Chrápání: kdy se stává noční můrou? Každý z nás zná alespoň jednu osobu, která trpí chrápáním. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.
Někdo se s tímto problémem potýká jen občas, jiný bohužel každou noc. Chrčení a hlasité chrápání může být nejen pro samotného postiženého, ale i pro jeho okolí velkým problémem. Co toto onemocnění způsobuje a jak se s ním dá vypořádat?
„Chrápání je zvuk způsobený vibrací vzduchového sloupce během spánku. Většinou postihuje starší osoby a častěji muže než ženy. Občasné chrápání není nebezpečné, a bývá způsobeno nejčastěji rýmou. Časté chrápání však může být způsobeno otokem hlasivek, zánětem v nejhorším případě i zvětšujícím se nádorem. V těchto případech by postižená osoba měla co nejdříve navštívit lékaře,“ uvádí k tématu web symptomy.cz.
Co způsobuje chrčení?
Chrápání je zvukový projev, který vzniká při dýchání během spánku. Zvuk chrčení vzniká, když proud vzduchu při dýchání způsobuje vibrace v měkkých tkáních v hrdle. Hlavní příčinou chrápání je uvolnění svalů v oblasti hrdla a patra během spánku. K tomu může docházet z několika důvodů, jako jsou:
- Zvětšené mandle a adenoidy: u dětí je častou příčinou chrápání zvětšené mandle a adenoidy, které zúžují dýchací cesty.
- Obezita: u lidí s nadváhou nebo obezitou se může tuk ukládat také v oblasti krku, což může způsobit stlačení dýchacích cest.
- Konzumace alkoholu a sedativ: alkohol a některé léky mohou uvolňovat svaly, což může zvýšit pravděpodobnost chrápání.
- Poloha těla: někdy může chrčení záviset na poloze, ve které spíte. Například chrčení na zádech je častější než chrčení v jiných polohách.
Chrápání u dětí
Chrápání není výhradní doménou dospělých. Mnoho dětí trpí tímto problémem, a to zejména kvůli zvětšeným mandlím a adenoidům. Pokud vaše dítě chrčí pravidelně nebo má obtíže s dýcháním během spánku, je důležité konzultovat tuto záležitost s lékařem. Léčba u dětí může být odstranění těchto zvětšených tkání, což může výrazně zlepšit jejich kvalitu spánku.
Jak se dá chrčení a chrápání léčit?
Léčba chrápání závisí na jeho příčině. Pokud je příčinou zvětšených mandlí nebo adenoidů, může být nutný chirurgický zákrok. U dospělých se může doporučit změna životního stylu, jako je zhubnutí, omezení alkoholu a sedativ, změna spánkové polohy nebo použití speciálních pomůcek na snížení chrápání.
Existují také různé pomůcky, jako jsou chrápací roušky a záplata na nos, které mohou pomoci otevřít dýchací cesty a snížit vibrace v měkkých tkáních.
Následky chrápání
„Osoba s chrápáním se obvykle potýká těsně po probuzení se suchostí v ústech, taktéž i s bolestí hlavy. Tito lidé jsou náchylnější k zástavě dechu, ta má kratší interval. U chrápajícího člověka se může projevit v denních hodinách spánkový deficit, srdeční a cévní choroba. Kromě toho má větší sklon k rozvoji poruchám paměti a jiných forem kognitivních poruch,“ dodává k tématu web symptomy.cz.
Je důležité brát chrápání vážně, neboť může mít negativní dopad na kvalitu spánku a zdraví postižené osoby a jejího okolí. Pokud trpíte nebo někdo ve vašem okolí trpí chrápáním, konzultace s lékařem je prvním krokem k nalezení vhodné léčby a obnovení klidného spánku.