Štítná žláza a její vliv na zdraví: jak strava ovlivňuje její činnost

Publikuje: Nikola Macáková — 18. 08. 2023
Zdroj: (autorský text)
Úvodní stránka » Zdraví » Štítná žláza a její vliv na zdraví: jak strava ovlivňuje její činnost

Štítná žláza, malý orgán umístěný na přední straně dýchací trubice pod „Adamovým jablkem“, může mít obrovský vliv na náš zdravotní stav.

Tato drobná žláza hraje klíčovou roli v regulaci metabolismu, který ovlivňuje spalování potravy a kyslíku, čímž zajišťuje energii nezbytnou pro růst, aktivitu a dokonce i reakce na stresové situace. Ovšem její správná funkce není samozřejmostí, a právě strava může hrát v této oblasti zásadní roli.

Pro zachování normální činnosti štítné žlázy je ve stravě nezbytný jod. Jeho nedostatek je jedním z celosvětově nejběžnějších onemocnění zaviněných výživou: způsobuje stav zvaný endemická struma. Výraz se užívá pro zvětšení štítné žlázy, které je pro tento stav charakteristické,“ uvádí web abecedazdravi.cz.

Význam jodu pro štítnou žlázu

Jedním z klíčových prvků, který ovlivňuje správnou funkci štítné žlázy, je jód. Tento stopový prvek je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Nedostatek jodu může mít vážné následky a vést k onemocnění nazývanému endemická struma, což je zvětšení štítné žlázy, které je charakteristické pro oblasti s nedostatkem jodu.

Význam jodu pro optimální funkci štítné žlázy: klíč k zdraví a rovnováze

Štítná žláza, přestože velká jen jako mateřská pěst, nese na svých bedrech nesmírnou zodpovědnost za náš celkový zdravotní stav. A jedním z nejdůležitějších prvků, který se podílí na její správné funkci, je jód. Tento stopový prvek může působit jako drobná část skládačky, ale jeho role je nezastupitelná, a to nejen v regulaci hormonálního systému, ale také v udržování celkové rovnováhy v těle.

Jód jako stavební kámen hormonů štítné žlázy

Štítná žláza vytváří dva klíčové hormony, tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), které mají nepředstavitelně významný vliv na téměř všechny procesy v těle. Tento komplexní systém hormonů řídí rychlost našeho metabolismu, srdeční frekvenci, tělesnou teplotu a dokonce i naši náladu. Aby byly tyto hormony vytvořeny a udržovány v optimálním množství, je nezbytný dostatečný příjem jodu. Jód je tím stavebním kamenem, který se podílí na syntéze těchto klíčových hormonů.

Nedostatek jodu: struma a jeho varování

Nedostatek jodu v těle může mít vážné následky. Jedním z těchto důsledků je vznik endemické strumy, což je zvětšení štítné žlázy, které je někdy dobře viditelné na krku a získalo název „kropenka“. Tato reakce je tělem způsobena jako snaha kompenzovat nedostatek jodu pro tvorbu hormonů. Kropenka není jen estetickým problémem – může také narušit funkci štítné žlázy a vést k problémům s polykáním a dýcháním.

Endemická struma je zejména charakteristická pro oblasti s nedostatečným množstvím jodu v půdě a vodě. V těchto regionech je prevence klíčová, a to především skrze správnou stravu.

Strava bohatá na jód: posilování zdraví štítné žlázy

Abychom udrželi štítnou žlázu v optimálním stavu a minimalizovali riziko nedostatku jodu, je důležité zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na tento stopový prvek. Mořské ryby a řasy patří mezi ty nejbohatší zdroje jodu, a tak by měly hrát významnou roli ve stravě. Kromě toho jsou také vhodnou volbou vejce, jogurt, mléko, tvrdý sýr a potraviny obohacené jodizovanou solí,“ uvádí k tématu web vyziva.danjutsu.com.

Pozornost k dostatečnému příjmu jodu je klíčová, i když nedostatek jodu v rozvinutých zemích není tak běžný. Zahrnutím jódově bohatých potravin do jídelníčku můžeme podpořit správnou funkci štítné žlázy a udržet náš metabolismus a celkovou vitalitu v optimálním stavu,“ píše dále web vyziva.danjutsu.com.

Strava bohatá na jód

Většina rozvinutých zemí má dnes dostatečný přístup k jodu, díky čemuž je nedostatek jodu vzácným jevem. Nicméně, je důležité si dávat pozor na správný příjem jodu, zejména pokud žijete v oblastech, kde je jeho dostupnost omezená. Jód je bohatě obsažen v mořských rybách, řasách, vajíčkách, jogurtu, mléce, tvrdém sýru a jodizované soli.

Strava při poruchách štítné žlázy

Pokud se potýkáte s poruchou štítné žlázy, je důležité přizpůsobit svou stravu tak, aby podpořila léčbu a minimalizovala případné nepříznivé dopady.

Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

Při snížené činnosti štítné žlázy je metabolismus zpomalený, což může vést k nárůstu hmotnosti, únava a dalším nepříjemným symptomům. Kromě léčby doporučené lékařem může správná strava pomoci. Zohledněte tyto body:

  • Zvýšený příjem jodu: přestože snížená činnost štítné žlázy není vždy způsobena nedostatkem jodu, dodatečný příjem jodu může být užitečný. Zahrňte do své stravy mořské ryby, řasy, jodizovanou sůl a potraviny bohaté na jód.
  • Podpora zdravého zažívání: vhodný příjem vlákniny z ovoce, zeleniny a celých obilovin může podpořit zdravé zažívání, které může být někdy narušeno při snížené činnosti štítné žlázy.
    Zvýšená činnost štítné žlázy (hyperaktivní štítná žláza)

Při zvýšené činnosti štítné žlázy dochází k nadměrné produkci hormonů, což může mít za následek zrychlený metabolismus, ztrátu hmotnosti a nervozitu. Kromě léčby je důležité dbát na vhodnou stravu:

  • Omezení stimulantů: Omezte konzumaci kofeinu a podobných stimulantů, které mohou zhoršit symptomy nervozity a nepokoj.
  • Snížení příjmu jodu: Přílišný příjem jodu může zvýšit produkci hormonů štítné žlázy. Snažte se omezit konzumaci mořských ryb a silně jodizovaných potravin.
DŘÍVE JSME PSALI:

Obezita, zdraví a boj s nadváhou: cesta k zdravějšímu životu

Nikola Macáková — 17. 08. 2023
V dnešní uspěchané a moderní společnosti se stává obezita stále větším problémem, který ovlivňuje zdraví a kvalitu života lidí po celé...

Správná funkce štítné žlázy je klíčová pro udržení celkového zdraví. Strava hraje v této rovnováze významnou roli. Bez ohledu na to, zda trpíte poruchou štítné žlázy nebo ne, je důležité se stravovat vyváženě a zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na jód a další živiny pro podporu zdraví štítné žlázy. V případě vážnějších problémů vždy konzultujte se svým lékařem, který vám poskytne přesné rady a doporučení.

Použité zdroje: vyziva.danjutsu.com, abecedazdravi.cz
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu