18 C
Czech Republic
21. května 2022
DomůZahraniční zprávyVaršava hrozí, že kvůli dolu Turów pozastaví svou účast ve V4

Varšava hrozí, že kvůli dolu Turów pozastaví svou účast ve V4

Kauza dolu Turów. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) chce s Českem jednat velmi tvrdě!

Podle zdrojů deníku Wiadomosci uvažuje, že pozastaví svou účast v zasedání Visegrádské skupiny kvůli sporu o důl Turów.

Deník Wiadomosci se odvolává na neoficiální informace z vládní strany. Pozastavení účasti polského premiéra na zasedání summitů V4 má být reakcí na český postoj v kauze dolu Turów. Oficiální mluvčí vlády tuto informaci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

„V rámci mechanismů EU zvažujeme různé scénáře,“ řekl deníku vládní mluvčí Piotr Müller.

Deník upozorňuje, že podle jejich zdrojů „pozastavení polských aktivit v rámci V4 bude radikálním krokem, ale v krátkodobém horizontu – dokud nebude spor vyřešen – možná nezbytný“.„V4 má být monolitem, ale bohužel česká vláda se dnes chová zcela jinak,“ uvedl člen PiS.

Podle zdrojů je Polsko pevně rozhodnuto nerespektovat rozhodnutí Evropského soudního dvoru zastavit těžbu v dole. Soud vynesl verdikt v květnu na základě české žaloby. Podle Česka polský důl ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Polsko požádalo Evropský soudní dvůr, aby své rozhodnutí zrušil, neboť náhlé zastavení těžby může údajně způsobit ekologickou katastrofu a zemi značné ekonomické škody. Soud to ale odmítl a zdá se, že Varšava je pevně rozhodnuta verdiktu se nepodřídit. Kvůli tomu soud vyměřil zemi pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu.

Zdroj deníku Wiadomosci upozornil, že zastavení těžby může mít ničivé důsledky pro miliony lidí. Tisíce lidí přijde o práci a energetická bezpečnost i průmyslová výroba budou v ohrožení.

„Naše vztahy s Českou republikou se znatelně zhoršily,“ řekl v úterý polský premiér Mateusz Morawiecki. „Kauzu Turów nenecháme jen tak,“ dodal.

Hrozba pozastavení polské účasti ve formátu V4 má být podle zdrojů deníku jasné ultimátum Česku.

„Pokud tento problém nevyřešíme, a to musíme zdůraznit, že naši partneři z České republiky používají proti nám špinavé triky, nemáme o čem s nimi mluvit,“ řekl zdroj.

Polský důl Turów dodává vytěžené uhlí do sousední elektrárny, obojí je ve vlastnictví společnosti PGE, která chce pracovat v dole do roku 2044. „Současně je v blízké budoucnosti plánováno rozšíření oblasti těžby v dole na 30 kilometrů čtverečních a těžba uhlí v hloubce až 330 metrů,“ doplnila závěrem redakce zahraničního portálu sputniknews.com, která o tom dnes také informovala.

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

AKTUÁLNĚ