včas, může dojít například k poškození mozku i dalších orgánů. V případě příznaků úpalu nebo úžehu je proto třeba ihned zahájit první pomoc,“ uvádí v úvodu k tématu soukromá klinika EUC.

Co ale dělat, pokud lékař není nikde poblíž?

Úpal i úžeh jsou nemoci způsobené vysokými teplotami. „Zatímco při úžehu dochází především k přehřátí mozku, úpal dokáže potrápit celé tělo. Oběma nemocemi jsou nejvíce ohroženy děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Podceňovat bychom je však neměli ani v případě, že do rizikových skupin nepatříme,“ uvádí dále klinika EUC.

Úpal neboli přehřátí organismu

Úpal je onemocnění typicky způsobené horkem a nedostatkem čerstvého vzduchu. Dojít k němu může nejen během exotické dovolené na prudkém slunci, ale i mimo přímé sluneční záření, třeba v horkých a nevětraných prostorech. „Obvyklá teplota lidského těla je 36,0 až 36,9 °C, při úpalu se ale může vyšplhat až na 40 °C. Tělo následně nezvládá odvádět nadbytečné teplo, což se projeví zvýšenou teplotou, nevolností, suchou a začervenalou kůží nebo zrychleným tepem či dýcháním. Ve vážnějších případech může dojít i ke ztrátě vědomí,“ upozorňuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Úžeh neboli slunečný úpal

Úžeh je přehřátí mozku, za které může vždy pouze slunce. Mezi příznaky onemocnění patří celková slabost, vyčerpání nebo zvracení. Projevuje se ale i teplou nebo dokonce spálenou kůží. Mezi symptomy úžehu patří i zvracení a horečka. „Na dovolené doporučuji řídit se jednoduchými pravidly, kterými lze úžehu i úpalu zabránit. Neměli bychom zapomínat na pravidelný pitný režim. Vhodné je také vyhnout se přímému slunci a opalovat se ideálně třeba pod slunečníkem nebo ve stínu. Nezbytná je i pokrývka hlavy,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská.

Přehřátí organismu je stav, při kterém nekontrolovaně stoupá jeho teplota. Nejedná se tedy o horečku, kdy je vzestup teploty řízen vnitřními regulačními mechanismy v mozku,“ píše k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Příčiny přehřátí

Vysoká zevní teplota spojená s:

  • dehydratací – nedostatkem vody v těle
  • blokádou pocení (otrava atropinem)
  • vysokou zevní vlhkostí
  • fyzicky náročnou činností

Projevy přehřátí

Zvýšená teplota či změna chování, a u některých pacientů nastávají i křeče. Pozor! Úpal či úžeh obě tyto nemoci mohou mít velmi podobné příznaky.

Léčba přehřátí

Stín, vlhké zábaly, podpora odpařování (ovívání, fén, větrák), příjem tekutin, příjem minerálů (soli).

Lékař poradí s přehřátím i na dálku

Léčba úžehu i úpalu je velmi podobná – klíčový je odpočinek v chladné místnosti a dostatečný přísun čerstvého vzduchu a tekutin. Odpočívat bychom měli vleže se zdviženýma nohama. Důležité je i dostatečně pít – vhodná je voda, neslazené čaje i minerální nápoje. Ty bychom ale měli popíjet jen v malých doušcích, aby tekutiny nevyvolávaly zvracení. Úlevu mohou přinést i studené obklady na čelo nebo chladivá koupel. V případě zhoršení stavu je nezbytné ihned vyhledat lékařskou pomoc nebo přivolat zdravotnickou záchrannou službu.

Ne vždy ale máme lékaře nablízku, nebo si v exotické cizině nevíme rady, na koho se obrátit, či jak své potíže místnímu lékaři popsat. V takovém případě můžeme využít odborné konzultace s lékařem na dálku a v češtině. Skrze tuto platformu se s praktickým lékařem lze spojit pomocí chatu nebo videohovoru kdykoliv a odkudkoliv,“ dodává k tématu soukromá klinika EUC na svém webu.

První pomoc

Ochlazujeme omýváním vodou (ne ledovou), pobytem ve větrané místnosti či ve stínu. Každopádně mimo slunce a dusné prostředí. Podáváním studených obkladů, a hlavně dostatkem tekutin. Nejdůležitější je snížit teplotu těla na 38,5 °C. Pokud by teplota klesla rychle pod tuto hranici, pacient může upadnout do šoku. Pravidelná kontrola vitálních funkcí a tělesné teploty. Přivolání lékaře.

DŘÍVE JSME PSALI:

Opalování v létě: přehled výhod, nevýhod a důležitost ochrany před sluncem

David Bárta — 04. 07. 2023
Když nás sluneční paprsky hřejí na kůži a dovolují nám vychutnat si slastné letní dny. Pozor na zdraví!

Zdravý člověk většinou úpal zvládne bez větších obtíží. Některé skupiny lidí, kteří jsou více ohroženi (staří lidé, děti, lidí s onemocněním srdce a další) mají komplikace, a jejich stav vyžaduje lékařskou péči. V takových případech musíme hlídat jejich životní funkce, v případě ztráty vědomí uložit do stabilizované polohy a volat ZZS na čísle 155,“ dodává Wikipedia.

Použité zdroje: Klinika EUC (MUDr. Petra Bomberová Kánská), Wikipedia (Přehřátí organismu)
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu