Jak zatočit s dnou: změna životního stylu a sebekázeň jako klíč k úspěchu

Publikuje: David Bárta — 20. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Jak zatočit s dnou: změna životního stylu a sebekázeň jako klíč k úspěchu

Moderní doba nám přináší pohodlnosti a komfort, které jsou často spojeny s nezdravými stravovacími návyky a nedostatečnou fyzickou aktivitou.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že tento zdánlivě nevinný životní styl však může vést k vážným zdravotním problémům, včetně metabolických onemocnění, jako je dna, známá také jako pakostnice. Oteklý palec u nohy bez zjevné příčiny může být varovným signálem, který nás má motivoval ke změně našeho životního stylu a k větší sebekázní.

Nemoc králů, jak se tomuto metabolickému onemocnění říká, způsobuje hromadění kyseliny močové v organismu. K němu dochází dlouhodobým příjmem purinů do těla. Můžeme si za to většinou sami, puriny jsou totiž obsažené ve stravě bohaté na bílkoviny (červené maso, mořské plody, vnitřnosti). Podobně funguje i nadměrná konzumace alkoholu. Dna často trápí lidi, kteří se léčí s nějakým dalším onemocněním, například s chudokrevností (anémií), lupénkou, selháním ledvin nebo jsou po transplantaci orgánů. Kriticky nebezpečný je metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol),“ uvádí k tématu web abecedazdravi.cz.

Dna, nazývaná také nemoc králů, je onemocnění spojené s hromaděním kyseliny močové v organismu. Jak k tomu dochází? Dlouhodobým příjmem látek zvaných puriny, které jsou obsaženy v některých potravinách, včetně masa a alkoholu, dochází k tvorbě kyseliny močové. Pokud se tato kyselina nevyplavuje z těla dostatečně efektivně, může se ukládat v kloubech a způsobovat bolestivé záněty, zejména v palci nohy.

Není náhodou, že dnavá onemocnění byla kdysi spojována s přepychovým způsobem života a nadměrnou konzumací potravin a nápojů. To je důvod, proč se jí také přezdívá „nemoc králů“. Nicméně i běžní lidé dnes mohou trpět touto nepříjemnou chorobou kvůli špatným stravovacím a životním návykům.

Prvním krokem k tomu, jak zatočit se dnou, je uvědomit si význam našeho životního stylu. Pravidelná fyzická aktivita je základem zdraví a prevence mnoha onemocnění. Pohyb nám nejen pomáhá udržet váhu pod kontrolou, ale také podporuje lepší metabolickou funkci a eliminaci odpadních látek z těla, včetně kyseliny močové. Stačí i krátká procházka denně, abychom udrželi své klouby v kondici.

DŘÍVE JSME PSALI:

Cysty: příčiny, projevy, druhy a cesty k léčbě

Nikola Macáková — 16. 08. 2023
Cysta je dutina s vlastní výstelkou vyplněná tekutinou nebo jiným obsahem. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Dalším klíčovým faktorem je změna stravovacích návyků. Potraviny s vysokým obsahem purinů, jako jsou maso, ryby a alkohol, by měly být konzumovány s mírou. Místo toho bychom měli upřednostňovat potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a luštěniny. Tyto potraviny nejenže pomáhají kontrolovat hladinu kyseliny močové, ale také poskytují tělu důležité živiny pro správnou funkci.

Sebekázeň hraje významnou roli v úspěchu při zvládání dny. Dodržování doporučení týkajících se stravování a životního stylu může být náročné, ale je to klíčové pro dosažení dlouhodobých výsledků. Změna životního stylu není pouze dočasným opatřením, ale investicí do našeho budoucího zdraví a pohody.

TABULKA:

Co jíst:

 • Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
 • Brambory, mrkev, celer
 • Banány, třešně, pomeranč, kiwi, avokádo, jahody
 • Mléčné výrobky
 • Celozrnné potraviny
 • Luštěniny
 • Káva, čaj
 • Vitaminové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje
 • Způsob přípravy jídel: dušení, vaření, vaření v páře

Čeho se vyvarovat:

 • Alkoholu
 • Vnitřností
 • Smažených jídel
 • Sladkých nápojů
 • Kvasnic
 • Červeného masa, sardinek, tuňáka, pstruha, krevet, kaviáru
 • Pražených ořechů a potravin s olejem, který prošel varem
 • Čokolády, kakaa
 • Ostrých a kořeněných jídel
 • Kouření

Oteklý palec u nohy by neměl být přehlížen. Je to varování našeho těla, že je třeba něco změnit. Metabolická onemocnění, jako je dna, nám připomínají, že naše zdraví je v našich rukou. Změna životního stylu a sebekázeň jsou klíčové faktory, které nám mohou pomoci zatočit se dnou a žít plnohodnotný a bezbolestný život. Vaše tělo je váš palác – mějte o něj pečlivou péči.

Použité zdroje: abecedazdravi.cz, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu